Odlévání stop (Pracovní činnost – vlastní odlitek)

Transkript

Odlévání stop (Pracovní činnost – vlastní odlitek)
Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech
CZ.1.07/1.128/02.0055
Odlévání stop
(Pracovní činnost – vlastní odlitek)
Označení: EU-Inovace-Pč-1-01
Předmět: pracovní činnosti
Cílová skupina: 1. třída
Autor: Zuzana Brůnová
Časová dotace: 1 vyučovací hodina
Forma: jednotlivci
Anotace: Vytvoření umělé pláže s vlastními otisky a stopami. Porovnávání rozdílů mezi
odlitky.
Cíl: Seznámení se s novým materiálem a technikou. Rozvíjení představy a fantazie.
Porovnávání rozdílů otisků nohou – délka, šířka, plocha, ….
Pomůcky: mokrý písek, sádra, voda, kelímek na míchání sádry, něco na míchání, pracovní
list, barva, štětec
Postup:
Žáci se bosí procházejí se zavřenýma očima po písku na hřišti. Jejich představy a fantazie se
ubírají směrem k moři a společně o nich debatují. Každý z nich zanechává za sebou stopy.
Společně tento okamžik zvěčníme a stopy si odlijeme.
Každý si nasype do krabiček mokrý písek, který si uhladí. Poté vytvoří otisk ruky, nohy nebo
boty,… Vzhledem k tomu, že vytváří otisky do písku, vyzkouší si to několikrát, než si budou
jisti, že udělali ten nejpovedenější otisk, který odlijí. Následně si namíchají s pomocí paní
učitelky sádru a vylijí ji do připraveného otisku. Nechají vše zaschnout, a potom se odlitek
odejme a písek omete. Než odlitky uschnou, tak si na pracovní list barevně otisknou chodidlo
a budou porovnávat rozdíly nejen mezi sebou, ale i se svým odlitkem.
Na závěr si vytvoří umělou pláž na chodbě školy, kde se na igelit nasype písek a do něj se
umístí otisky.
Žáci rozpoznávají své stopy, otisky, jejich hlavní znaky a jiné zajímavosti. Pro detailnější
průzkum si vezmou lupu.
Závěrečné zhodnocení:
Pracovní list:
Jméno a příjmení …………………………………………………………………….
Věk ……………………………………………………………………………………
MŮJ OTISK