aukce 35 neděle 23. 2. 2014
Transkript
aukce 35 neděle 23. 2. 2014
AUKCE 35 NEDĚLE 23. 2. 2014 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKČNÍ DŮM SÝPKA Údolní 70, Brno Tržiště 3, Praha 1 www.sypka.cz AUKCE 35 NEDĚLE 23. 2. 2014 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKCE INFORMACE PALÁC ŽOFÍN SLOVANSKÝ OSTROV 226, 110 00 PRAHA 1 NEDĚLE 23. 2. 2014 od 13.30 hodin Ing.arch. Irena Velková +420 608 958 322 [email protected] www.sypka.cz PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVY BRNO - PRAHA BRNO PRAHA PRAHA (v den konání aukce) Výtvarné umění, starožitnosti, design a sklo Aukční dům Sýpka Údolní 70, Brno 10. - 13. 2. 2014 › 9 - 17 hod. 14. 2. 2014 › 9 - 15 hod. Výtvarné umění, starožitnosti, design a sklo Galerie U Betlémské kaple Betlémské náměstí 8, Praha 1 15. 2. 2014 › 15 - 18 hod. 16. - 21. 2. 2014 › 10 - 18 hod. 22. 2. 2014 › 10 - 16 hod. Sklo Galerie U Betlémské kaple Betlémské náměstí 8, Praha 1 23. 2. 2014 › 10 - 12.30 hod. BRNO PRAHA PRAHA (v den konání aukce) Aukční dům Sýpka, Galerie Sýpka Aukční dům Sýpka, Galerie Sýpka Palác Žofín Údolní 70, 602 00 Brno po - pá 9 - 17 hod. Tržiště 3, Praha 1, 110 00 po - pá 10 – 17 hod. Slovanský ostrov, Praha 1, 110 00 podle termínu aukce od 12.30 hod. tel. +420 542 210 973 mob. +420 608 958 322 email [email protected] tel. +420 542 210 973 mob. +420 608 958 322 email [email protected] mob. +420 608 958 322 email [email protected] Výtvarné umění, starožitnosti a design Palác Žofín Slovanský ostrov, 110 00 Praha 1 23. 2. 2014 › 12.30 - 13.30 hod. INFO & KONTAKT AUKČNÍ DŮM SÝPKA JMENNÝ A FIREMNÍ REJSTŘÍK PROGRAM AUKCE VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO VÝTVARNÉ UMĚNÍ Balcar Jiří, 38. Bělocvětov Andrej, 95. Boudník Vladimír, 53. Bubeníček Ota, 72. Drtikol František, 110. Dvorský Bohumír, 84. Eibl Vítězslav, 29. Fára Libor, 39. Filko Stano, 20., 21. Filla Emil, 60. Forert (Severoitalská škola), 91., 92. Grus Jaroslav, 102. Havlík Vladimír, 45. Hejna Václav, 104. Hoffmeister Adolf, 47. Hofman Vlastislav, 141. Holub Josef, 61. Hromnickij Pavel, 126. Chatrný Dalibor, 12. Chittussiho škola, 68. Istler Josef, 28., 30. Jambor Josef, 89. Janeček Ota, 100., 101. Janoušková Věra, 1., 46. Jaroněk Bohumír, 134. Julius O. Lankáš, 99. Kadeřábek Josef, 77. Kalvoda Alois, 62., 78. Katona Nándor, 63., 66., 79., 81. Kaván František, 76. Kintera Krištof, 9., 22., 23. Kokolia Vladimír, 13., 14. Kolář Jiří, 51. Kolíbal Stanislav, 6., 7. Komárek Vladimír, 108. Kosuth Joseph, 10., 11. Kovanda Jiří, 37. Kremlička Rudolf, 112. Kubíček Jánuš, 93., 97. Kubín Otakar, 111. Kučerová Alena, 19. Lamr Aleš, 40., 42., 43. Lhoták Kamil, 106., 107. Líba František, 86., 87., 88., 94. Lohse Richard Paul, 41. Lolek Stanislav, 67., 71. Mainer Martin, 48. Marold Luděk, 136. Matal Bohumír, 52. Merta Jan, 32. Miro Joan, 44. Molnár Karol, 98. Moravec Alois, 65. Mucha Alfons, 137. Načeradský Jiří, 34., 36. Nauman Arno, 64. Němec Rudolf, 24. Nikl Petr, 2., 3., 4., 5. Novák Ladislav, 27. Ochrymčuk Leonid, 96., 103. Orlik Emil, 117. strana 4 Palla Marian, 17. Panuška Jaroslav, 70. Piepenhagenova škola, 69. Porš Gustav, 74. Preisler Jan, 80., 138., 139. Procházka Antonín, 56., 58., 59. Sedláková Vladimíra, 15. Schadt Karel, 75. Schneiderka Ludvík, 83. Schwantner Emil, 73. Slavíček Jan, 127. Smetana Jan, 57. Sopko Jiří, 25., 26. Souček Karel, 105. Staněk Jiří, 31. Struck Herman, 140. Svoboda Josef, 85. Šetelík Jaroslav, 120., 135. Šimon František Tavík, 113., 114., 115., 116., 118., 119., 121., 122., 123., 128., 129., 130., 131., 132. Šimotová Adriena, 33. Špála Václav, 54. Tichý František, 109. Tichý Miroslav, 49., 50. Trampota Jan, 90. Tříska Jan, 124. Cytère Alphonse, 210. Čejka Josef, 274. Černý Jan, 237. Ehrlich Adolf, 174. Forejtová Jitka, 256. Goldscheider, 220. Halabala Jindřich, 191., 204., 207. Herzl Ludvík, 229. Chocholatý František, 249. Inwald Josef, 240. Jerry, 238. Ježek Jaroslav, 281., 283., 285. Jihokera, 285. ASIATIKA Současné výtvarné umění České poválečné umění Vybraná díla českých malířů 20. století Krajinomalba Tradiční hodnoty českého výtvarného umění STAROŽITNOSTI A DESIGN ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO ILUSTRACE MGM, 225. Mies van der Rohe Ludwig, 187. Míšeň, 221. Napako, 179., 182., 189., 193., 261., 278. Niklová Libuše, 280. Autorské sklo VÝTVARNÉ UMĚNÍ RAKO, 272. Rohne Bernhard, 198. Rozehnal Bedřich, 181. Říha Karel Josef, 205., 208. Zikmund František, 82. Zoubek Olbram, 35. Zrzavý Jan, 55. Sandrik, 183. Schmidt Jiří, 244. Slezák fa, 254. Smrčková Ludmila, 243. Sutnar Ladislav, 242., 245., 246. Exnar Jan, 157. Hlava Pavel, 147., 151., 152., 159. Hlavička Tomáš, 144. Hora Petr, 149. Houserová Ivana, 142. 1. Janoušková Věra (1922-2010) 2. Nikl Petr (*1960) Čtveřice, 1991 kombinovaná technika, papír, 29, 6 x 21 cm sign. LD V. Janoušková 1999 mezzotinta, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 19,2 x 26,2 cm sign. PD Petr Nikl 1991 Postava, 1999 Thonet, 224. UP Závody, 204., 207. Brychtová Jaroslava, 143. Burda Rudolf, 148., 154. Užité umění versus design, autorské a solitérní kusy Nábytek, starožitnosti, stříbro Meziválečný a moderní design Kolář Josef, 270. Konekta, 277. Kučera Jaro, 222., 225. Veselý Petr, 8., 16., 18. ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO VÝTVARNÉ UMĚNÍ 4 500 Kč / € 164 Vrátnik Ladislav, 196., 197. Wilhelm, Wagenfeld, 186. WMF (Württembergische Metallwarenfabrik), 186., 236., 257. Libenský Stanislav, 143. ILUSTRACE Roubíček René, 146., 150. Burian Zdeněk, 295., 296. Šotola Vratislav, 158. Štěpán Ivan, 155., 156. Černý-Klatovský Jan, 298., 299. Vízner František, 145. Dvorský Pavel, 288., 289., 290., 291., 292., 293. Zoričák Ján, 153. Horník, 300. 5 000 Kč / € 182 Vydáno v nákladu 15 ks. 1 2 V soupisu grafických děl Petra Nikla z let 1980-2012 (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 80, s. 37. Rotrekl Teodor, 297. ASIATIKA Yi xing, 161. Young bao zhai, 160. Scheiner Arthur, 294., 303. Smatek Fráňa, 302. Thiele Arthur, 301. STAROŽITNOSTI A DESIGN Bibus František, 250. Breuer Marcel, 190. Carl Knoll fa, 233. strana 5 3. Nikl Petr (*1960) Králík, 1990 mezzotinta, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 28 x 14,4 cm sign. PD Petr Nikl 1990 5 000 Kč / € 182 Vydáno v nákladu 15 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let 1980-2012 (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 81, s. 37. 4. Nikl Petr (*1960) Probodnutí, 1991 mezzotinta, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 24,4 x 17,8 cm sign. PD Petr Nikl 1991 5 000 Kč / € 182 Vydáno v nákladu 10 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let 1980-2012 (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 77, s. 36. 3 4 5. Nikl Petr (*1960) Zamrzlý jelen, 1989 mezzotinta se suchou jehlou, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 20,8 x 22,5 cm sign. PD Petr Nikl 1989 5 000 Kč / € 182 Vydáno v nákladu 5 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let 1980-2012 (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 70, s. 34. 6. Kolíbal Stanislav (*1925) 8 Tao, 1993 9 lept, papír, 159/200, pasparta, 32,5 x 23,5 cm sign. PD pod tiskem Kolíbal 93 4 000 Kč / € 145 7. Kolíbal Stanislav (*1925) Kompozice, 2007 5 suchá jehla, papír, 81/100, pasparta, rám, sklo, 31 x 22,5 cm sign. PD pod tiskem Kolíbal 07 4 500 Kč / € 164 8. Veselý Petr (*1953) Pluh (podle G. Braqua), 2013 olej, email a akryl na plátně, 100 x 135 cm sig. na rubu PETR VESELÝ PLUH 75 000 Kč / € 2 727 Lit.: Publikováno v katalogu výstavy: Petr Veselý. Galerie Aspekt, 2013. Vystaveno na autorské výstavě v galerii Aspekt, v Brně v r. 2013. Petr Veselý, Pluh, 2013: Starý pluh, ještě po dědovi, dosud je schovaný pod kůlnou, kreslil a maloval jsem ho už začátkem 80. let. Plátno zůstalo nedokončené. Letos jsem pluh namaloval podle obrazu Georgese Braqua. 9. Kintera Krištof (*1973) Šampion v myšlení, 2013 6 strana 6 7 polyuretan, sololitová deska, rám, sklo, 105 x 73 cm sign. na rubu Krištof Kintera 2013 33 000 Kč / € 1 200 strana 7 10 10. Kosuth Joseph (*1945) Ex libris, 1989 10 serigrafie, papír, rám, sklo, 60 x 100 cm Na rubu plakát k výstavě Joseph Kosuth '(Egz nzelvtani megjegzyés) Budapest', Gnoll Galéria Bt., oktober 2. - december 2. 1989, Budapest. 20 000 Kč / € 727 11. Kosuth Joseph (*1945) Consciousness of self is in itself and for itself when…, 1991 13 serigrafie, papír, rám, sklo, 60 x 100 cm sign. s osobní dedikcí PD Joseph Kosuth 1991, LD v tisku Poster: Joseph Kosuth 25 000 Kč / € 909 12. Chatrný Dalibor (1925-2012) Kosuth Joseph (*1945), americký umělec, patří k nejuznávanějším postavám konceptuálního umění. Jeho cílem bylo vytvořit ve svém díle takový obsah, aby dílo nepotřebovalo žádné komentáře či vysvětlení. Kosuth prezentuje divákům abstraktní informace, které se svým textem samy vysvětlují. Jednou z nejvýznamnějších Kosuthových děl je jeho Jedna a tři židle, které je parafrází Platonova konceptu forem. Jednalo se o obyčejnou židli, fotografii židle a slovníkovou definici slova židle. Podle Kosutha je umění jakýmsi pokračováním filozofie, která zaniká. 11 Kresba magnetem, 1992/1995 sítotisk, papír, 43/65, rám, sklo, 42 x 59 cm sign. PD D. Chatrný 92,99 5 000 Kč / € 182 14 Ze souboru "Kresby magnetem", uvedeno v katalogu díla Dalibora Chatrného. 13. Kokolia Vladimír (*1956) Záda, 2013 olej, plátno, rám, 83 x 127 cm 145 000 Kč / € 5 273 (odhadní cena 160 000 - 190 000 Kč) 14. Kokolia Vladimír (*1956) Koruna, 2012 olej, plátno, rám, 120 x 111 cm sign. na rubu Kokolia, 2012, "Koruna" 12 strana 8 140 000 Kč / € 5 091 (odhadní cena 150 000 - 180 000 Kč) 15 15. Sedláková Vladimíra (*1952) Bez názvu I., z cyklu Analytické souřadnice, 1984 akryl, tužka, tuš, plátno, autorská lišta, 61 x 61 cm 30 000 Kč / € 1 091 16 16. Veselý Petr (*1953) Za sloupem, 1985 tužka, papír, rám, sklo, 83,5 x 59,5 cm sign. PD P.V., PD na rubu Petr Veselý, Za sloupem 1985 18 15 000 Kč / € 545 17. Palla Marian (*1953) 18. Veselý Petr (*1953) Kýbl s hadrou a opěradlo (Chodba v sobotu), 2013 I Recorded my breath at the sunset (tea, paint, brush and breath) čaj, ruční papír, rám, 45,1 x 58,5 cm 5 500 Kč / € 200 17 19 olej, email, akryl a uhel na plátně, 170 x 180,5 cm sign. na rubu PETR VESELÝ, KÝBL S HADREM A OPĚRADLO 2013 130 000 Kč / € 4 727 (odhadní cena 150 000 - 200 000 Kč) Petr Veselý, Chodba v sobotu Před deštěm podlaha po mytí neschla dlouho jsme po ní chodili jen v ponožkách podlaha dlouho se leskla chladnoucí voda v plechovém kbelíku zešedla vyždímaná hadra se věšela na dráty uprostřed dvora 19. Kučerová Alena (*1935) Bez názvu, 1992 tisk z perforovaného plechu, papír, 2/4, rám, sklo, 56 x 77 cm sign. PD Alena Kučerová 1992 14 000 Kč / € 509 strana 10 strana 11 Série tisků z cyklu map byla objevena v Německu, kam je Filko odvezl při své emigraci do USA v r. 1982. Série map s ženskými akty patří k vynikajícím ukázkám Filkova osobitého zpracování inspirace francouzského Nového realismu, tvorby Yvese Kleina a amerického pop artu, ve spojení s konceptuálním myšlením. Červené obrysy pin-up girls jsou pro Filkovu tvorbu v 60. letech symptomatické a objevují se v řadě klíčových děl, jako v unikátní prostorové instalaci Enviroment Univerzál z r. 1966-67. Provenience pol. 20 a 21: Soukromá sbírka, zakoupeno v německé galerii. List z této série se nachází ve sbírkách SNG. 21 20. Filko Stano (*1937) 21. Filko Stano (*1937) kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 95 x 35,5 cm sign. PD Filko 1967 kombinovaná technika (lept, akryl, sprej), papír, rám, sklo, 59,5 x 35,5 cm sign. PD Stano Filko 1966, LD Realita 28 000 Kč / € 1 018 18 000 Kč / € 655 22. Kintera Krištof (*1973) Zkoumám skutkovou podstatu, 2013 23. Kintera Krištof (*1973) Bez názvu, z cyklu Mapy Československa s ženskými figurami, 1967 20 polyuretan, sololitová deska, rám, sklo, 105 x 73 cm sign. na rubu Krištof Kintera 2013 Realita, z cyklu Mapy Československa s ženskými figurami, 1966 Rudé mysli zbavím se, 2013 24 polyuretan, sololitová deska, rám, sklo, 105 x 73 cm sign. na rubu Krištof Kintera 2013 33 000 Kč / € 1 200 24. Němec Rudolf (*1936) 25. Sopko Jiří (*1942) olej, tiskařské barvy, plátno, rám, 115 x 115 cm zn. na rubu na rámu Rudolf Němec, Akt u vody 1979 akvarel, papír, 29 x 42 cm sign. PD Sopko 1999 120 000 Kč / € 4 364 (odhadní cena 130 000 - 160 000 Kč) 8 000 Kč / € 291 V r. 1993 vystaveno ve Středočeské galerii v Praze. 26. Sopko Jiří (*1942) Akt u vody, 1979 43 000 Kč / € 1 564 Kráčející, 1999 Hlavy, 1999 Rudolf Němec (*1936) absolvoval v letech 1955-1961 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze pod vedením prof. Strnadela. Je považován za důležitého představitele Nové figurace, která se v Čechách rozvinula ve 2. pol. 60. let. Jeho práci ovlivnil francouzský Nový realismus a americký pop art, zejména tvorba Yvese Kleina, jehož Antropometrie viděl v r. 1964 na výstavě Pop etc. ve Vídni. Pod dojmem této výstavy přestal Němec malovat a začal sám sebe otiskovat do natřeného plátna. Osobně a tělesně pojatou figuraci rozvíjí Němec v celé své následující práci, později s použitím rastrů a stříkací pistole. 25 22 akvarel, papír, 29 x 42 cm sign. PD Sopko 1999 8 000 Kč / € 291 26 23 strana 13 27 27. Novák Ladislav (1925-1999) 28 Něžná, 1966 alchymáž, papír, rám, pasparta, sklo, 45 x 34 cm sign. na rubu L. Novák, razítko Český fond výtvarného umění J I 3525 35 000 Kč / € 1 273 29 28. Istler Josef (1919-2000) Bez názvu olej, plátno na kartonu, rám, 50 x 40 cm sig. PD Istler 32 25 000 Kč / € 909 33 29. Eibl Vítězslav (1928-2009) Motorka, 1959 30. Istler Josef (1919-2000) patinovaná sádra, 29 x 45 cm sign. V. Eilb 59 Bez názvu kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 50 x 40 cm sign. PD Istler 9 500 Kč / € 345 Sádrový model kamenného pomníku závodníka Františka Šťastného. 25 000 Kč / € 909 30 31 31. Staněk Jiří (*1990) 1888, 2013 kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 36 x 49 cm sign. PD Staněk 8 000 Kč / € 291 J. Staněk je žák Margity Titlové Ylovsky a Svätopluka Mikyty. 32. Merta Jan (*1952) Podlaha malíře, 2001-2005 olej, plátno, rám, 160 x 140 cm na rubu plátna JAN MERTA 2001–2005 PODLAHA MALÍŘE 330 000 Kč / € 12 000 (odhadní cena 350 000 - 400 000 Kč) 33. Šimotová Adriena (*1926) Střihy, 1970 suchá jehla, papír, rám, sklo, 40 x 29,5 cm sign. PD Andriena Šimotová 1970, LD E.A. 25 000 Kč / € 909 strana 14 strana 15 34. Načeradský Jiří (*1939) 37 U nás, 1972 tuš, běloba, tempera, papír, 65 x 49 cm sign. PD Načeradský 1972 15 000 Kč / € 546 35. Zoubek Olbram (*1926) Jákob, 1965 autorský odlitek, součást sousoší Kašna s Ráchel a Jákobem, cín, olovo, výška 21,5 cm 5 000 Kč / € 182 V soupisu J. Kapusty uvedeno pod č. 139. Návrh O. Zoubka byl použit pro soutěž Pražské kašny a fontány v r. 1967 (nebylo realizováno). 37. Kovanda Jiří (*1953) Bez názvu, 1980 kombinovaná technika, papír, 50 x 60 cm sign. na rubu Lit.: Kat. výstavy Jiří Kovanda, Galerie Klatovy Klenová, r. 2010, s. 42. 22 000 Kč / € 800 38. Balcar Jiří (1929-1968) Abstraktní kompozice II akvarel, papír, 29,5 x 20,5 cm na rubu razítko Jiří Balcar pozůstalost, 28 Abstraktní kompozice II, 18/20 34 8 500 Kč / € 310 35 39. Fára Libor (1925-1988) Bez názvu, 1980 36. Načeradský Jiří (*1939) kombinovaná technika, papír, 59 x 41,5 cm sign. UD Fára III/80 tempera, kvaš, karton, rám, sklo, 99,5 x 70,5 cm sign. PD Načeradský 1997 39 Bez názvu (Pád), 1997 18 000 Kč / € 655 38 16 000 Kč / € 582 36 strana 16 strana 17 44 40 41 40. Lamr Aleš (*1943) 44. Miro Joan (1893-1983) Bez názvu, 1991 Bez názvu akvarel, tuš, papír, 30,4 x 21 cm sign. LN A. Lamr 91 barevná litografie, papír, rám, sklo, 71 x 40,5 cm sign. PD Miró 6 000 Kč / € 218 10 000 Kč / € 364 41. Lohse Richard Paul (1902-1988) 45. Havlík Vladimír (*1959) Půdorys farního kostela, Dvůr Králové, 1988 Bez názvu serigrafie, papír, 39/50, rám, sklo, 48 x 48 cm sign. tužkou PD Lohse tužka, papír, rám, sklo, 90 x 60,5 cm sign. na rubu V. Havlík 1988 18 000 Kč / € 655 6 000 Kč / € 218 42. Lamr Aleš (*1943) 42 45 Malé hrátky, 1998 46. Janoušková Věra (1922-2010) Hlava, 1994 akvarel, tuš, papír, 30 x 20,6 cm sign. UD A. Lamr 98 Malé hrátky koláž, kombinovaná technika, papír, 69,5 x 50 cm sign. PD V. Janoušková 1994 6 000 Kč / € 218 14 000 Kč / € 509 43. Lamr Aleš (*1943) Delfíni I., II., III., 2010 akryl, plátno, rám, 45 x 105,5 cm sign. LD A. Lamr 10 20 000 Kč / € 727 43 46 strana 18 strana 19 51 47 48 52 51. Kolář Jiří (1914-2002) Bez názvu, 1963 roláž, papír, rám, sklo, 18 x 25 cm sign. na rubu P.F. 64 Kolář 47. Hoffmeister Adolf (1902-1973) Síla představivosti, 1963 koláž, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 68 cm sign. PD AH 63, na rubu text s vročením Říčky, srpen 1963, AH 63 55 000 Kč / € 2 000 Vystaveno: „Faces and Collages“, č.k. 71, Arthur Jeffress Gallery, Londýn 1964; Galerie Maldoror, Praha 2003; GHMP, č.k. 472, 2004. 49 50 Reprodukováno: Miroslav Lamač: Výtvarné dílo Adolfa Hoffmeistera. NČVÚ 1966, č. 171. 48. Mainer Martin (*1959) Oči, 2013 kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 50 x 34,8 cm sign. LD M 2013 9 000 Kč / € 327 29 000 Kč / € 1 055 52. Matal Bohumír (1922-1988) Bez názvu (Abstraktní kompozice), 1982 olej, sololit, autorský rám, 17 x 25 cm sign. PD Matal 82 22 000 Kč / € 800 Provenience: Ze soukromé sbírky, získáno od rodiny autora. 53. Boudník Vladimír (1924-1968) Bez názvu, 1963 strukturální grafika, 7/50, rám, pasparta, sklo, 21 x 30,5 cm sign. PD Vladimír Boudník 14.9.1963 37 000 Kč / € 1 345 49. Tichý Miroslav (1926-2011) Dívka u bazénu černobílá fotografie, 11,7 x 10,1 cm 9 000 Kč / € 327 50. Tichý Miroslav (1926-2011) Dívka s černými brýlemi černobílá fotografie, 11 x 7,1 cm 6 000 Kč / € 218 strana 20 53 strana 21 58 54 54 54. Špála Václav (1885-1946) 58. Procházka Antonín (1882-1945) Smrt v píscích- Karanténa v poušti; Kazaň - 2 ks Dívky s mísou ovoce rozmývaná tuž, běloba, papír, rám, sklo, 40 x 28,5 cm sign. PD tužkou AProcházka tuš, papír, 18, 5 x 23 cm; 22,5 x 31 cm PD tužkou název výjevu 4 000 Kč / € 145 22 000 Kč / € 800 Předlohy V. Špály pro knižní ilustrace. 59. Procházka Antonín (1882-1945) 55. Zrzavý Jan (1890-1977) Kočky Zátiší s bárkami lavírovaná tuš, papír, rám, sklo, 33 x 50 cm sign. PD AP barevná litografie, papír, pasparta, rám, sklo, 18,5 x 25 cm sign. PD Jan Zrzavý 12 000 Kč / € 436 V soupisu díla Fr. Dvořáka uvedeno pod č. 23. 24 000 Kč / € 873 56. Procházka Antonín (1882-1945) 55 Tančící dívky lavírovaná tuš, papír, rám, sklo, 28, 5 x 42, 5 cm sign. LD AP 14 000 Kč / € 510 59 57. Smetana Jan (1918-1998) Sedící dívčí akt, 1964 tempera, papír, rám, 59,5 x 43 cm sign. PN Smetana 64 56 strana 22 10 000 Kč / € 364 57 strana 23 Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Jaromíra Zeminy. Z posudku: Když se Filla roku 1945 vrátil z koncentračního tábora Buchenwaldu, kde byl po celou válku, přes narušené zdraví se opět s udivující rychlostí rozmaloval a brzy dosáhl někdejší bravury. Od figurálních, často rozměrných kompozic se čím dál víc obracel k zátiším, jimiž oslavoval věci, hlavně ovoce a květiny, o kterých mohl v Buchenwaldu jen snít… Břesknost koloritu, jímž se vyznačuje posuzované zátiší, je pro Fillovy první poválečné obrazy příznačná. Filla jako by se po letech malířského hladovění nemohl nasytit styku s barvami, vybíral si ty nejsytější a vrhal se na ně s divokou chtivostí člověka vyhladovělého. Teprve později se uklidnil a kolorit svých obrazů zjemnil, barevnou škálu rozšířil a způsob malby čím dál víc rafinoval. 60 60. Filla Emil (1882-1953) Zátiší s třešněmi, 1948 olej, plátno, rám, 33 x 41 cm sign. PD Emil Filla 48, na rubu pap. štítek US ČSVU s popisem díla 1 300 000 Kč / € 47 273 (odhadní cena 1 800 000 - 2 200 000 Kč) Provenience: Soukromá sbírka, zakoupeno od prvního majitele Aug. Knížeho, Praha, který jej zakoupil přímo od autora. Přiložena kupní smlouva z r. 1976. Přiložen výstavní katalog Emila Filly z května 1947, S.V.U. Mánes, který na poslední straně obsahuje Fillovo potvrzení o přijetí tří plateb za obraz. V katalogu je též Fillova ručně psaná báseň z r. 1946. Vystaveno na výstavě Fillových zátiší z let 1911-1951 v Galerii Vincence Kramáře. Reprodukováno v Rudém Právu 19.1.1968. Malířský stojan: položka číslo 213. strana 24 strana 25 61. Holub Josef (1870-1957) 61 Zákoutí u lesa (Odpůldne u Vltavy), 1942 olej, karton, rám, 29 x 35 cm sign. LD J. Holub, na rubu pap. štítek s přípisem 23 000 Kč / € 836 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 62 Alois Kalvoda patřil k našim prvním a nejhorlivějším plenéristům. V družině Mařákovců šel zprvu uvážlivě ve stopách Kavánových, Slavíčkových a Lebedových, avšak záhy po absolutoriu roku 1897 se stal nebojácným vyzyvatelem mnoha dobových stylových výzev. Jaro roku 1899 trávil částečně v Praze a po Čechách, nejspíš od konce června pak trávil dny malováním po Moravě i Slovensku (okolí Nitry), než odjel na sklonku léta na delší pobyt na Balkán. Kalvoda byl bytostně cítící Moravan a motivy z venkovského života mu vysloveně konvenovaly tím spíše, že na Moravě a v Brně zvlášť sílily snahy více se vymezit vůči silné německé menšině, a to zvláště na poli uměleckého a kulturního života. Krásná letní partie na tomto obraze evokuje ve střídmější malířské sazbě Úprkův malířský program a zaujme – zvláště při znalosti Kalvodových stylových proměn – jemným štětcovým rukopisem až na způsob gobelínové tkaniny. 62. Kalvoda Alois (1875-1934) Na konci léta, 1899 olej, plátno, původní rám, 63 x 70 cm sign. LD Al. Kalvoda 99 150 000 Kč / € 5 455 (odhadní cena 160 000 - 200 000 Kč) Přiložen odborný posudek PhDr. Michaela Zachaře. Z posudku: Datování obrazu odpovídá také autentický rám, který Kalvoda používal pouze v 90. letech 19. stol. Národní galerie v Praze vlastní Kalvodův obraz Olše z roku 1898 s identickým rámem. strana 26 strana 27 66 66. Katona Nándor (1864 - 1932) Večer v předjarní krajině (Vyávi est) 63 63. Katona Nándor (1864 - 1932) Podvečer v horské krajině olej, dřevěná deska, rám, sklo, 39,5 x 54,5 cm sign. PD Katona Nándor 24 000 Kč / € 873 64. Nauman Arno (1887-1959) olej, dřevěná deska, rám, sklo, 37,5 x 53 cm sign. PD Katona Nándor, na rubu pozůstalostní razítko z r. 1932, pap. štítek s určením 24 000 Kč / € 873 Katona Nándor nebo Nathan Ferdinand Kleinberger byl maďarský židovský malíř. Pocházel z chudých poměrů, ale zásluhou Lászlo Mednyánszky se věnoval studiu malby. Studoval v Budapešti a v Paříži, intenzivně cestoval po západní Evropě. Většina jeho děl zobrazuje jeho rodný kraj – Spiš s částečným výhledem na Tatry a Kežmarok. Jeho dílo je zastoupeno v maďarské Národní galerii, Slovenské Národní galerii a dalších. Krajina s hrází olej, plátno na kartonu, rám, 45 x 33 cm zn. LD AN 67 9 000 Kč / € 327 65. Moravec Alois (1899-1987) V cípu poříčského ostrova na Otavě, 1970 olej, plátno na překližce, rám, 27 x 86 cm sign. PD A Moravec 70, na rubu Alois Moravec, V cípu poříčského ostrova na Otavě 64 3 500 Kč / € 127 67. Lolek Stanislav (1873-1936) Letní krajina, kolem r. 1915 olej, karton, rám, 20,5 x 29 cm sign. PD Lolek 15 000 Kč / € 545 65 strana 28 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. strana 29 68 68. Chittussiho škola Pole olej, karton, rám, 16 x 27 cm sign LD Chittussi 69 70 28 000 Kč / € 1 018 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Plenérové krajinářství u nás započalo částečně již za Maxe Haushofera, který se studenty cestoval na konkrétní místa, aby studovali atmosféru a realitu přírodních motivů. Výrazně touto cestou pokračovali Vilém Riedel a Antonín Waldhauser, ale nejzásadněji pokročil v osmdesátých letech Antonín Chittussi (1844-1891). Ten maloval jak ve Francii, tak na mnoha místech v českých zemích i na Slovensku. Mírná krajina s obilím a drobným detailem stafáže, zde nenápadný zajíc, zaujala Chittussiho několikrát, což dokládá jeden větší olej z pozůstalosti básníka J. V. Sládka v Národní galerii a menší olej v někdejší kolekci továrníka Wiesnera v Chrudimi. Přítomný drobný olej zastřený nevhodným lakem má narušenou signaturu, podle průzkumu jde o starou malbu z doby Chittussiho. Úroveň maleb jeho žáka Otakara Voráčka ovšem dosti překračuje, a proto bude třeba ještě autorství Chittussiho ozřejmit. 71 69. Piepenhagenova škola Krajina s hradem olej, dřevěná deska, rám, 28,5 x 21,5 cm 35 000 Kč / € 1 362 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. V době života a tvorby Augusta Bedřicha Piepenhagena (1791-1868) bylo zavedeným zvykem výtvarníka vystoupit na veřejnost pouze hotovým dílem, tj. obrazem a nikoli skicou, sochou a nikoli modeletem. Tato praxe přetrvávala ještě po roce 1900 než došlo postupně k různým uvolněním výstavní praxe. Přitom v ateliéru či škole, jíž po otcově smrti provozovala v domě U železných vrat v Michalské ulici na Starém Městě pražském Charlotta Piepenhagen, vznikaly desítky či stovky drobných lepenek, na nichž si frekventanti, zde v hojném počtu dámy, zkoušeli štětcovou techniku, perspektivu, kolorit a kompozici motivu. Tyto drobné práce ukazují mnohdy mnohem více než hotové obrazy, neboť se v nich zračí opravdová schopnost trefit celek či výraz záběru. Kvalitní malba s hradní zříceninou v temnějším modravošedém koloritu může být i prací samotné Charlotty Piepenhagen. strana 30 70. Panuška Jaroslav (1872-1958) Večer v mokřinách, 1923 olej, karton, rám, sklo, 50 x 67 cm sign. PD PANUŠKA, na rámu štítek se jménem autora 50 000 Kč / € 1 818 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 71. Lolek Stanislav (1873-1936) Výhled do krajiny, 1929 olej, plátno, rám, sklo, 56 x 71 cm sign. PD Lolek St. 29 50 000 Kč / € 1 818 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. strana 31 72 75 75. Schadt Karel (1888 - 1955) Zima v dědině, 1930 olej, karton, rám, 95 x 134 cm sign. PD K. Schadt 30 25 000 Kč / € 909 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 76. Kaván František (1866-1941) Zimní nálada (Pazderna), 20. léta 20. stol. olej, karton, rám, sklo, 49 x 65 cm sign. LD Kaván, Pazderna 28 000 Kč / € 1 018 73 72. Bubeníček Ota (1871-1962) Potok v zimě, 1914 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 76 olej, překližka, rám, 38,5 x 48 cm sign. PD OBubeníček 14 12 000 Kč / € 436 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Poškozený rám. 74 73. Schwantner Emil (1880-1956) Panter, 1930 lakované mořené dřevo, délka 74 cm sign. SCHWANTNER 1930 14 000 Kč / € 510 V díle královeckého rodáka E. Schwantnera (*1890), žáka J. V. Myslbeka a J. Štursy, zaujímá významné místo sociální, pracovní a protiválečná tématika. Mimo to je také autorem mnoha obdivuhodných zvířecích plastik. Svá studia započatá na odborné škole keramické v Teplicích a dvou letech praxe u modeláře G. Hartmanna v Žacléři zakončil studiem na Akademii v Praze (1909-1912), kam byl přijat na základě svého výjimečného nadání. 74. Porš Gustav (1888 - 1955) Zimní krajina, kolem r. 1925 olej, plátno, rám, 46,5 x 61 cm sign. LD Porš Gustav 12 000 Kč / € 436 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. strana 32 strana 33 77 78 77. Kadeřábek Josef (1915-2002) 78. Kalvoda Alois (1875-1934) olej, lepenka, pasparta, rám, sklo, 26 x 34, 3 cm na rubu razítko J. Kadeřábek, akad.mal. dřevoryt, papír, pasparta, rám, sklo, 34 x 33,5 cm na rubu pozůstalostní razítko 5 000 Kč / € 182 4 000 Kč / € 145 Lesní zátiší Hrad 79. Katona Nándor (1864 - 1932) Horské jezero olej, dřevěná deska, rám, sklo, 46 x 31 cm sign. PD Katona Nándor, na rámu kovový štítek 24 000 Kč / € 873 80 80. Preisler Jan (1872-1918) Za chalupami, před r. 1900 olej, plátno, rám, 23 x 32 cm 48 000 Kč / € 1 745 79 Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře. Provenience: Soukromá sbírka, získáno z rodiny autora. Z posudku: V raném období tvorby před rokem 1900 namaloval Jan Preisler několik drobnějších krajinomaleb… Jde obvykle o jednoduché výseky, krajinná zákoutí, nikoliv panoramata, malíř vystihuje náladu místa s důrazem na specifika světelné a vzduchové perspektivy. ..V případě zde posuzovaného obrazu se jedná o malířsky svěží plenérovou krajinu, dokládající poněkud opomíjenou skutečnost, že byl Preisler i výtečný krajinář generace Slavíčkovy a Hudečkovy. 81 81. Katona Nándor (1864 - 1932) Balaton, 1913 olej, dřevěná deska, rám, 23,5 x 35,5 cm sign. PD 1913 VII. 26. Katona Nandor, na rámu kovový štítek, na rubu pozůstalostní razítko a pap. štítek s určením 20 000 Kč / € 727 strana 34 strana 35 85. Svoboda Josef (1901-) V podzimní aleji, 1925-1930 82 olej, plátno, rám, 89 x 90 cm sign. PD Svoboda 44 000 Kč / € 1 600 Drobně odborně restaurováno. 86. Líba František (1896-1974) Rybník Svět I., 1966 olej, karton, rám, 18 x 22 cm sign. PD F. Líbal 66 85 8 000 Kč / € 291 87. Líbal František (1896-1974) Strom, 1928 83 olej, karton, rám, 19 x 24 cm sign. PD F. Líbal 28 82. Zikmund František (1893-1955) 9 500 Kč / € 345 Pohled na Veszprem 88. Líbal František (1896-1974) V létě na Zlaté stoce, 1971 olej, karton, rám, 33,5 x 46,5 cm zn. na rubu Dědictví po zemřelém ak. mal. Františku Zikmundovi, notářské ověření s kulatým razítkem 7 000 Kč / € 255 83. Schneiderka Ludvík (1903-1980) 84. Dvorský Bohumír (1902-1976) Žně u Křelova, 1957 olej, sololit, rám, 24 x 68,5 cm sign. PD L. Schneiderka olej, plátno, rám, 26 x 67 cm sig. PD Boh. Dvorský, na rubu 49. Boh. DVORSKÝ "Žně u Křelova", pap. štítek, razítko Uměl. komise Olomouc 5 000 Kč / € 182 25 000 Kč / € 909 Krajina olej, plátno na kartonu, rám, 24 x 33 cm sign. PD F. Líbal, na rubu tužkou 12.7.1971 V létě na Zlaté stoce 9 000 Kč / € 327 86 87 84 88 strana 36 strana 37 89 89. Jambor Josef (1887-1964) Zátiší s hřiby, 1936 olej, plátno, rám, 21 x 31 cm sign. LD Jambor 1936 20 000 Kč / € 727 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 90. Trampota Jan (1889-1942) Pohled na město, 1922 olej, plátno na kartonu, rám, 35,5 x 47 cm sign. LD Jan Trampota 22 16 000 Kč / € 582 93 Vlevo dole na jednom místě poškozená malba. 91. Forert (Severoitalská škola) Vesnička u moře olej, plátno, rám, sklo, 42 x 52 cm sign. PD Forert 8 000 Kč / € 291 90 92. Forert (Severoitalská škola) Přímořská krajina s vesnickými domky, 1926 94 olej, plátno, rám, sklo, 42 x 52 cm sign. PD Forert 26 8 000 Kč / € 291 91 92 93. Kubíček Jánuš (1921-1993) Brno, 1949 olej, dřevěná deska, rám, 23 x 29 cm sign PD Kubíček, na rubu Kubíček 1949 15 000 Kč / € 545 94. Líbal František (1896-1974) Lesní interiér, 1924 olej plátno na překližce, rám, 24,5 x 34 cm sign. PD Líbal 24 7 000 Kč / € 255 strana 38 strana 39 99. Julius O. Lankáš (1909-1936) Motorka Čechy, černě lakovaný bronz, černě lakované dřevo, výška 15 cm 5 000 Kč / € 182 96 96. Ochrymčuk Leonid (1929-2005) Konec vesnice 99 olej na sololitu, rám, 55 x 44 cm sign. L Och, na rubu pap. štítek s určením 95. Bělocvětov Andrej (1923-1977) 95 5 000 Kč / € 182 Portrét muže,1945 100. Janeček Ota (1919-1996) Žena 97. Kubíček Jánuš (1921-1993) Zátiší s pomerančem, 1953 olej, dřevěná deska, rám, 30 x 21 cm sign. na rubu A. Bělocvětov, tužkou připsáno 1945 patinovaná sádra, dřevěná podstava, výška 67,8 cm sign. OTA JANEČEK olej, plátno, rám, sklo, 66 x 55,5 cm sign. PN Jánuš Kubíček 53 12 000 Kč / € 436 60 000 Kč / € 2182 14 000 Kč / € 509 97 č. kat. 7049 98. Molnár Karol (1903-1981) 101. Janeček Ota (1919-1996) Bez názvu Růžový mráček, 1989 olej, karton, rám, 28,5 x 22,5 cm sign. PD MK olej, plátno, rám, 20,5 x 30,5 cm sign. PD Ota Janeček 89, na rubu Ota Janeček 89 Růžový mráček 14 000 Kč / € 509 98 20 000 Kč / € 727 101 100 strana 40 strana 41 106 102 106. Lhoták Kamil (1912-1990) 102. Grus Jaroslav (1891-1983) Letní den tempera, akvarel, běloba, papír, rám, sklo, 67 x 60 cm sign. LD J. Grus, na rubu rámu Letní den, zbytky pap. štítku s popisem litografie, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 46 x 56 cm sign. PD tužkou Kamil Lhoták 1970 42 000 Kč / € 1 527 22 000 Kč / € 800 107. Lhoták Kamil (1912-1990) V noci, 1984 103. Ochrymčuk Leonid (1929-2005) litografie, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 36 x 24 cm sign. PD tužkou Kamil Lhoták 84 Rozkvetlá olej, sololit, rám, 56 x 46 cm sign. L. OCH., na rubu štítek se jménem, názvem a popisem díla 18 000 Kč / € 655 108. Komárek Vladimír (1928-2002) 8 000 Kč / € 291 Gdansk, 1960 104. Hejna Václav (1914-1985) kvaš, karton, rám, sklo, 44 x 59 cm sign. LD V. Komárek 1960 s věnováním docentu Jozovi, PD nápis GDANSK, na rubu pap. štítek s popisem Operace olej, plátno, rám, 40 x 40 cm sign. LD Hejna 17 000 Kč / € 618 9 500 Kč / € 345 109. Tichý František (1896-1961) Comedia dell arte, 1943 105. Souček Karel (1915-1982) 103 suchá jehla, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 38,5 cm sign. UD tužkou Tichý 43 Ordinace, 1943 rozmývaná tuž, papír, pasparta, rám, sklo, 42 x 54 cm sign. PD Karel Souček 43 s dedikací 104 107 Skleník, 1970 V soupisu díla Fr. Dvořáka uvedeno pod č. 64. 35 000 Kč / € 1 273 9 500 Kč / € 345 108 109 105 strana 42 strana 43 113. Šimon František Tavík (1877-1942) Park v zimě, 1905 110 lept, barevná akvatinta, papír, pasparta, rám, sklo, 42 x 29 cm sign. tužkou PD TFŠ, LD v tisku TFŠ 30 000 Kč / € 1091 V Novákové soupisu uvedeno pod č. AP3. 114. Šimon František Tavík (1877-1942) Zimní nálada, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ 7 000 Kč / € 255 Ze sbírky Hradčany (12ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 260e. 115. Šimon František Tavík (1877-1942) Hradčany pod sněhem, 1916 110. Drtikol František (1883-1961) Tanečnice, 1921 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ černobílá bromostříbřitá fotografie, papír, adjustováno na kartonu, pasparta, rám, sklo, 20 x 15,5 cm zn. na fotografii PD slepotiskem COPYRIGHT DRTIKOL PRAGUE 7 000 Kč / € 255 Ze sbírky Hradčany (12ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 263h. 95 000 Kč / € 3 455 (odhadní cena 130 000 - 160 000 Kč) 111. Kubín Otakar (1883-1969) Větrný mlýn v Kořenci, 1949 111 barevná litografie, papír, zn. edice ELK, 24/500, pasparta, rám, sklo, 30 x 40 cm sign. PD O. Coubine 49 8 500 Kč / € 309 V soupisu Kubínova grafického díla od prof. PhDr. Siblíka uvedeno pod. č. 121. Vydal Evropský literární klub v Praze v nákladu 500 tisků. 112. Kremlička Rudolf (1886-1932) Konvolut dívčích aktů, 5ks 113 litografie, papír, cca 17 x 13 cm sign. PD tužkou RKremlička 15 000 Kč / € 545 Vydáno v r. 1921 v edici Ludvíka Bradáče s názvem Karel Kappstein: Umělecká litografie. S původními uměleckými litografiemi Rudolfa Kremličky. Celkem vydáno 500 kusů. Nabízené litografie patří mezi prvních 100 tisků, které byly vydány na kvalitnějším papíře a byly podepsány autorem. 112 strana 44 112 115 114 112 strana 45 116 116. Šimon František Tavík (1877-1942) Nokturno, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16,5 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ 7 000 Kč / € 255 Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 264i. 117. Orlik Emil (1870-1932) Městské zátiší, 1901 akvatinta, papír, rám, pasparta, sklo, 31 x 40,5 cm sign. PD E. ORLIK 1901 6 000 Kč / € 218 118. Šimon František Tavík (1877-1942) Silueta hradu po západu slunce, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ 7 000 Kč / € 255 Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 259d. 119. Šimon František Tavík (1877-1942) Katedrála s věže sv. Jiří, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ 117 7 000 Kč / € 255 Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 267. 118 119 120 121 120. Šetelík Jaroslav (1881-1955) Pohled na Prahu olej, plátno, rám, lehce poškozeno, 111 x 98 cm sign. LD Jaroslav Šetelík 110 000 Kč / € 4 000 (odhadní cena 140 000 - 190 000 Kč) 121. Šimon František Tavík (1877-1942) Průhled branou staroměstské mostecké věže, Praha barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 26,5 cm sign. v tisku autorskou značkou FTŠ, PD tužkou T. F. Šimon, LD razítkem FTŠ 5 000 Kč / € 182 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 405. Vydáno v nákladu 285 tisků. strana 46 strana 47 122. Šimon František Tavík (1877-1942) Náměstí v Kroměříži v zimě, 1925 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 33,5 cm sign. PD T.F. Šimon, LD razítko TFŠ 8 000 Kč / € 291 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 415, vydáno v nákladu 10 kusů pro Klub přátel umění v Kroměříži. 123. Šimon František Tavík (1877-1942) Pont Neuf, La Cité, 1924 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 31 x 45 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD 23, LD v tisku TFŠ 9 000 Kč / € 327 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 398, vydáno v nákladu 300 tisků, nakl. Soc. Graveurs modernes v Paříži. 124. Tříska Jan (1904-1976) Dívčí akt, 1945 122 dřevěná plastika, výška 77,5 cm sig. JAN TŘÍSKA 1945 5 000 Kč / € 182 126 126. Hromnickij Pavel (1889-1977) 127. Slavíček Jan (1900-1970) olej, plátno, rám, 110 x 84 cm sign. PD "P. Hromnickij" 1935 olej, plátno na překližce, rám, 12 x 15,5 cm sign. PN J. Slavíček 1936 100 000 Kč / € 3 636 (odhadní cena 130 000 - 160 000 Kč) 22 000 Kč / € 800 Zátiší s kyticí, 1935 Zátiší s broskvemi, 1936 Přiložen odborný posudek Prof. PhDr. Tomáše Vlčka, CSc. 123 Z posudku: Posudek potvrzuje, že se jedná o významné dílo ukrajinského malíře Pavla Hromnického (1889-1977), žáka profesorů Serova a Rjepina na Petrohradské akademii. Hromnického dílo však nalezlo svůj výraz pod vlivem Pařížské školy. Obraz vyniká dynamikou barevné skladby, rasancí rukopisu, jasným podáním námětu prostřednictvím silné obrysové linie i kultivovaností modernistického výrazu. 125 Ukrajinský malíř. Studoval v Petrohradě u Serova a Repina, poté odešel do Paříže, kde se spřátelil s Matissem. 124 125. Macoun Gustav (1892-1934) - připsáno Karlův most od Vltavy olej, karton, rám, 55 x 46 cm 6 000 Kč / € 218 strana 48 127 strana 49 128 129 131 128. Šimon František Tavík (1877-1942) Za větru u moře, 1919 132 barevná veris mou, papír, pasparta, rám, sklo, 20 x 30 cm sign. PD T.F. Šimon, LD Razítko TF3, LD v tisku TFŠ 14 000 Kč / € 509 130 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 306. Vydáno v nákladu 60 tisků. 129. Šimon František Tavík (1877-1942) Rybáři v Concarneau, Bretonsko, 1912 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 32,5 x 36 cm sign. PD pod tiskem T.F.Šimon 7 500 Kč / € 273 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 192. V nákladu 200 tisků vydal G. Petit v Paříži. 130. Šimon František Tavík (1877-1942) Ptáčník na trhu (z Verony), 1906 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 32 x 39 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD razítko TFŠ, LD v tisku TFŠ 10 000 Kč / € 364 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 50, vydáno v nákladu 200 tisků, nakl. G. Petit v Paříži. strana 50 131. Šimon František Tavík (1877-1942) Hora Fuji v Japonsku, 1928 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 38,5 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD razítko TF3 68, LD v tisku TFŠ 40 000 Kč / € 1 455 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 476. Vydáno v nákladu 110 tisků. 132. Šimon František Tavík (1877-1942) Zasněžené úly, 1917 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 24 x 24 cm sign. PD tužkou T.F. Šimon, LD razítko TFŠ, UD v tisku TF3 1917 7 000 Kč / € 255 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 284. V nákladu 150 tisků vydal Klub přátel umění v Brně. strana 51 136 137. Mucha Alfons (1860-1939) Russia Restituenda, 1922 barevná litografie, papír, pasparta, rám, sklo, 50,5 x 29 cm zn. PD v kameni Mucha, zn. UD v tisku Melantrich-Prague 36 000 Kč / € 1 309 Vydal Melantrich Praha. Lit.: Ann Bridges, Alphonse Mucha, The Complete Graphic Works, London 1980, č. soupisu A68. 138. Preisler Jan (1872-1918) Listy Palety pastel, běloba, papír, rám, sklo, 57 x 42 cm sign. PD J Preisler 15 000 Kč / € 545 133 133. Párové secesní reliéfy – 2 ks 135. Šetelík Jaroslav (1881-1955) tužka, papír, pasparta, rám, sklo, 23,2 x 35 cm sign. PD J. Šetelík 22 dohromady 20 000 Kč / € 723 Vesnice na Valašsku Dívčí akt s kyticí, kolem r. 1905 tužka, akvarel, karton, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16,5 cm sign. PD tužkou JP 136. Marold Luděk (1865 - 1898) 20 000 Kč / € 727 Fiakrista barevný dřevoryt, papír, rám, sklo, 53 x 57,5 cm sign. PN B. Jaroněk Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. tužka, lavírovaná kresba tuší, karton, pasparta, rám, sklo, 15 x 23,5 cm sign. PD L.M., na rubu pap. štítek s poznámkou Ilustrace k románu 15 000 Kč / € 545 134 12 000 Kč / € 436 138 139. Preisler Jan (1872-1918) 9 500 Kč / € 346 134. Jaroněk Bohumír (1866-1933) 137 Vystaveno v Obecním domě, 2003. Lit.: Wittlich a kol.: Jan Preisler 872–1918, Obecní dům 2003, vyobr. s. 16. Ulice, 1922 zač. 20. stol., inspirováno A. Muchou, obecný kov s povrchovou úpravou, dřevěný rám, výška 38 cm strana 52 133 139 135 strana 53 140. Struck Herman (1876-1944) Die Kunst des Radierens, 1920 kniha s 6 originálními grafickými listy Max Liebermann, Edvard Munch, Hermann Struck, Hans Meid, Paul Baum (lepty), Max Slevogt (litografie), 23,5 x 19 cm 22 000 Kč / € 800 Knihu vydal v r. 1920 P. Cassirer v Berlíně. Tisk firma Imberg & Lefson. Původní vazba, mírně poškozený hřbet. 140 Foto: Archiv Národního divadla v Praze 141 Originální soubor Hofmanových 15 scénických návrhů k divadelní inscenaci Hamleta pro Národní divadlo z roku 1926. Scénu realizoval Karel Hugo Hillar. Každý list označen pořadovým číslem jednotlivých scén 1-15, každý list označen názvem scény. Přiložena kniha: Vlastislav Hofman, 30 let výtvarnické práce na českých jevištích. Praha 1951. strana 54 141. Hofman Vlastislav (1884-1964) Scénické návrhy k Hamletovi - 15 ks, 1926 tužka, akvarel, běloba, zlatá a stříbrná barva, papír, pasparta, 1 list poškozen, 24 x 24 cm sign. PD Hofman 1926 28 000 Kč / € 1 018 strana 55 ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO Rok 1956 byl pro tvorbu Libenského a Brychtové přelomový, neboť se jim v této době podařilo vtáhnout světlo dovnitř sklářské hmoty. V „Polibku“ Libenského a Brychtové převažuje surový, neopracovaný materiál, který kontrastuje s dokonale leštěnou plochou obličeje. „Tím, že polapili světlo, uvolnili jeho výrazové možnosti, jeho elementární tvořivé prostředky uplatňované jako nově nabytou modelační hodnotu, která učinila sochy držiteli nových světelných významů.“ Klasová Milena: Libenský Brychtová. Gallery 2002, s. 41. 142. Houserová Ivana (*1957) Objekt, 1997 čiré tavené sklo, částečně matované a leštěné, Ø 43 cm 40 000 Kč / € 1 455 strana 56 První návrhy Polibku vznikaly ve stejném roce jako plastika Hlava (1958), „která byla ve své podstatě první sochou z taveného skla vytvořenou se specifickým akcentem na působivost negativního reliéfu a vnitřního světelného jádra… Plastika Hlava získala v další variantě také mimořádné uznání na přísně výběrové výstavě skla v Corningu v r. 1959 a otevřela tak dílům S. Libenského a J. Brychtové cestu na americký kontinent." Oldřich Palata: Kouzlo imaginace - sklo Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové v architektuře. Turnov 2013, s. 30 Přiloženo potvrzení autenticity od Jaroslavy Brychtové. Přiloženo dobrozdání majitele. Provenience: Majitel získal plastiku jako svatební dar od kolegů z Železnobrodských skláren v r. 1964-65. 143. Libenský Stanislav (1921-2002), Prohlášení: "Jedná se o osobní dar zástupci Třineckých železáren od Železnobrodské sklo, n.p. v rámci obchodní spolupráce (dodávky dekorativního, nápojového a užitkového skla z olovnatého křišťálu, hutnického i foukaného skla). Věnováno asi v roce 1964-1965. Nejčastější kontakty byly s panem Polankou a paní Matějíčkovou. Ostrava 4.10.2013", podepsán Oton Bezecký. Železnobrodské sklo, n.p. ateliér Sklo v architektuře Brychtová Jaroslava (*1924) Polibek, 1958-1963 červenozelené opalizující sklo, tavená plastika, částečně broušeno a leštěno, výška 16 cm 180 000 Kč / € 6 545 strana 57 Tomáš Hlavička (*1950) vystudoval původně architekturu. Stěžejním pro něj bylo setkání s uznávaným sklářským výtvarníkem Pavlem Hlavou, se kterým od r.1980 spolupracoval na skleněných realizacích v architektuře. Je držitelem četných mezinárodních ocenění. Lit.: Tomáš Hlavička, Sklo 1997-2009. Pardubice 2010. 144. Hlavička Tomáš (*1950) Mísa Femina, 2013 rytá sign. Hlavička 2013, tavené, čiré, broušené a leštěné sklo se zatavenými plátky stříbra, 9 x 44,5 x 16 cm 95 000 Kč / € 3 455 strana 58 Mísa Femina je jednou z variant obdobně tvarovaných, rozmanitě barevně pojednaných objektů-mís, na nichž Hlavička pracuje od roku 2001. Představuje vysoce kvalitní polohu Hlavičkovy tvorby, kde v jednoduchém stereometrickém bloku ožívá efektní hra linií, barev, lesků, vyvolávající zdání pohybu. "Působivost děl spočívá právě v kontrastu strohé formy a živelnosti či precizní skladby složitých struktur, jimiž je vyplněna." František Vízner (1936-2011) patří k nejvýznamnějších českým sklářským výtvarníkům. Studoval u Stanislava Libenského v Ateliéru tavené skleněné plastiky a mozaiky na Průmyslové škole sklářské v Železném Brodě a v Ateliéru skla, glyptiky a užité plastiky u K. Štipla a V. Plátka na VŠUP v Praze. Těžiště jeho práce spočívá v počátcích v lisovaném a hutně tvarovaném skle a později v ateliérovém broušeném skle jehož základem je práce s jednoduchými stereometrickými útvary. Je držitelem četných prestižních ocenění. 145. Vízner František (1936-2011) Rubínová mísa, 1995 sign VÍZNER 95., broušené a leštěné rubínové sklo, výška 8 cm, průmě 27 cm 160 000 Kč / € 5 818 strana 59 René Roubíček (*1922) patří mezi nejvýznamnější české skláře, jehož tvorba je vysoce ceněna také v mezinárodním kontextu. Podílel se například na československém pavilonu na výstavě Expo 58. V letech 1945-1952 profesor sklářské školy v Kamenickém Šenově, přednášel na zahraničních univerzitách, spolupracoval s firmami Crystalex, Moser, Lasvit a dalšími. Je držitelem řady českých i zahraničních sklářských cen. Objekt René Roubíčka z r. 1992 patří do současné etapy autorovy práce. V sérii děl z tohoto období je zachyceno Roubíčkovo zaujetí tématem tance, které rozvíjí ve svých monumentálních abstrahovaných plastikách. Hlavním prvkem jsou náznakově podané figury, sestavené z rozličně tvarovaných, často ostře barevných elementů, sepjatých skleněnou sponou. Současně tyto objekty zkoumají vztah mezi plochou a prostorem, klidným a dynamickým tvarem, stabilitou a nestabilitou. strana 60 146. Roubíček René (*1922) Objekt, 1992 sign. Roubíček 92, autorský nečitelný nápis, ploché a foukané sklo, částečně matované a tónované, volně ložené a lepené aplikace, 50 x 60 cm 160 000 Kč / € 5 818 strana 61 147. Hlava Pavel (1924-2003) Objekt čiré broušené a leštěné sklo, zlatá fólie s barevnými pigmenty, 19 x 4,5 x 6 cm Provenience: z majetku rodiny. 10 000 Kč / € 364 strana 62 Objekt byl vytvořen jako jedna prvních plastik, v nichž autor zkoušel trvanlivost a přilnavost materiálů ve spojení skla, kovové folie a barevných pigmentů. Řemeslně dokonalé objekty i užitkové předměty (Rudolfa Burdy) jsou často vytvářeny pomocí náročné techniky vrstveného hutního skla a pestré škály zušlechťovacích technik. Rudolf Burda pro práci na sklářské huti vytváří vlastní kovové formy, kterými dává tvar svým unikátům. Neskrývá přitom inspiraci architekturou funkcionalismu, organickým tvaroslovím skandinávského designu a avantgardními směry – konstruktivismem a kubismem. … Ve své tvorbě se pohybuje na pomezí užitého umění, volného umění a exklusivního designu limitovaných sérií a zakázkových objektů, včetně svítidel a interiérových projektů. PhDr. Mgr. Jaroslav Polanecký PhD., Fakulta umění a designu J.E.Purkyně 148. Burda Rudolf (*1973) Dux Abyssus sign. BURDA, ručně foukané pětivrstvé barevné sklo, řezané, broušené a leštěné, rozměr 15,5 x 47 x 19 cm 80 000 Kč / € 2 909 strana 63 149. Hora Petr (*1949) Sfinga, 1995 sign. Petr Hora' 95, rubínové broušené sklo, 28 x 33 x 33 cm 30 000 Kč / € 1 091 strana 64 "Jde tu vůbec ještě o umění...? a je to vůbec ještě důležité?" Tak je uvedena kapitola provokativních Dámských součástek v katalogu retrospektivní výstavy v Londýně v r. 1999. 150. Roubíček René (*1922) Nehty, z cyklu Dámské součástky, 1984 - 2 ks Lit.: Katalog výstavy SKLO/Glass Miluše Roubíčková, René Roubíček. The Studio Glass Gallery. Londýn 1999, s. 124-131. sign. Roubíček 84, foukané hutně tvarované a barvené sklo, výška 27,5 cm a 50 cm dohromady 60 000 Kč / € 2 182 strana 65 151. Hlava Pavel (1924-2003) Váza, 1994 rytá sign. PHlava 1994 Czech Republic, broušené, lepené a leštěné sklo se zatavenou fólií, výška 40,5 cm 18 000 Kč / € 655 strana 66 Pavel Hlava (1924 -2003) byl po studiu na sklářské škole v Železném Brodě přijat na VŠUP v Praze. Byl mistrem mnoha sklářských technik, přičemž kombinoval klasické postupy s novými trendy a designem. Obnovil starou hutnickou techniku - vpichy do nitra tvaru. Jeho celosvětové uznání dokládá i fakt, že byl stálým členem poroty v Mezinárodní sklářské výstavy v japonské Kanazawě, kde byla již za jeho života udělována cena Pavla Hlavy. 152. Hlava Pavel (1924-2003) Objekt, 1995 sign. Hlava Czech rep. 1992-96, broušené, lepené a leštěné sklo, 65 x 48 x 10 cm 95 000 Kč / € 3 455 Objekt provedla dílna mistra Miroslava Lence ve Včelničce, závodu Skláren Český křišťál v Chlumu u Třeboně. strana 67 153. Zoričák Ján (*1944) Bez názvu, z cyklu Nebeské záhrady, 2005 sign. Zoricak Jan 2005, tavené sklo, výška 19,2 cm 2 drobné oťuky 80 000 Kč / € 2 909 strana 68 Abyssus představuje nekonečný vesmírný prostor, který v autorově pojetí ztvárňuje ručně foukané rotační těleso ze čtyřvrstvého barevného skla. Tvar je zvýrazněn šikmým řezem, náročným ručním broušením a zdůrazněn precizním vyleštěním. 154. Burda Rudolf (*1973) Yellow Abyssus Nō 1 sign. BURDA, ručně foukané, barevné sklo, řezané, broušené a leštěné, 44 x 25 x 25 cm 85 000 Kč / € 3 091 strana 69 155 Ivan Štěpán (*1972) studoval na Střední umělecké škole sklářské ve Světlé nad Sázavou a v r. 1989 nastoupil do Ústředí uměleckých řemesel ve Škrdlovicích, v r. 1992 pokračuje sklárna jako fa Sklářská huť Beránek. Zabývá se monumentálními skleněnými plastikami, které kombinuje s kovem a kamenem. Věnuje se také kresbě, performanci a akčnímu umění. Jeho díla jsou mimo jiné zastoupena i v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. 156 155.. Štěpán Ivan (*1972) 156. Štěpán Ivan (*1972) sign. Ivan Štěpán 2012, lepené tryskané sklo, modře tónováno, rozměr 32 x 19,5 x 5,5 cm sign. Ivan Štěpán 2011, solnodraselné sklo lité do formy, barvené pudrem, rozměr 13 x 13 x 21 cm 10 000 Kč / € 364 8 000 Kč / € 291 Váza - objekt, 2012 strana 70 Lebka, 2011 157. Exnar Jan (*1951) Plastika, 1996 rytá sign. EX 96, ve formě přetavené a broušené čiré sklo, výška 45 cm 32 000 Kč / € 1 164 strana 71 158. Šotola Vratislav (1931-2010) Váza broušené, leštěné a barevně vrstvené rubínové a kobaltové sklo, výška 24,5 cm 32 000 Kč / € 1 164 strana 72 V. Šotola absolvoval na VŠUP v Praze ateliér užité malby a skla J. Kaplického. Reprezentoval Československo na prestižních výstavách vč. EXPO 1958 v Bruselu nebo na expozici Glass 1959 v americkém Corning Museum of Glass. Kolem pol. 70. let vystřídal Šotola svůj střídmý výraz dekorativnějším projevem při práci na bohatě probrušovaném barevně vrstveném skle. Jeho dílo je součástí četných uměleckých sbírek vč. Národní galerie v Praze. 159. Hlava Pavel (1924-2003) Váza s optiškou, 60. léta 20. stol. kobaltové přejímané a opticky zdobené sklo, výška 29,5 cm Provenience: z majetku rodiny. 35 000 Kč / € 1 273 strana 73 ASIATIKA 161. Yi xing, pece Konvice na čaj zn. tlačená do střepu Yi xing, Čína, 20. stol., hlazená keramika s rytým dekorem bambusu, výška 11 cm Pece Yi xing se zabývají výrobou čajových konviček od 15. stol., jsou světoznámé. Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 3 000 Kč / € 109 161 162 162. Soška boha Durgy Indie, 18./19. stol., slitina kovů, ze sbírky Dorise Weinera, výška 12,5 cm, 1 dřívější prasklina na podstavě, výška 12.7cm Ze sbírky Dorise Wienera, draženo v Christies 2.10.2012. Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. D. Weiner byl jednou z nejvýznamnějších osobností v obchodu s uměním zaměřujícího se na jižní Asii po dobu 40 let. Mezi klinety Doris Weiner Gallery patřili např. John D. Rockefeller III, Igor Stravinskij, Jacqueline Kennedy nebo renomované instituce jako je Metropolitní muzeum umění, Muzeum umění v Clevelandu aj. Durga znamená nepřemožitelná. Je to jedna z nejpopulárnějších reinkarnací Devi a jedna z nejdůležitějších podob bohyně Šaktí v hinduistikém panteonu. 10 000 Kč / € 364 163. Víko s dračími uchy 160 Čína, 17. stol. případně dynastie Ming, bronz, detailně propracovaný motiv Taotie, rituální víko nádoby, ucha v podobě rohatých draků, vevnitř nalepen starý inventární papírový štítek s ručně psaným textem, výška 15 cm Provenience: soukromá belgická sbírka. 160. Young bao zhai, Peking 160 Kniha s dřevořezy Čína, Peking, vydalo nakladatelství Young bao zhai vydavatelství se specializací na dřevořezové reprodukce, datováno v tisku 1952, volně ložené tištěné barevné dřevořezy na tuhém papíře, soubor cca 100 ks, barevné vystřihovánky různých typů, např. dekory pro vyšívání střevíců, podhlavníků, blahopřejné a okení motivy z různých provincií, rozměr 25,5 x 20,8 x 5 cm. Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 15 000 Kč / € 545 strana 74 Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. Taotie je motiv, který se běžně objevuje na čínských rituálních vázách z dynastií Shang a Zhou. Slovo Taotie bývá někdy překládáno jako maska nenasytného obra. Motiv se obyčejně skládá z oboustranně symetrické frontálně zachycené zoomorfní masky s párem očí a typickou čelistní částí. Někteří badatelé tvrdí, že existenci tohoto motivu lze sledovat až k jadeitovým nálezům z neolitických nalezišť jako je např. kultura Liangzhu (3310-2250 př.n.l.). 163 12 000 Kč / € 467 strana 75 167. Dóza s blahopřejným významem Čína, 20. stol., řezaný růženín, kvalitní řezba s motivem magnólií a chlapce držícího nádobu z jednoho kusu kamene původní dřevěný sokl, výška 19 cm, víko nepůvodně lepeno, oťuk na listu Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 15 000 Kč / € 545 167 165 164. Váza nečitelná zn., Čína, Jihočínský Seladon, kolem r. 1950, porcelán s jemně zelenou glazurou, dekor květů a lístků řezaný do střepu, šedozelená poleva vysoké kvality, výška 34 cm Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 5 000 Kč / € 182 164 165. Slon Indie, asi 1. třetina 20. stol., červený bronz se zbytky zlacení, podstavec z měkkého dřeva, rituální soška, výška 16,5 cm Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 6 000 Kč / € 218 168. Bódhisattva tlačená zn. Da Qing Qianlong nian zhi, Čína, Peking, dílny pro císařský dvůr, 1736 - 1775, Bódhisattva - bronz zlacený za horka, socha na knížecím stolci, podstavec měď s inkrustací ze žlutého kovu, ve předu dva pásy s rostlinnými motivy, vepředu stylizovaný znak dlouhého věku a pěti netopýrů Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 70 000 Kč / € 2 724 166. Dvojitá vadžra, zvon, miska na obětní máslo Mongolsko, 18./19. stol., dvojitá vadžra - žlutý kov, reliéfní stylizovaný dekor s motivem lotosu a chimér s dlouhým jazykem, tvar vadržry - "žezla blesků", délka 9,5 cm, zvonek - rukojeť ze žlutého kovu, spodní díl je ze slitiny planetárních kovů (zlato, stříbro, měď, rtuť, železo, cín, olovo) zdobený mantrami, zakončený jednohlavou vadžrou a obličejem bóhisattvy, srdce zvonu ze železa, vyrobeno technologií ztraceného vosku, miska na rituální máslo. Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. Žezlo patří k nejdůležitějším symbolům čistého nebo také přirozeného stavu mysli ve všech liniích vadžrajanového buddhismu. Užívalo se v boji proti zlu, k léčení, meditaci, otvírání třetího oka a vnitřní očistě dávno před rozšířením buddhismu v Tibetu. 80 000 Kč / € 2 909 166 168 strana 76 strana 77 STAROŽITNOSTI A DESIGN 171 169 169. Rohové osvětlení Čechy, 20./30. léta 20.stol., mosaz, mléčné sklo, rohové osvětlení původně určené k osvětlení schodiště, svítidlo se umisťuje na mosaznou tyč běžné produkce, ø větší koule 20 cm, ø menší koule 14,5 cm, výška 43 cm Světlo pravděpodobně vyrobeno na zakázku pro vilu v Říčanech ve 20. letech, kde bylo umístěno na schodišti. 8 000 Kč / € 291 170. Velké rodnokubistické křeslo Čechy, 20. léta 20. stol., mahagonová dýha, dub, čalounění i potah na opěráku původní, rozměr 118,5 x 66,5 x 64 cm 25 000 Kč / € 909 171. Sedmiplamenný lustr 172. Textilie Čechy, 10./20. léta 20. stol., litá, leštěná a patinovaná mosaz, obecný kov, zdvojená zalamovaná ramena se štíhlými kryty objímek na čtverhranných miskách, jednoduché geometricky tvarované tělo zakončené centrální bílou koulí, délka 112 cm, max. rozpětí 90 cm Československo, kol. r. 1925, tkaná textilie, rozměr 282 x 140 cm, drobně poškozeno 55 000 Kč / € 2 000 9 500 Kč / € 345 Lit.: Susanne Anna (ed.), Das Bauhaus im Osten: Slowakische und Tschechische Avantgarde 1928 - 1939, Ostfildern 1997, vyobr. S. 304, obr. 54. 172 170 170 strana 78 strana 79 173 173. Secesní koberec Rakousko-Uhersko, kolem r. 1910, ručně vázaný s třásněmi, vlna, tkané motivy s geometrickým dekorem, rozměr 185 x 50 cm 15 000 Kč / € 545 174. Ehrlich Adolf Rytíři - 2 ks zn. štítkem ADOLF EHRLICH Buch-u. Musikhaus GABLONZ A. N., jedna soška zn. tužkou 30.XII 1934 Adolf, Československo, Jablonec n. N., 30. léta 20. stol., 2 ks, lakované dřevo, výška 29 a 31 cm Sochy tzv. "Wehrmannů" (většinou v nadživotní velikosti) byly vztyčovány v letech 1. světové války na náměstích měst s převážně německým obyvatelstvem. Vlastenci mohli projevit svůj patriotismus tím, že do "Wehrmannů" zatloukali hřeby (za cenu mnohem vyšší, než kolik by stál běžný hřebík) a tím přispívali k úspěchu válečného tažení. Jeden z těchto "Wehrmannů" stál kupř. v Brně na dnešním Náměstí Svobody a to až do 29. 10. 1918, kdy byl jako symbol válečných útrap stržen. Tyto zmenšeniny pravděpodobně plnily obdobný úkol jako velké sochy: rozdmýchávat v občanech vlastenectví a jejich zakoupením finančně podporovat válečné úsilí. dohromady 6 000 Kč / € 218 175 175. Hodiny vtlačené zn. JG 1/3, (ne)původní? zn. Artěl-Praha, A2, Čechy, 10. léta 20. stol., niklovaná mosaz, klíč, rozměr 39 x 52,5 x 13,5 cm 180 000 Kč / € 6 545 174 strana 80 strana 81 180 176. Stolek odkladní Německo?, 30. léta 20. stol., chromovaná trubková konstrukce, skleněné police (nepůvodní), rozměr 74 x 69 x 53 cm 4 500 Kč / € 164 177. Nástěnná lampa 176 181 Čechy, 20./30. léta 20. stol., niklovaný obecný kov, trubice z mléčného skla, délka 36 cm, původní elektrifikace 3 000 Kč / € 109 178. Lampa nástěnná Čechy, chromovaný obecný kov, celokovové výklopné stínítko, délka 41 cm 3 500 Kč / € 127 180. Lampičky - 2 ks Čechy, chromovaná mosaz, matované sklo, lampičky na kruhové podstavě se stínidlem v podobě skleněného krápníku, výška 35 cm, nová elektrifikace dohromady 6 000 Kč / € 218 181. Rozehnal Bedřich (1902-1984) Křeslo Československo, návrh arch. Bedřicha Rozehnal, výroba pravděpodobně fa Slezák, původně chromovaný obecný kov, nové čalounění pravou kůží v tmavě modré barvě, atypické funkcionalistické polohovací křeslo, vyrobené jako originální součást vybavení Domu útěchy v Brně v r. 1927, rozměr 125 x 62 x 89 cm 15 000 Kč / € 545 177 178 179. Napako Nástěnné svítidlo funkcionalistické zn. Napako, Čechy, 20. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, mléčné sklo, stropní/nástěnné svítidlo strohého tvarosloví, ø 20,5 cm 179 181 Výrobní družstvo NAPAKO založeno v r. 1919 jako účelové sdružení drobných soukromých firem zabývajících se zejména stavební kovovýrobou. LogoNAPAKO - nástrojařipasíři-kovotlačitelé. Jednotlivým firmám se díky tomuto sdružení podařilo sjednotit výrobní prostředky za účelem překonání krizí, nepravidelných zakázek či sezónní povahy výroby. Jednotlivé firmy a provozovny byly umístěny po celé Praze. Po r. 1948 došlo k částečnému zestátnění družstva. 2 500 Kč / € 91 strana 82 strana 83 182. Napako Podlahová lampa zn. NAPAKO, v. č. 8216, Československo, 20./30. léta 20. stol., niklovaný obecný kov, sklo, posuvná skleněná odkládací plocha, výsuvné rameno s nastavitelnou výškou se stínidlem, max. výška 186 cm, nová elektrifikace 9 500 Kč / € 346 186 183. Sandrik Stojánek na ubrousky tlač. zn. Sandrik, Československo, 1. třetina 20. stol., výroba fa Sandrik, silně stříbřená alpaka, výška 9 cm 1 500 Kč / € 55 186. WMF, Wagenfeld Wilhelm 184. Váza Stolní svícny - 2 ks zn. II. 233 a vtlač. 9457 F, Čechy, 10./20. léta 20. stol., glazovaná bělnina, černý liniový dekor, výška 12,5 cm vtlač. zn. WMF, Německo, 2. třetina 20. stol., fa Württembergische Metallwarenfabrik, stříbřený obecný kov, délka 41,5 cm 3 000 Kč / € 109 dohromady 4 000 Kč / € 145 187. Mies van der Rohe Ludwig (1886-1969) Židle MR 10 Střední Evropa, návrh Ludvig Mies van der Rohe z r. 1927, výroba asi 80. léta 20.stol., chromovaný obecný kov, kůže, ohýbaná trubková konstrukce, kožený sedák i opěrák, výška 85 cm, šířka 55 cm, hloubka 75 cm 5 000 Kč / € 182 188. Stůl se šuplíky 187 Německo?, 30. léta 20. stol., chromované ohýbané trubky, lakované dřevo v barvě slonové kosti, stůl se dvěma protilehlými šuplíky, 110,5 x 75,5 x 70 cm 183 14 000 Kč / € 509 185. Váza zn. VORDAMM, Německo, 30. léta 20. stol., keramika glazovaná, váza s černobílou vnější a černou vnitřní glazurou, výška 17 cm 188 3 000 Kč / € 109 184 185 182 strana 84 strana 85 189. NAPAKO Čtyřplamenný lustr typ. č. 1108 zn. NAPAKO-4, Čechy, 2. třetina 20. stol., návrh a výroba fa Napako typ č. 1108, chromovaný obecný kov, čiré matované sklo (nové), čtyřplamenný lustr, průměr 54 cm 193. Napako Stolní lampička No. 8241 3 500 Kč / € 127 zn. Napako, Čechy, 20. léta 20. stol., slonovinové sklo, válcová lampa, rozměry 27,5 cm , nově chromováno, nově elektrifikováno 189 3 000 Kč / € 109 194. Podlahová lampa kovový štítek The Luminator (patents applied for) Luminator, Inc, Chicago, Ill, Manufactured by Gottlieb Brothers & Brauchbar Brno-Brunnen, Czechoslovakia, Čechy, 30. léta 20. stol., patinovaný obecný kov, odnímatelná vložka z leštěného kovu pro lepší světelnost, výška 174,5 cm 9 500 Kč / € 345 195. Velký odkladní stůl 190. Breuer Marcel (1902-1981) 193 Polokřeslo B 34 návrh M. Breuer kolem r. 1929, pro firmu Thonet, pozdější výroba Čechy?, chromovaná ohýbaná konstrukce, pozdější textilní potah, lakované područky, rozměry 84 x 65 x 58 cm Německo?, 30. léta 20. stol., chromovaná trubková konstrukce, masivní dubové mořené police, rozměr 83 x 79 x 45 cm, (chrom nese stopy užívání) 5 000 Kč / € 182 190 3 500 Kč / € 127 191. Halabala Jindřich (1903-1978), UP Závody Křeslo Československo, kolem r. 1931, varianta návrhu H 80 J. Halabaly pro UP Závody, chromovaná trubková konstrukce, dřevěné lakované podpěrky, pozdější textil, rozměry 57 x 69 x 93 cm Srov. lit.: Jindřich Chatrný, JINDŘICH HALABALA a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně, ERA group, Brno, 2003, s. 105. 16 000 Kč / € 582 192. Stolní lampa Čechy, chromovaný obecný kov, mléčné sklo, výška 55 cm, kompletně restaurováno, nově chromováno 5 000 Kč / € 182 194 191 192 195 strana 86 strana 87 196 200 197 199. Lustr Čechy, 70. léta 20. stol., původní čiré sklo, patinovaná mosaz, jednoplamenný lustr, výška 79 cm 199 Světlo bylo pravděpodobně navrženo a vyrobeno přímo na zakázku pro vilu v Říčanech. 9 000 Kč / € 327 200. Velká halová stropnice Čechy, 70. léta 20. stol., mosaz, čiré sklo, výška 22 cm, ø 39 cm 196. Vrátnik Ladislav (1927-2010) 197. Vrátnik Ladislav (1927-2010) Čechy, návrh L. Vrátník v r. 1974 pro Španělský sál Pražského Hradu, bronz, dřevo, původní koženkové čalounění, chromovaná kolečka, rozměr 50 x 59,5 x 85 cm Čechy, návrh L. Vrátník v r. 1974 pro Španělský sál Pražského Hradu, bronz, dřevo, původní koženkové čalounění, chromovaná kolečka, rozměr 50 x 59,5 x 85 cm Na Pražském hradě je použita kromě těchto také varianta křesel bez koleček. Na Pražském hradě jsou tato křesla použita i ve variantě bez koleček. 7 000 Kč / € 255 7 000 Kč / € 255 Křeslo Španělský sál Křeslo Španělský sál Světla byla pravděpodobně navržena a vyrobena přímo na zakázku pro vilu v Říčanech. 7 500 Kč / € 273 201. Velká halová stropnice Čechy, 70. léta 20. stol., mosaz, čiré sklo, výška 22 cm, ø 39 cm Světla byla pravděpodobně navržena a vyrobena přímo na zakázku pro vilu v Říčanech. 7 500 Kč / € 273 Lit.: Katalog výstavy Prof. akad. arch. Ladislav Vrátník (1927-2010), Galerie Portheimka, Praha 5, kurátoři Martin Vrátník a Jakub Železný. 198 Architekt L. Vrátník patřil mezi nejzajímavější poválečné tvůrce v oboru interiérového designu. Pedagog na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové, v r.1977 zde založil nábytkovou specializaci a v r. 1990 se stal jejím prvním porevolučním rektorem. Významné práce: vítězný návrh na dostavbu Staroměstské radnice společně s Jaroslavem Šustou st. (nerealizovaný) z r. 1967, interiéry pražských paláců Omnipol a Centrotex v 70. letech, rekonstrukce Mánesa, spolu s Jiřím Lasovským a Václavem Barochem spoluautorem takzvaného „skandinávského“ souboru pod Strahovem. V 70. letech spolupracoval na obnově mobiliáře Pražského hradu. Z té doby pochází i jeho nejkontroverznější práce. Z katalogu výstavy. 198. Rohne Bernhard (*1944 Peine, SRN) Deska sign. v desce Bernhard Rohne 70, pravděpod. USA nebo Kanada v r. 1970, kovová deska, kyselinou leptaný smíšený kov, dřevo, rozměr 41 x 54 cm 7 000 Kč / € 255 Bernhard Rohne (*1944) umělec a návrhář nábytku absolvoval umělecké školy v Hannoveru. V r. 1967 emigroval do Vancouveru v Kanadě, kde od r. 1969 pracuje pro firmu Mettalic Design Studio. Jeho specializací je design nábytku s leptanými kovovými deskami a smaltováním. Ocenění nadací The Canadian Handicrafts Guild. V r. 1969 - 1981 vystavoval v Kanadě, USA, Velké Británii, Německu. 1981 - 2000 projekty pro BC Hydro, CN železniční, RCMP a Motorolu, včetně vstupní sochy na Canada Place ve Vancouveru. 201 Díla se hojně draží v USA. strana 88 strana 89 205. Říha Karel Josef (1893 - 1970), PALÁC BÁŇSKÉ A HUTNÍ SPOLEČNOSTI Funkcionalistická lampa - větší 202 stínidlo zn. Watt Astral, Čechy, návrh ing.arch.J.K.Říha v r. 1927 - 1930 pro osvětlení PALÁCE BÁŇSKÉ A HUTNÍ SPOLEČNOSTI v Praze, Lazarská 15/7., obecný patinovaný kov, baňka z mléčného skla vyrobena v Českomoravských sklárnách ve Valašském Meziříčí ve 30. letech 20. stol. (totožná baňka je doposud v Muzeu ve Valašském Meziříčí), výška 35 cm, nepůvodní elektrifikace Dle komentáře Johanny Pauly z NTM, napovídá tvar kovové, kovotlačitelsky zpracované nohy a skleněná baňka možnosti použití lampy jako nástropního osvětlení. Ing. arch. Josef Karel Říha- zaměstnán v r. 1917-18 v ateliéru Jana Kotěry, poté úředníkem Státní památkové péče a od roku 1923 samostatný projektant. Dále redaktor Socialistických listů, výtvarného sborníku Život, Lidových novin a přispíval do architektonických časopisů (Stavba, Stavitel a Architekt SIA). Od začátku 30. let se Říha začal věnovat i otázkám urbanistickým, územnímu a krajinnému plánování.Realizované návrhy obytných budov (rodinné domy na Podkarpatské Rusi, činžovní domy v Zelené ulici a na bývalém náměstí Družby v Praze) i budovy veřejné (kancelářský a obchodní dům společnosti Ferra, Palác Báňské a hutní společnosti s Divadlem Vlasty Buriana, které bylo umístěné v suterénu) aj. 202. Lustr 7 500 Kč / € 273 Čechy, 20. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, dýhované dřevo, rozměr 61 x 55 x 55 cm, nepůvodní sklo přiloženo 5 500 Kč / € 200 206. Soška plavkyně vtlač. zn. SK, 20. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, výška 9,5 cm 1 500 Kč / € 55 203. Stolní lampa 203 205 Čechy, 20. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, mahagonově mořené dřevo, mléčné sklo, dřevěná noha se třemi chromovanými prstenci, výška 50 cm, nová elektrifikace 5 000 Kč / € 182 204. Halabala Jindřich (1903-1978), UP Závody Stolky hnízdo H 50 – 3 ks Čechy, 30. léta 20. stol., výroba UP Závody, návrh J. Halabala, tmavě mořené dubové dřevo, bakelit, 3 ks: zasouvací stolky, max. výška 65 cm, max. šířka 55 cm, max. hloubka 40 cm Lit.: Jindřich Chatrný, JINDŘICH HALABALA a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně, ERA group, Brno, 2003, s.124. 12 000 Kč / € 436 207. Halabala Jindřich (1903-1978), UP Závody Párové odkladní stolky Čechy, 30. léta 20. stol., výroba UP Závody, návrh J. Halabala, 2 ks, tmavě mořené dubové dřevo, bakelit, překližka, rozměr 62,5 x 49,5 x 37,5 cm Lit.: Jindřich Chatrný, JINDŘICH HALABALA a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně, ERA group, Brno, 2003, s. 124. dohromady 5 000 Kč / € 182 208. Říha Karel Josef (1893 - 1970), PALÁC BÁŇSKÉ A HUTNÍ SPOLEČNOSTI Funkcionalistická lampa - menší Čechy, návrh ing. arch. J. K. Říha v r. 1927 - 1930 pro osvětlení PALÁCE BÁŇSKÉ A HUTNÍ SPOLEČNOSTI v Praze, Lazarská 15/7., obecný patinovaný kov, baňka z mléčného skla vyrobena v Českomoravských sklárnách ve Valašském Meziříčí ve 30. letech 20. stol. (totožná baňka je doposud v Muzeu ve Valašském Meziříčí), výška 25 cm, nepůvodní elektrifikace 206 5 500 Kč / € 200 208 204 207 strana 90 strana 91 209 210 212 209. Alabastrový lustr Čechy, 1. třetina 20. stol., alabastr, původní textilní šňůry, jednoplamenné svítidlo, závit žárovky je umístěn mimo osu lustru ø 40 cm, délka 89 cm 5 000 Kč / € 182 212. Secesní aplikace - nástěnné svítidlo Rakousko-Uhersko, počátek 20. stol., mosaz, mléčné sklo, rozměr 30 x 37,5 x 12,5 cm, nově elektrifikováno 6 500 Kč / € 236 210. Cytère Alphonse (1851-1941) Džbánek 441_2016 zn. Cytère RAMBERVILLERS, UNIS France, Francie, Rambervillers, 1920, č. modelu 441, irisující modrá lazura, výška 16 cm A. Cytère - keramický inženýr, vyvinul novou techniku glazování keramiky s kovovým leskem. V r. 1891 se stal generálním ředitelem Société Anonyme des Produits CERAMIQUES de Rambervillers (SAPCR), kde v r. 1903 založil umělecké studio zaměřené na dekorativní a umělecké předměty, které byly často oceňovány sdružením umělců Ecole de Nancy. A. Cytère výrazně přispěl ke vzdělávacím aktivitám, zejména ve vytvoření soutěže Ecole de Nancy v r. 1906 pro mladé umělce, jejichž díla často následně vyrábělo a prodávalo SAPCR. 213. Malířský stojan Čechy, počátek 20. stol., tmavě mořené dřevo, mosaz, obecný kov, na zadní straně kovový štítek, rozměr 194 x 63,5 cm, restaurováno 9 500 Kč / € 345 214. Slánka vtlač. číslice 810, 59, Střední Evropa, porcelán, zlaceno, číši podepírají čtyři hermy na podstavci, výška 16 cm 14 000 Kč / € 509 2 500 Kč / € 91 211. Sklápěcí křeslo Rakousko-Uhersko, počátek 20. stol., lakované dubové dřevo, židle se sklápěcím sedákem, 85,5 x 51 x 50 cm, výška sedáku 45 cm, restaurováno, nová politura 11 000 Kč / € 400 213 214 211 211 strana 92 strana 93 219 219. Sklenice - 6 ks Čechy, po r. 1830, čiré sklo barevně přejímané, zlacené, malované a vybrušované, max v. 14 cm, 1 sklenice opravena na podstavě, 1 min. oťuk dohromady 15 000 Kč / € 545 215 216 217 220 215. Karafa s drakem 217. Venkovní svícen zn. Royal Worchester Factory RdNo150711 1463, Anglie, Worchester, 1892, kostní porcelán, malováno, zlaceno, výška 30 cm zn. 13, Ag 800/1000, hmotnost 783,5 g, jednoplamenný svícen s akantovým dekorem, výška 38 cm 4 500 Kč / € 164 17 000 Kč / € 662 Přiložen atest puncovního úřadu. 216. Pokál 218. Stolní mísa pro ohřev pokrmů Čechy, čiré sklo zdobené barevnými emaily a zlacením, zploštělá kupa, výška 31, 5 cm zn. CU Sokobanja Jugoslavija, varné sklo zn. PYREX FRANCE, stříbřený obecný kov, nádoba na ohřev na nožkách ve tvaru zvířecích tlapek, zabudovaný kahan, rozměr 25 x 39 cm 11 000 Kč / € 400 10 000 Kč / € 364 220. Goldscheider Busta vtlač. zn. F. GOLDSCHEIDER WIEN, 774, VORBEHALTEN, Rakousko, Vídeň, 1. třetina 20. stol., výroba fa Goldscheider, pálená glazovaná hlína, výška 52 cm 221 15 000 Kč / € 545 221. Míšeň Kočkodan držící ovoce míšeňská zn. v podglazurní modři, pozdější plastika podle návrhu Johanna Joachima Kaendlera z r. 1732, Německo, Míšeň, malovaná porcelánová socha, výška 26 cm, 1 větší a 1 menší oťuk na vlasech Lit.: Meißner Porzellan, Von den Anfängen bis zur Gegenwart, O. Walcha, Drážďany, 1973, vyobr. s.86. 43 000 Kč / € 1 564 218 strana 94 strana 95 222. Kučera Jaro (1885-1950) Gobelín - Akt zn. v osnově K, MGM, Československo, Valašské Meziříčí, r. 1925, návrh J. Kučera, výroba Moravská gobelínová manufaktura Valašské Meziříčí, vlna, horní okraj zpevněn pro zavěšení, 135 x 101 cm 226 Lit.: Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí 1898-1998, dokumenty, texty, realizace, Praha 1998, s 12. 14 000 Kč / € 510 223. Oválné nástěnné svítidlo s křišťálovými ověsy Střední Evropa, 10. léta 20. stol.?, mosaz, broušené křišťálové sklo, jednoplamenné svítidlo, jemný tlačený květinový dekor, skleněné ověsy, 34,5 x 14,5 x 12,5 cm 7 500 Kč / € 273 223 222 224. Thonet fa Křeslo - 2 ks 225 razítko a pap. nálepka a zn. Thonet od r. 1919, Rakousko, lakované ohýbané bukové dřevo, výška sedáku 46 cm, celková výška 76 cm, restaurováno dohromady 9 500 Kč / € 345 225. Kučera Jaro (1885-1950), MGM Gobelín – Rozsévač zn. v osnově K, Morava, Valašské Meziříčí, 20. léta 20. stol., návrh J. Kučera, výroba Moravská gobelínová manufaktura Valašské Meziříčí, vlna, rozměr 140 x 82,5 cm 7 000 Kč / € 255 226. Svítidlo Rakousko-Uhersko, okruh Wiener Werkstaette, návrh Josef Hoffmann?, mosaz, čiré fasetované sklo 1 oťuk, celková délka 74 cm, 22,3 x 16,3 x 16,3 cm 5 500 Kč / € 200 227. Stolek pap. nálepka Bernkopf Frenštát pod Radhoštěm, Čechy, 60. léta 20. stol., lakované dřevo, rozměr 72 x 60 x 40 cm, restaurováno 5 500 Kč / € 200 224 strana 96 224 227 strana 97 228 231 228. Jídelní souprava rodiny Hirschových v secesním stylu - 56 ks vtlač. zn., malované číslice, Čechy, po r. 1900, porcelán, zlacená obruba, zdobeno tištěným, domalovávaným a zlaceným květinovým dekorem, 56 ks: 20 ks mělkých talířů, 12 ks hlubokých talířů (ø 24,7 cm), 12 ks dezertních talířů ( ø 20 cm), 2 ks malá hranatá mísa (20,5 x 20,5 cm), 2 ks větší hranatá mísa (23 x 23 cm), 1 ks terina s poklicí (v. 20 cm), 1 ks oválná větší mísa (š. 45 cm), 2 ks oválná menší mísa (š. 36,5 cm), 2 ks kulatá mísa ( ø 32,5 cm), 2 ks omáčník (v. 9 cm) Jídelní servis byl pořízen Willym a Marthou Hirschovými, majiteli továrny na výrobu drátů a drátěných výrobků Hirsch & Co. v Plzni. Servis byl umístěn v jejich proslulém apartmánu v ulici Plachého, který navrhl r. 1907 architekt Adolf Loos. Jídelní servis byl v jejich užívání až do jejich útěku před nacisty do Palestiny a později do Austrálie. dohromady 17 000 Kč / € 618 229. Herzl Ludvík (1877-1944) Tanečnice zn. 192 H, Rakousko-Uhersko, Bechyně, Výrobní družstvo keramické, kol. r. 1910, návrh Ludvík Herzl, keramika, bíle, hnědě a zlatě patinovaná, výška 40 cm Lit.: Katalog Česká secese - Užité umění, Praha 1981, s. 135, obr. 200. Ludvík Herzl absolvoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích a v r. 1899-1904 Akademii výtvarných umění jako žák prof. J. V. Myslbeka. Pod jeho vedením pracoval na sousoší sv. Václava v Praze, kde vytvořil postavu sv. Ludmily. Mimo to se podílel s ostatními i na modelu tváře samotného sv. Václava. Převážnou část jeho tvorby tvořila drobná plastika, malba a medailérství. 4 000 Kč / € 145 230. fa Bibus František Souprava tácků pod sklenice – 13 ks 229 mistrovská zn. FB, čsl. puncy, Československo, 1941-1957, výroba fa F. Bibus, stříbro, ryzost 800/1000, hmotnost 889,10 g, 13 ks: 6 větších a 6 menších talířků, stojánek (výška 13,5cm) dohromady 9 500 Kč / € 345 231. Velká stropnice Střední Evropa, kolem r. 1900, částečně patinovaná a niklovaná mosaz, čiré sklo se zataveným liniovým dekorem, tělo s prosekávaným dekorem, uchycení bočních baněk ve tvaru akantových listů, rozměr 53 x 66 x 66 cm 12 000 Kč / € 436 232. Secesní nástolec zn. *508, Střední Evropa, přelom 19./20. stol., stříbřený cín, nástolec s alegorií životodárného pramene, nožky ve tvaru mořských živočichů, rozměr 34 x 20,5 x 34,5 cm, zadní malá vložka chybí 232 5 000 Kč / € 182 233. fa Carl Knoll Karlovy Vary - Rybáře Secesní váza zn. 1691/I, Rakousko-Uhersko, Karlovy Vary - Rybáře, po r. 1900, fa Carl Knoll Továrna na porcelán, porcelán, krakelovaná glazura, výška 21 cm, hrdlo odborně restaurováno Lit.: Katalog Česká secese - Užité umění, Praha 1981, s. 141, obr. 208. 5 000 Kč / € 182 234. Mísa Čechy, výroba fa Wilhelm Kralik Lenora?, mléčné sklo přejímané vrstvou s pestrým česaným dekorem, přejímané čirým s irizující lazurou, ø 22,5 cm, výška 7,5 cm, oťuky na hrdle 6 000 Kč / € 218 233 230 234 strana 98 strana 99 239 236 235. Tovární židle Čechy, 1. třetina 20. stol., obecný kov, dřevo, dílenská židle na třech tenkých nohách s nastavitelnou výškou sedáku i opěradla, výška sedáku max. 58 cm, celková výška max. 95 cm 235 Židle pochází pravděpodobně z Baťových závodů ve Zlíně. 4 500 Kč / € 164 236. WMF (Württembergische Metallwarenfabrik) Váza Německo, Gieslingen, 30.- 40. léta 20. stol.,výroba fa WMF, modré bublinkové sklo, výška 17,5 cm 3 000 Kč / € 109 239. Hnízdové stolky - 5 ks Čechy, 70.-80. léta 20. stol., lakované dýhované dřevo, mosaz, chromovaný obecný kov, 5 ks, pojízdný obdélný stolek se čtyřmi zasouvacími skládacími stolky s kruhovou deskou uvnitř, rozměr 57 x 62 x 42cm, výška 57cm, stolek kulatý výška 49cm Lit.: Katalog o bydlení. dohromady 5 500 Kč / € 200 237. Černý Jan (1907-1978) Čelista kobaltové broušené, leštěné a matované sklo, reliéfní plaketa, výška 19 cm 7 500 Kč / € 273 240. Inwald Josef Váza se stromy Čechy, návrh a výroba J. Inwald v r. 1935-37 v sérii Barolac, matované čiré sklo, ø 19 cm, výška 26,5 cm Lit.: Katalog fa Invald. 238. Jerry 2 000 Kč / € 73 Malý psací stůl zn. Jerry TRADE MARK, Čechy, 1. pol. 20. stol., mořené a lakované dřevo, stůl s pěti zásuvkami a jednou vysouvací pracovní plochou, štítek K. Vágner Brno, rozměry 100 x 65,5 x 77,5 cm 241. Reflektory – 2 ks zn. E typ 12551, Čechy, lakovaný obecný kov, sklo, původní elektroinstalace, 2 ks, rozměry 38 x 25 x 37 cm 9 500 Kč / € 345 237 strana 100 238 240 dohromady 5 000 Kč / € 182 241 241 strana 101 242 245 246. Sutnar Ladislav (1897-1976) Jídelní souprava – 24 ks 242. Sutnar Ladislav (1897-1976) 243. Smrčková Ludmila (1903-1990) leptaná zn. Palex, DP, Československo, návrh Ladislav Sutnar, Družstevní práce pro Krásnou Jizbu, čiré varné sklo, dřevo, obecný kov, 10 ks: 6 šálků s podšálky, čajová konvice (výška 16,5 cm, 1 oťuk), malá konvička, cukřenka, rumová karafka Československo, 40. léta 20. stol.?, návrh L. Smrčková, olovnatý křišťál s hlubokým matovaným brusem, výška 25 cm, 2 min. oťuky v lemu Čajová souprava – 10 ks Lit.: Katalog Katalog Družstevní práce 1936. Panorama, roč. 11, č. 8 (říjen 1933)., A. Adlerová, České užité umění 1918-1938, 1983. dohromady 8 500 Kč / € 309 243 Velká váza zelená podglaz. zn. Dp, Čechy, návrh Ladislav Sutnar v r. 1928-1932, Družstevní práce pro Krásnou jizbu, porcelán s červenou linkou, 24 ks: 6 mělkých talířů, 6 hlubokých talířů, polévková mísa (restaurované víko), 4 malé mělké talíře, velký talíř (malé škrábance), nálevka, mělký talíř s velkým červeným okrajem, velký hluboký talíř, velký dělený hluboký talíř, servírovací talíř, podlouhlý talíř, 4 vlasové praskliny, chybí 2 dezertní talíře, 1 červený talíř dohromady 20 000 Kč / € 727 247. Pojízdný servírovací stolek Čechy, 30. léta 20. stol., dřevo, překližka, chromovaný obecný kov, výška 78 cm 9 500 Kč / € 345 248. Voskovec a Werich zn. Made in Czechoslovakia, Čechy, barevně glazovaná keramika, závěsná maska Jiří Voskovec a Jan Werich, motiv ze hry Osel a stín, (hra měla premiéru v roce 1933), výška 23 cm 14 000 Kč / € 509 3 000 Kč / € 109 244. Schmidt Jiří Váza - 2 ks 246 zn. DP, Československo, návrh Schmidt Jiří pro Družstevní práci, modře a žlutě glazovaná keramika, výška 11 a 12 cm, žlutá váza odborně restaurována Lit.: Družstevní práce, Krásná jizba, nabídkový leták, nedatováno, nestránkováno (4.s.). dohromady 2 000 Kč / € 73 245. Sutnar Ladislav (1897-1976) Čajová souprava – 8 ks podglaz. zn. dp, Čechy, návrh L. Sutnar v r. 1928–1932, Družstevní práce pro Krásnou jizbu, porcelán, červený fond, 8 ks: 5 šálků s podšálky (1 podšálek navíc), cukřenka, malá a velká konvička, výška konvičky 15,5 cm Lit.: Katalog Katalog Družstevní práce 1936. Panorama, roč. 11, č. 8 (říjen 1933)., A. Adlerová, České užité umění 1918-1938, 1983, str. 120 dohromady 7 500 Kč / € 273 244 248 strana 102 247 strana 103 249 252 252. Lustr 249. Chocholatý František, Moser Střední Evropa, po pol. 20. stol., chrom, bílý lak, výška 84 cm 251. Velký podlahový svícen Obří číše - 6 ks pap. nálepky Moser 1960-1970, Čechy, návrh F. Chocholatý v r. 1957 pro fu Moser, foukané kouřové sklo, kompletní soubor 6 ks: Štíhlá dáma, Dlouhý pán, Dlouhá tvář, Měsíční tvář, Tlouštík, Tlustá Berta, max. výška 26 cm První tzv. Obří číše vznikly při příležitosti 100. výročí založení sklárny Moser. Tehdejší ředitel pražské prodejny František Chocholatý založil v r. 1957 Klub obřích číší a navrhl první z nich, které byly inspirovány fyziognomií a povahou jeho přátel. V r. 1958 získala souprava cenu Grand Prix na Mezinárodní světové výstavě EXPO v Bruselu. Členy Klubu Obřích číší se v minulosti stávaly významné osobnosti politického i společenského života jako např. španělský král Juan Carlos s chotí, finský prezident Koivisto, herci Claudia Cardinale, Sophia Loren, Peter Fonda nebo Whoopi Goldberg aj. 7 500 Kč / € 273 vtlač. zn. Fink, Německo, velký, chromovaný obecný kov, čiré sklo, výška 46 cm, originální svíce přiložena 253. Podlahová lampa 6 000 Kč / € 218 254. Slezák fa Odkladní stolek D80 251 Čechy, 30. léta 20. stol., fa Slezák, ohýbané chromované trubky (původní chrom ve výborném stavu), lakované dřevo (později přelakováno), umakart, stolek původně šicí - odejmuta síťka na klubíčka, rozměry 72,5 x 42 x 35 cm Československo, 2. čtvrtina 20. stol., chromovaný obecný kov, dýhované dřevo, kruhová dřevěná základna na nožkách, odkládací dřevěná polička, zeleně tónované stínidlo zn. GISUN (nepůvodní), nastavitelná výška, max. výška 190 cm, nově elektrifikováno Srov. kat fy Slezák kat. č. O2 12 000 Kč / € 436 Lit.: Kat. fy Slezák kat. č. D 80. 4 500 Kč / € 164 dohromady 5 000 Kč / € 182 250. Bibus František Nádoba na šampaňské zn. Bibus, Čechy, 1. třetina 20. stol., stříbřený obecný kov, nádoba na šampaňské s plastickým dekorem kolem horního okraje a s držadly, v. 21,5 cm, nově stříbřeno 254 5 000 Kč / € 182 253 250 strana 104 strana 105 255. Nástěnný věšák Čechy, 2. třetina 20. stol., hliník, nástěnný věšák s 5 posuvnými háčky, rozměry 81 x 25,5 x 12,5 cm 2 500 Kč / € 91 256 255 259 256. Forejtová Jitka (1923-1996) Soubor návrhů zvířátek - 4 ks vtlačené zn. JF, orig, J. Forejtová 63, sádra a pálená hlína, 4 ks: medvěd, opice s mládětem, ježek, opička, max. výška 23 cm dohromady 10 000 Kč / € 364 Jitka Forejtová - samostatná výtvarnice, která dodávala své návrhy pro státní podniky převážně ve sklářském oboru. Porcelánu se věnovala pouze v letech 1960-1962 pro porcelánku v Duchcově a Volkstädtskou porcelánku v NDR. V r. 1962 byly figurky oceněny na mezinárodní výstavě keramiky v Praze stříbrnou medailí. 259. Modely stolu, židlí B33 a B34 - 5 ks 260. Stolní lampičky hříbky - 2 ks Německo, 20./30. léta 20. stol., obecný kov, původní textilie, model funkcionalistických autorských návrhů nábytku, stolek se čtyřmi židličkami, 5 ks, výška stolu 7,5 cm Čechy, 30. léta 20. stol., 2 ks, bakelit, niklovaný obecný kov, výklopné stínidlo, výška 21,5 cm, nově elektrifikováno 261. Napako Stolní lampa - větší 257. WMF (Württembergische zn. NAPAKO, v. č. 8239, Československo, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, jednoplamenná stolní lampa, kruhová základna, půlkruhové stínidlo, výška 40 cm, nová elektrifikace a chromování Metallwarenfabrik) Džbán vtlač. zn. WMF, Německo, 2. třetina 20. stol., fa Württembergische Metallwarenfabrik, stříbřený obecný kov, masivní lisované čiré sklo a optiškou, uvnitř vyjímatelná vložka se skleněným válcem pro uložení ledu v kovové montáži, výška 27,5 cm 5 000 Kč / € 182 262. Stolní lampa hříbek - menší Československo, 30. léta 20. stol., chromovaný obecný kov, jednoplamenná stolní lampa s výklopným stínidlem, kruhová základna, půlkruhové stínítko, výška 35 cm, nová elektrifikace a chromování 3 500 Kč / € 127 258. Taburetky - 2 ks 257 3 500 Kč / € 127 dohromady 3 000 Kč / € 109 260 Střední Evropa, 20. léta 20. stol., dýhované dřevo, vysoké čalounění (restaurováno s pozdějším potahem), výška 40 cm, ø 53 cm 5 000 Kč / € 182 dohromady 5 000 Kč / € 182 261 262 258 strana 106 strana 107 264 267 263. Etažérka Rakousko, lakované dřevo, obecný kov, dřevěná konstrukce s kováním, kombinovaná s kovovými příčkami a soustruženými dřevěným články, 91 x 44 x 29,5 cm 5 000 Kč / € 182 264. Popelník na doutníky Střední Evropa, mosaz, čiré sklo, masivní schránka s celoplošným tepaným dekorem na čtyřech oblých nohách, tři držáky pro doutníky, nožík pro seřezávání, skleněná vložka uvnitř, výška 15 cm, délka 20 cm 5 000 Kč / € 182 267. Čtyřplamenný lustr zn. SILVULIT, Muster gesch Vzor chráněn FK FK, Čechy, 20./30. léta 20. stol., mosaz, mléčné sklo, subtilní čtyřplamenný lustr, výška 105 cm, ø 54 cm 263 6 500 Kč / € 236 268. Podlahová lampa Střední Evropa, mosaz litá a leštěná, mléčné sklo, výška 160 cm 6 000 Kč / € 218 269. Taburet Čechy, 20./30. léta 20. stol., dřevo se světle mořenou a lakovanou dýhou, rozměr 36 x 38 x 56 cm, původní nerestaurovaný stav dobrý 4 000 Kč / € 145 265 268 265. Stolní párové lampičky Evropa Střední, 1. třetina 20. stol., chromovaný a stříkaný kov, kruhová patka, stínidlo z papíru a plastové fólie, výška 46 a 47 cm 12 000 Kč / € 436 266. Sedátko 266 Rakousko-Uhersko, 1. třetina 20. stol., lakovaná dubová dýha, masiv, nízké čalounění, nohy tvarované do kuliček, výška 45 cm, ø sedáku 39,5 cm 269 3 000 Kč / € 109 strana 108 strana 109 273. Malá skříňka malovaná Čechy, 20. léta 20. stol., dřevo, překližka, mosaz, barevné a zlacené polychromie, rozměr 33 x 21,5 x 10 cm 273 2 500 Kč / € 91 274. Čejka Josef, Artěl Tučňák Čechy, návrh J. Čejka kolem roku 1920 pro Artěl, soustružené malované dřevo, výška 7 cm Lit.: Artěl. Umění pro všední den 1908-1935, s. 149 obr. II.49, jiná barevná varianta. 2 500 Kč / € 91 270 270. Kolář Josef (*1913-) Abstrakce – Art protis 274 sign. na rubu Jos. Kolář, na líci JKolár, zn. Art protis, 1968 Original, NO 1415, Ateliers Vlněna 2 Brno Czechoslovakia, technika ART-PROTIS, strojově prošívaný materiál s abstraktní kompozicí, horní okraj ze zadní strany přizpůsoben k adjustaci, 130 x 200 cm 6 000 Kč / € 218 275. Skládací stolek 271. Váza neurčená podglaz. zn. Čechy, 1. třetina 20. stol., barevně glazovaná bělnina, desetiboká váza na nízkých nožkách, výška 21 cm, spodní části nožek částečně poškozeny 2 500 Kč / € 91 275 Posouzeno sinoložkou Zlatou Černou. 4 500 Kč / € 164 272. RAKO, Rakovnické a poštorenské 271 Dálný východ, konec 19. stol., stolek ve stylu koloniálního nábytku, lakované vyřezávané dřevo, volně ložený mosazný tác s tepanými znaky štěstí a dlouhého věku dle čínského vzoru, skládací stolek s otočnýma nohama, výška 65,5 cm, ø 68,5 cm keramické závody akciové Automobil 276. Dóza zelená podglaz. zn. MZ Altrohlau CM-R Czechoslovakia, ručně na glazuře zn. Ruční práce č. 119. Klatovy, Československo, 20. léta 20. stol., porcelán, osmihranná dóza, fazetované víčko s kulovitým úchytem, abstraktní dekor, ø 9 cm zn. RAKO, Čechy, 2. třetina 20. stol., barevně glazovaná keramika, výška 11,5 cm 3 000 Kč / € 91 4 500 Kč / € 164 272 276 strana 110 strana 111 277. Konekta, Brno Televizní stolek pap. nálepka Konekta, lidové výrobní družstvo, Nám. Svobody 15, Brno, Čechy, 1960, drátěná černě lakovaná konstrukce, otočná dýhovaná a leštěná deska (65 x 49,5 cm), nohy zakončeny dřevěnými kuličkami, výška 76 cm 277 Konekta - lidové výrobní družstvo, fungující v letech 1957-1982, bytové doplňky a nábytek zde navrhoval zejména J. Halaba ml. 5 500 Kč / € 200 281 281. Ježek Jaroslav (1923-2002) Nápojová souprava Elka – 9 ks 278 tištěná zlatá zn. Lesov, Československo, návrh Jaroslav Ježek v r. 1957, typ Elka, porcelán s černou glazurou a zlatou linkou s dekorem stylizované labutě, 9 ks: konvice s víčkem (výška 23 cm), mléčenka, cukřenka, 6 šálků s podšálky, nepoškozeno 5 500 Kč / € 200 282 278. Napako Stolní lampičky - 2 ks zn. NAPAKO typ 0513, Československo, 50. - 60. léta 20. stol., chromovaný a lakovaný obecný kov, 2 ks, stolní lampičky typu tzv. Jeptiška s polohovatelným plechovým stínidlem, výška 49 cm 279 dohromady 4 500 Kč / € 164 279. Velké plechové auto Čechy, pol. 20. stol., hliník, guma, plexisklo, auto s vyměnitelnou nástavbou na korbu nebo jeřáb, rozměr max 60 x 72 x 22 cm 283 2 000 Kč / € 73 280. Niklová Libuše (1934-1981) Zvířátka - 4 ks zn. Fatra, čs. patent č. 115236, Čechy, Zlín, návrh v r. 1963 L. Niklová, výroba fa Fatra Napajedla, 4 ks, barevný plast, bílý varhánkový trup, při stlačení píská, max. délka 24 cm, výška 19 cm dohromady 7 500 Kč / € 273 282. Nástěnné lampičky - 2 ks zn. DRUKOV11-859, ESČ, Čechy, 60. léta 20. stol., lakovaný obecný kov, ø 28 cm, hloubka 14 cm dohromady 2 500 Kč / € 91 283. Ježek Jaroslav (1923-2002) Čajový set s vázou – 9 ks podglaz. zn. L, Karlovarský porcelán, Čechy, Lesov u Karlových Varů, 60. léta 20. stol., návrh J. Ježek, konvice a podšálky pod názvem Patricia, 9 ks: 6 šálků s podšálky, cukřenka, konvička (výška 20,5 cm), váza (výška 21,5 cm) dohromady 2 500 Kč / € 91 284. Odkládací stolek 280 Čechy, 60. léta 20. stol., lakované dubové dřevo, skleněná odkládací plocha, rozměr 55,5 x 76 x 50 cm 3 500 Kč / € 127 strana 112 284 ILUSTRACE 285 285. Ježek Jaroslav (1923-2002), Smutný Miroslav, Jihokera Soubor plastik - 10 ks zn. Československo, 60-70. léta 20. stol., návrh některých J. Ježek a M. Smutný, Royal Dux a Jihokera, porcelán, glazovaná bělnina, 10 ks: Jitro (60. léta), Volavky-ptačí milenci (1958), srna, liška, lišák, kachny, černá volavka (2 ks), bílá volavka, dudek, max výška 37 cm 288 289 290 291 292 293 Hrdlička divoká sign. PD Pavel Dvorský, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 18 x 13,5 cm 3 500 Kč / € 127 289. Dvorský Pavel (*1946) dohromady 10 000 Kč / € 364 Ostříž lesní 286. Racci – 3 ks Čechy, 60. léta 20. stol., patinovaný obecný kov s tepaným dekorem, tři závěsné plastiky k zavěšení v celku nebo jednotlivě, rozměr celkové kompozice cca 96 x 120 cm, max. rozpětí křídel 95 cm sign. UD Pavel Dvorský, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 19 x 13,5 cm 3 500 Kč / € 127 290. Dvorský Pavel (*1946) dohromady 5 000 Kč / € 182 287 288. Dvorský Pavel (*1946) Lžičák pestrý 287. Váza pravděpod. Severní Čechy, 1. třetina 20. stol., opalínové sklo s plastický dekorem tulipánů, výška 23,5 cm, ø hrdla 15 cm Lit.: Katalog fa Inwald. sign. UD Pavel Dvorský, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 18 x 13,5 cm 3 500 Kč / € 127 291. Dvorský Pavel (*1946) 2 000 Kč / € 73 Lejsek malý sign. PD Pavel Dvorský, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 18 x 13,5 cm 3 500 Kč / € 127 292. Dvorský Pavel (*1946) Bramborníček hnědý sign. PD Pavel Dvorský, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 19 x 13,5 cm 3 500 Kč / € 127 293. Dvorský Pavel (*1946) 286 Dřemlík tundrový sign. UD Pavel Dvorský, kombinovaná technika, papír, pasparta, rám, sklo, 17 x 13 cm 3 500 Kč / € 127 strana 114 strana 115 297 294 297. Rotrekl Teodor (1924-2004) Der steinige Garten Eden, 1984 tempera, papír, 40 x 18 cm sign. v malbě TR84 7 000 Kč / € 255 Lit.: Teodor Rotrekl, Svět fantazie, Tallpres, 1993. Malba byla určena jako ilustrace pro knihu „Der steinige Garten Eden“ Gordona R.Dicksona. 294 298. Černý-Klatovský Jan Trest 294. Scheiner Arthur (1863-1938) lavírovaná tuš, běloba, tužka, pero, papír 25,5 x 36,5 cm Návrhy k ilustracím Kulihrášek v hlubinách mořských - 2 ks 3 000 Kč / € 109 sign. PD Art. Scheiner, před r. 1932 (vč.), tuš, akvarel, papír, pasparta, dvě vyobrazení z příběhu, 30 x 36 cm 299. Černý-Klatovský Jan 4 000 Kč / € 145 Noční souboj 295. Burian Zdeněk (1905-1981) lavírovaná tuš, běloba, papír 44 x 30 cm Dobrodružný svět (Rudý Montuuci…) 296. Burian Zdeněk (1905-1981) lavírovaná tuš, běloba, papír, 35 x 28 cm sign. PD Z. Burian, na rubu tužkou RUDÝ MONTUUCI ASSOLANT DOBR. SVĚT 29., tužkou 6698, 2 a razítko AMAZONA PICTURES Co R. F. DRAKE archives W9 tempera, běloba, papír, 36 x 28 cm sign. LD Z. Burian, na rubu tužkou 6699, 3 a razítko AMAZONA PICTURES Co R. F. DRAKE archives W9 na zadní straně Bob Hurikán: Pro blaho vlasti ilustruje Jan Černý-Klatovský Na poušti 3 000 Kč / € 109 65 000 Kč / € 2 364 38 000 Kč / € 1 382 295 296 299 298 strana 116 strana 117 300. Horník 300 300 Rozcvička (Hüttlová?), Jája - 2 ks sign. LD Horník, kombinovaná technika, papír, (Rozcvička 35 x 25 cm), (Jája 25 x 17,5 cm) dohromady 3 500 Kč / € 127 301. Thiele Arthur (1841-1919) Lechtivé námluvy, 1919 302. Smatek Fráňa (1899-1978?) tužka, akvarel, běloba, papír, pasparta, rám, sklo, 24,5 x 16,5 cm sign. PD Arthur Thiele 19 sign. PD Smatek, kresba tuší, akvarel, papír, rozměry papíru 30,3 x 22,3 cm, kresba 23,8 x 16,3 cm Dopisy 2 500 Kč / € 91 3 500 Kč / € 127 301 302 303 303. Scheiner Arthur (1863-1938) Návrhy k ilustracím Kulihrášek sportovcem - 6 ks sign. PD Art. Schnr, před r. 1918 (vč.), tuš, akvarel, papír, pasparta, šest vyobrazení z příběhu, 12,5 x 11,3 cm dohromady 4 000 Kč / € 145 strana 118 strana 119 AUKČNÍ ŘÁD AUKČNÍ DŮM SÝPKA, S.R.O. 1. Tento aukční řád je vydán za účelem organizace prodeje uměleckých děl aukčním domem AUKČNÍ DŮM SÝPKA, s.r.o. formou aukcí. Aukce pořádané dle tohoto aukčního řádu jsou organizované dle mezinárodních zvyklostí v oblasti obchodu s uměním a v souladu s právními normami České republiky. Aukce jsou přístupné pouze pro klienty aukční síně a další osoby se souhlasem aukční síně. Aukční síní se rozumí společnost Aukční dům Sýpka s.r.o. se sídlem Údolní 70, 602 00 Brno, IČ: 277 52 682, která provádí dražbu na žádost vlastníků dražených předmětů: v neděli 23. 2. 2014 ve 13.30 hodin, Praha 1, Palác Žofín, Slovanský ostrov 226. Tento aukční řád je pro všechny osoby zúčastněné na aukci závazný a účastí na aukci se osoby zavazují ho dodržovat. Celý auční řád je k dispozici na výstavě dražených předmětů v Galerii U Betlémské kaple 8, Praha 1 a Galerii Sýpka, Údolní 70, Brno. 2. Dražební předměty jsou označeny a popsány včetně uvedení nejnižšího podání (vyvolávací cena) v dražebním katalogu, který je přílohou a nedílnou součástí tohoto dražebního řádu. Informace k jednotlivým položkám v katalogu jsou poskytnuty prodávajícím a jsou konzultovány s odborníky. Důraz je kladen na maximální přesnost údajů. Aukční dům Sýpka neručí za správnost a úplnost těchto údajů. Dražitel má možnost seznámit se se všemi předměty před konáním aukce na předaukčních výstavách. Na reklamace ohledně ceny, stavu, popisu a funkčnosti předmětů, nebude po udělení příklepu brán zřetel. Předměty budou draženy v pořadí uvedeném v katalogu. Společnost zajistí při dražbě vyvolání předmětu jeho pořadovým číslem. Po vyvolání předmětu mohou dražitelé činit příhozy zvednutím dražebního čísla. Za příhozy se přitom považuje: • 500 Kč, činí-li okamžitá aukční cena méně než 10 000 Kč • 1 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 10 000 Kč, ale méně než 20 000 Kč • 2 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 20 000 Kč, ale méně než 50 000 Kč • 5 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 50 000 Kč, ale méně než 100 000 Kč • 10 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena alespoň 100 000 Kč, ale méně než 500 000 Kč • 50 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena 500 000 Kč a více • 100 000 Kč, činí-li okamžitá aukční cena 5 000 000 Kč a více. O pořadí příhozů rozhoduje osoba pověřená konáním dražby. 3. Vydražitel je povinen vyřídit své závazky ihned po vydražení, nejpozději však po skončení aukce. Vydražiteli je účtován k vydražené ceně akukční poplatek: dosažená cena do 1 000 000 Kč nad 1 000 000 Kč aukční poplatek 20% 18% Tyto provize jsou konečné a obsahují 21% DPH. Při platbě platební kartou je provize zvýšena o 3%. Po dohodě s dražebníkem je možno zaplatit celkovou částku bankovní převodem, nebo hotově při převzetí věci v kanceláři dražebníka, nejpozději do deseti dnů po skončení aukce, pokud není dohodnuto jinak. 4. Dražitel může dražit kteroukoli věc i bez osobní přítomnosti na dražbě: • vyhotoví-li písemnou plnou moc na společnost AUKČNÍ DŮM SÝPKA, s.r.o. k zastoupení na dražbě. • určí-li věci, které za něho má Aukční dům Sýpka dražit • určí-li limit, do kterého za něho Aukční dům Sýpka má přihazovat, a to pro každou věc zvlášť • dražit po telefonu lze po písemné dohodě 5. Vydražené předměty budou vydány ihned po zaplacení v místě konání dražby nebo na základě "potvrzení o zaplacení ceny“ v galerii Aukční dům Sýpka s.r.o. v Praze, Tržiště 3, nebo v Brně, Údolní 70, nejpozději do deseti dnů ode dne konání dražby. 6. Aukční síň neodpovídá za případné tiskové chyby a barevné odchylky v sazbě katalogu. Pokud není uvedeno jinak, je stav předmětů úměrný jejich věku. If not stated otherwise the condition of each item corresponds to its age. strana 120 VÝSLEDKOVÁ LISTINA AUKCE 34 19. 10. 2013 VÝTVARNÉ UMĚNÍ 3. Kyvadlo 4. Money everywhere? 5. Seš v tom! 6. Nápad 10. Hlava 12. Bez názvu 13. Abstrakce 7 14. Geometriká skládačka 21. Bez názvu 22. Bez názvu 23. Portrét 28. Prosakování 29. Prosakování 30. Objekt ze série Snake Skins 34. Flux 38. Bez názvu (Postava) 39. Pole 40. Stromy v otevřené krajině 41. Larva 43. Bez názvu 44. Ves pod kopcem 45. Zápas 46. Bez názvu 47. Postava 49. Záznam ptačího zpěvu 50. Zrození Födelse II. 51. Krajina s rámem 52. Amorpha 53. Studie k dvoubarevné fuze 55. Kubistické zátiší 58. Ukradl mi tvář 59. Žena s delfínem 60. Zátiší s hruškami 62. Podnos s hruškami a pohár 63. Žaloval sa pták ptákovi - studie 64. Kytice tulipánů 65. Květinový skleník 66. Oráč 72. Paličkářka 74. Večerní melancholie 75. Skalnaté útesy 77. Předjaří na dědině 79. Louka na kraji lesa 80. Večerní zátoka 82. Portrét dívky s mašlí 83. Dívčí akt 84. Návrhy k ilustracím ke knize Železný vlk 85. Dívčí akt 91. Východ slunce 93. Loučení 94. Dvojice 95. Žena 96. Bez názvu 98. Park za městem 99. Bez názvu 101. Ve městě 102. Působení a vznikání 105. Bez názvu (Magnetická grafika) 107. Bez názvu (Magnetická grafika) 109. CHÉRtice 116. Adam 118. Dívčí akt 122. Noční jezdec 123. Bez názvu 126. Cyklistický závod 129. Cirkus 131. Na kraji města 132. Na balkóně 138. Portrét mladé dívky 139. Hradby v Dubrovníku 140. Střechy 141. Krajina s chalupou 144. Rozkvetlá louka v podhůří 151. Přede žněmi u Vlkovic 153. Bouře se blíží! 155. Zimní krajina 157. Lokomotiva 160. Pražské mosty 161. Malostranské náměstí 163. Malířské zátiší 164. Toaleta 170. Tatry 171. Březový háj 172. 7. Avenue, New York 173. New York v noci 174. Zátiší z Hradčan 176. Vetešníci pod Pont Neu 177. Nokturno v Morlaix 179. Národní divadlo v zimě 181. Pohled na Hradčany z nábřeží (Večerní nálada) 182. Les grands Boulevards v Paříži strana 122 15 000 5 000 4 000 32 000 8 500 9 500 24 000 2 500 14 000 30 000 46 000 12 000 12 000 12 000 14 000 38 000 6 500 19 000 36 000 34 000 32 000 10 000 8 000 8 000 5 000 22 000 19 000 36 000 29 000 12 000 7 000 60 000 8 500 70 000 65 000 45 000 180 000 210 000 25 000 240 000 7 000 7 000 70 000 42 000 140 000 6 000 5 500 8 000 3 000 6 500 7 000 6 000 17 000 14 000 8 000 50 000 20 000 15 000 18 000 13 000 9 000 29 000 90 000 15 000 15 000 8 500 12 000 35 000 5 500 20 000 10 000 24 000 25 000 20 000 26 000 75 000 3 000 17 000 45 000 25 000 5 000 15 000 26 000 4 000 39 000 8 000 8 000 8 000 17 000 8 000 8 000 184. Do moře 185. Povaleči u Seiny v Paříži 186. Podloubí na Uhelném trhu 189. Pohled na Malou Stranu od řeky 192. Krajinná studie 194. Ranní lov 195. Salome 196. Alegorie Malby 14 000 8 000 9 000 7 000 45 000 9 000 40 000 7 000 UMĚLECKÉ SKLO 200. Mísa 202. Modrý objekt 204. Modrá mísa se dvěma čočkami 206. Ryba 209. Objekt - skalár 210. Velký květ 211. Váza pro čtyři květiny 213. Váza pro jednu květinu 214. Zlatý trpaslík 215. Váza Igelitka 216. Váza 220. Zelená váza – návrh 221. Váza 210 000 650 000 230 000 140 000 47 000 40 000 25 000 45 000 22 000 18 000 15 000 3 000 17 000 ASIATIKA 228. Nůž v pochvě 232. Trojnožka Ting 233. Mytologický kopytník (Čchi - lin) 3 500 65 000 24 000 STAROŽITNOSTI A DESIGN 245. Odkládací polička a dva taburety 246. Funkcionalistická stropnice 249. Trojdílný lustr 250. Křeslo Ort 252. Velká stropnice 253. Velká stropnice 254. Thonet - Sedáky B 8 256. Stolní souprava 257. Putti s květinovými girlandami 260. Miska Hagenauer 262. Džbán 263. Mísa polovejčitá 265. Toaletní sada 266. Čert a Káča 271. Skládací židle 272. Skládací lehátko Cabinetta 273. Ponorka 275. Smetáček a lopatka 277. Sklenice 278. Nápojový soubor 279. Lustr se čtyřmi válci ve stylu Bauhaus 284. Židle 285. Kubistická váza 286. Hodiny 287. Ateliérová lampa 288. Vejce 290. Podlahová lampa 292. Kuželky ve tvaru cizokrajných postav s koulí 293. Funkcionalistické loutky 295. Velká stolní lampa 296. Skotský teriér 297. Tři teriéři 301. Golfista 302. Sklopný stolek 305. Čajová souprava 307. Široké polokřeslo 309. Stolní lampičky 313. Stolní lampa 314. Stolní lampičky 317. Dvoustěnná číška s motivem bakchanálií 318. Pokál s víkem 319. Čajová konvice 321. Velká upomínková sklenice 322. Velký stolní svícen devítiplamenný 325. Čtecí pult 326. Vysoká stolička 332. Psací stolek 333. Nízký konferenční stolek 338. Nápojová souprava - LIBERA TWIN WALL 344. O prasklém hrnečku 345. Návrh k ilustraci Kulihrášek na řemesle 346. Návrh k ilustraci Kulihrášek na řemesle 14 000 15 000 22 000 42 000 7 000 7 000 6 000 8 000 160 000 8 000 3 500 36 000 20 000 9 000 9 000 5 500 10 000 1 500 6 000 8 000 22 000 2 500 9 000 9 000 9 500 5 000 9 500 6 000 30 000 6 000 8 000 8 000 9 000 4 500 8 500 9 000 4 000 3 500 3 500 12 000 16 000 12 000 5 500 19 000 3 000 8 000 5 000 4 500 7 000 7 500 4 000 7 500 strana 123 Kolik stojí Josef Lada? 180 000 Kč 390 000 Kč 360 000 Kč 450 000 Kč 640 000 Kč 450 000 Kč 280 000 Kč 187 000 Kč Přehled aukčních prodejů děl Josefa Lady za roky 2000–2013 podle databáze ART+. Ceny jsou uváděny bez aukční provize. 45 000 Kč 710 000 Kč 440 000 Kč 110 000 Kč 630 000 Kč 325 000 Kč 110 000 Kč 36 000 Kč 430 000 Kč 620 000 Kč 320 000 Kč 51 000 Kč 320 000 Kč 850 000 Kč 330 000 Kč 350 000 Kč 280 000 Kč 270 000 Kč 170 000 Kč 900 000 Kč 760 000 Kč 260 000 Kč 440 000 Kč 1 100 000 Kč 620 000 Kč 750 000 Kč Vše o trhu s uměním Databáze 120 tisíc aukčních výsledků / Zprávy a komentáře z domova i ze zahraničí / Index českého trhu s uměním / Pohodlný přístup prostřednictvím internetu / Propracovaná technologie vyhledávání www.artplus.cz Partneři: 1. Art Consulting / Adolf Loos Apatment and Gallery / Antikvity / Arcimboldo / Art Invest / Arthouse Hejtmánek / Dolmen / Dorotheum / European Arts Investments / Galerie Art Praha / Galerie Kodl / Meissner-Neumann / Orlys Art Auctions / Pictura / Prague Auctions / Starožitnosti – Galerie Ustar / Sýpka / Valentinum / Vltavín / Zezula