Ukázka aktivit z projektu Rozvoj klíčových kompetencí

Transkript

Ukázka aktivit z projektu Rozvoj klíčových kompetencí
Ukázka aktivit z projektu Rozvoj klíčových kompetencí ve všech ročnících
nižšího gymnázia formou terénních cvičení
Workshop: Implementace ŠVP v projektech ESF
Lektor: Mgr. Blažena Kubíčková, Mgr. Jan Urban, Gymnázium Ladislava Jaroše, Holešov
PŘEŽITÍ V POUŠTI
Pomůcky:
Počet:
Místo:
Čas:
Cíl:
pracovní list T1, flip-chartová tabule, fixy
30
kdekoliv
1 hodina
Procvičení schopnosti řešit problémy, sociálních dovedností a vyjadřovacích schopností. Cvičení
skupinové spolupráce a komunikace. Ověření, rozšíření a upevnění vědomostí o probírané problematice.
Postup:
Aktivitu je vhodné vkomponovat do určitých motivačních aktivit. Následuje přečtení textu, části
„SITUACE“ a „PROBLÉM“. Účastníci nejdříve individuálně sestaví svůj vlastní pořadník věcí. Postupně
sestavujeme stále větší skupinky, jejichž úkolem je metodou „skupinového souhlasu“ upravit původní aktuální
pořadník tak, aby s ním souhlasili všichni členové skupiny (argumentace, prezentace…).
•
individuální řešení - 10 min.
•
menší skupina - 10 min.
•
větší skupina (čtvrtina, třetina, polovina ) - 20 min.
•
vyjednávání celé skupiny – 20-30 min. (tato část jen zřídka!)
Instruktor v těchto časových úsecích dbá na dynamiku, správnou argumentaci, popřípadě se snaží ovlivnit směr
diskuse správným směrem, dbá na dodržování časových limitů. Skupina si sama může určit časové limity, které
ale nelze v průběhu aktivity měnit. Po ukončení poslední části (celá skupina, poloviny, několik velkých skupin)
prezentují mluvčí skupin své pořadníky společně s argumenty, které je vedly k jejich konečnému pořadí. Všechny
pořadníky se zaznamenávají přehledně na flip-chart. Vrcholem hry je přečtení správného pořadí (podložené
empirickým výzkumem, vědeckými argumenty) a pro potvrzení správnosti i přečtení správného použití
jednotlivých věcí v seznamu. Každá skupina vyhodnocuje svou úspěšnost (umístění předmětu ve správném
seznamu). Následuje vyhodnocení vítězů, rozdávání cen.
„SITUACE“
Je asi 10 hodin dopoledne uprostřed června, právě jste havarovali v Sonorské poušti na jihozápadě USA.
Lehké dvoumotorové letadlo společně s navigátorem a pilotem celé shořelo. Zůstala pouze kovová konstrukce
letadla. Nikdo z pasažérů nebyl zraněn. Pilot nemohl oznámit svoji aktuální pozici bezprostředně před havárií.
Celkové zaměření, které jste získali od posádky, udávalo, že jste byli asi 70 mil severoseverozápadně od
hornické osady, jež je nejbližším obývaným místem. Oblast, v níž se nacházíte, je porostlá kaktusy a celkem
neúrodná. Poslední zprávy o počasí hlásily, že teplota dosáhne 110° F (43,4° C), to znamená, že stopa nad
povrchem bude dosahovat 130° F (54,4° C). Jste oblečeni v lehkém saku, košili s krátkými rukávy, kalhotách,
ponožkách a městských polobotkách. Každý má peněženku. Dohromady vaše kapsy obsahují menší sumu
kovových mincí a několik bankovek, krabičku cigaret a kuličkové pero.
„PROBLÉM“
Ještě před tím, než vaše letadlo pohltily plameny, jste stačili zachránit 15 věcí, uvedených v následujícím
seznamu.
Vaším úkolem je seřadit tyto věci vzhledem k jejich důležitosti pro vaše přežití. Začínáte číslem 1, tj. věcí
nejdůležitější, a končíte pořadovým číslem 15, tedy věcí nejméně důležitou pro vaše přežití. Snažíte se o to, aby
přežili všichni ze skupiny zachráněných cestujících, a rozhodli jste se, že budete dělat vše pro soudržnost vaší
skupiny. Tato simulace je zaměřena na kolektivní rozhodování. Vaše skupina použije metodu skupinového
souhlasu pro vyřešení zadání. Znamená to, že výběr každé z 15 věcí musí být přijatelný (odsouhlasený) každým
členem vaší skupiny, než se stane skupinovým rozhodnutím. Je nelehké dosáhnout shody, protože každý člen
skupiny má svoje názory, každý má „svůj“ ideální seznam věcí. Pokuste se tedy jako skupina vytvořit takové
pořadí, aby každý člen skupiny na konci diskuse přijal toto pořadí a souhlasil s ním.
1
ŘEŠENÍ
Vypracoval expert Alonzo W. Pond, bývalý vedoucí odboru pro pustiny centrální Ameriky, pouště a tropy letecké univerzity na
Maxwelově letecké základně. V průběhu II. světové války pracoval pan Pond se spojeneckými silami v SAHAŘE na řešení
problému přežití. Z jeho zkušeností vychází i tato hra.
1) Zrcátko
Absolutně nejdůležitější předmět. Prostředek na signalizaci naší přítomnosti. Za slunečního jasu může zrcátko vyvinout světelný
výkon 5 - 7 milionů svíček (CANDELA). Odraz světla může být viditelný dokonce i za horizontem. Pokud nemáme jiný prostředek,
máme osmdesátiprocentní šanci být zpozorováni a zachráněni v průběhu 24 hodin.
2) Svrchník (kabát) pro každou osobu
První potřebou je komunikační systém, s nímž dokážeme oznámit svou polohu. Potom se musíme postarat o to, abychom snížili
dehydrataci, 45% vody uniká z těla dýcháním a pocením. Tuto citelnou ztrátu můžeme částečně snížit tím, že zabráníme cirkulaci
horkého vzduchu a jeho kontaktu s kůží. Bez svrchníku (i když to na první pohled nevypadá) je doba přežití zkrácena nejméně
o 1 den!
3) 1, 4l vody na osobu
Tři doposud uvedené položky (včetně vody) by nám pravděpodobné umožnily přežít v poušti 3 dny. I když dané množství vody by
neprodloužilo přežití, pouze by oddálilo účinky dehydratace. Vodu bychom měli pít hned, jakmile pocítíme žízeň, abychom zůstali
čerství 1 den, kdy musíme udělat důležitá rozhodnutí, zajistit úkryt. Jakmile dehydratace začne, není možné zastavit její postup
s takovým množstvím vody, jaký máme k dispozici. Přídělový systém je tedy zbytečný.
4) Baterka
Je náš jediný prostředek na signalizaci v noci. S baterkou a zrcátkem můžeme signalizovat 24 hodin denně. Reflektorem a čočkou
lze rozdělat oheň, části baterky využijeme na kopání nebo jako nádobu na vodu při destilaci.
5) Padák
Poslouží jako ochrana před sluncem i jako signalizace. Lze z něj pohodlně vyrobit přístřešek, stan. Pokud se padák složí na 2x až
3x, poskytne stín, v němž se teplota sníží o celých 20%.
6) Dýka
I když není tak důležitá jako věci předchozí, lze ji úspěšně použít k zbudování úkrytu, řezání kaktusů (destilace vody viz 7).
7) Pláštěnka z umělé hmoty
Pokud bychom vykopali díru, umístili do ní rozřezané kaktusy a zakryli ji pláštěnkou, teplotní rozdíl by vytáhl vlhkost z kaktusů. Ta
by pak kondenzovala na spodní straně pláštěnky. Malý kamínek uprostřed pláštěnky by pláštěnku vytvaroval do tvaru kužele, a tak
by vznikla připravená nádoba, do níž by tekla voda. Takto bychom dokázali získat až 1 litr tekutin. Fyzická aktivita potřebná pro
realizaci tohoto „projektu“ by však spotřebovala 2x více vody.
8) Pistole ráže 45
Koncem druhého dne bývá už schopnost řeči vážně narušená, i schopnost chůze by byla velmi obtížná (6–10% dehydratace).
Pistole slouží jako signalizační prostředek, kulky zase pro rychlé rozdělání ohně (mezinárodní signál volání o pomoc jsou 3 rány
rychle vypálené za sebou). Držadlo může sloužit jako kladivo.
9) Sluneční brýle pro každého
Vážným problémem, zejména v průběhu druhého dne, může být poškození oční sítnice způsobené intenzivním slunečním svitem.
Místo slunečních brýlí může posloužit i stín v úkrytu nebo saze rozmazané kolem očí.
10) Lékárnička s obvazy
Ve své původní funkci je zbytečná. Poušť je považovaná kvůli své nízké vlhkosti a intenzivnímu slunečnímu záření za jedno
z nejzdravějších prostředí na světě. Vzhledem k tomu, že krev je dehydratací zahuštěna, je jen velmi malé nebezpečí krvácení,
pokud ovšem není poškozena velká žíla, tepna. Věci z lékárničky mohou být použity jako provazy ke stanu, bandáž nohou,
popřípadě jako turban na hlavu.
11) Magnetický kompas
Kromě možnosti použít lesklé části jako pomocných signalizačních prostředků nemá takřka žádného využití. Může být dokonce
nebezpečný - svádí k jeho pravému použití.
12) Oblastní letecká mapa
Je vhodná pro podpálení ohně, jako toaletní papír, pokrývka hlavy nebo stínítko očí. Mohla by mít svou hodnotu pro krácení dlouhé
chvíle. Je však zbytečná a stejně jako kompas svádí k opuštění stanoviště.
2
13) Kniha „Jedlí pouštní živočichové“
Problémem ohrožujícím skupinu není hlad, ale dehydratace. Jakákoliv energie vynaložená na lov v situaci ztráty vody v těle by nás
přišla velmi draho. I když by byl lov úspěšný, přísun bílkovin by způsobil zvýšenou spotřebu vody na zpracování potravy.
14) 2 láhve vodky
Pokud alkohol někoho usmrtí, je to především smrt způsobená dehydratací. Alkohol totiž absorbuje vodu. Tělo spotřebuje
obrovské množství vody na jeho odbourání. Vodka může být dobrým podpalovačem, popřípadě může sloužit jako chladící
prostředek. Láhev může posloužit jako zásobník vody při destilaci.
15) Lékovka solných tablet (1000 ks)
Existuje široce rozšířená pověra o solných tabletách. S dehydratací se zvyšuje koncentrace minerálů v těle. Bez dostatku vody by
užívání tablet působilo stejně jako pití mořské vody. Dokonce i vynálezce tablet připouští, že jejich použití je přinejmenším
diskutabilní.
PŘEŽITÍ V POUŠTI
Seznam zachráněných věcí
Pořadí I.
Pořadí II.
Magnetický kompas
Kniha „Jedlí pouštní živočichové“
Pláštěnka z umělé hmoty
Pistole - ráže 45 (nabitá)
Lékárnička s obvazy
Sluneční brýle (pro každého)
Baterka na 4 baterie
Padák (červeno-bílý)
Kosmetické zrcátko
1,4 litr vody
1 lékovka solných tablet (1000 ks)
2 láhve vodky (2 litry dohromady)
1 svrchník na osobu
Dýka
Oblastní letecká mapa
3
Pořadí III.
Poznámky:
4