Název lekce Jsme kamarádi – můj kamarád Téma Hodnocení

Transkript

Název lekce Jsme kamarádi – můj kamarád Téma Hodnocení
Název lekce
Jsme kamarádi – můj kamarád
Téma
Hodnocení druhých
Vyučující
Počet žáků 14
II. B
Čas
45 minut
Žák pozná a pojmenuje pozitivní vlastnosti svých spolužáků
Cíle aktivity
Čas
Třída
Činnosti učitele
(instrukce, otázky…)
Činnosti žáků
Pomůcky
Motivace:
3-5
min.
- učitel si společně s žáky
připomene pravidla, která
byla vytvořena v předchozích
hodinách / magnet. tabule /
- společně vysvětlí smysl
jednoho
pravidla
JSME
KAMARÁDI, a to básní
M.Černíka „Kamarádi “(naučili
se již dříve)
2min.
10min..
3min.
- přednášejí báseň: Kamarádi
- magnetická
tabule
(pravidla)
- psací
potřeby
Kdo jsou kamarádi? Lidé co se mají - barevné
papíry
rádi a pomohou si bez řečí. Je to
krásná vlastnost člověčí.
- pastelky
- vysloví otázku:“ Pomohli jste -odpovídají na otázku učitele /např.
někdy svému kamarádovi?“
Ano, pomohla jsem, když byl
- nůžky
Aktivita
–
na
ocenění nemocný, nosila jsem mu úkoly… /
- kartičky
druhého:
-učitel s žáky sedí v kruhu,
uprostřed
jsou
kartičky
s usměváčky a s mračouny,
vezme kartičku s usměváčkem
přistoupí např. k Barunce a
řekne jí něco pěkného s
úsměvem a předá kartičku,
pak vezme mračouna a
zamračí se a řekne jí něco
nepříjemného, po předání
Barunka pokračuje dále….
2min.
- žáci vyjmenovávají třídní
pravidla / či čtou z magnet.
tabule/
- žáci sedí v kruhu, uprostřed
kartičky např. Barunka vezme
kartičku s usměváčkem a
s úsměvem předstoupí před
Terezku a řekne: „Děkuji ti, že jsi mi
pomohla, když jsem mazala
tabuli,“ a předá usměváčka. Pak se
zamračí a řekne: „Nelíbilo se mi,
Terezko, jak jsi do mě v šatně ráno
strčila.“ A předá jí mračoun.
Dále pokračuje Terezka…
Reflexe:
Jaké to bylo, když jste někomu
předávali usměváčka?
Co bylo těžké na sdělení
něčeho nepříjemného spolužákovi?
-odpovídají na otázku učitele /např.
- učitel vysloví další otázku: aby uměl udržet tajemství, aby byl
„Jaké kladné vlastnosti by měl milý, aby byl pracovitý, aby uměl
mít tvůj kamarád?“ /učitel
15min.
8min.
odpovědi žáků zapisuje na pomoci…/
tabuli /
-v další části hodiny necháme
děti vybrat si barevný papír,
obkreslit svou ruku, vypsat
vlastnosti, jaké by měl mít
jejich
kamarád,
nakreslit
obličej kamaráda, pak ruku
vystřihnou (během práce učitel
upozorní: Znáš dobře svého
kamaráda, víš, jaké má oči,
znáš jejich barvu, co vlasy,
jsou dlouhé, krátké, kudrnaté,
usmívá se často, více se
mračí…)
-žáci obkreslují svoji ruku na
barevný papír, do každého prstu
píší kladné vlastnosti svého
kamaráda, do středu ruky malují
obličej svého kamaráda
pak vystřihnou
Společně ruce připevníme na -někteří žáci přečtou, co napsali
magnetickou tabuli
-všechny ruce připevní na tabuli
Reflexe:
Co máš společného se svým
kamarádem?
V čem bys chtěl být stejný
jako tvůj kamarád ?
Jakým způsobem bys ještě
mohl
sdělovat
kladné
vlastnosti svého kamaráda?
Otázky k reflexi
- Co máš společného se svým kamarádem?
- V čem bys chtěl(la) být stejný(ná) jako tvůj kamarád?
- Bylo pro tebe těžké říci něco nepříjemného spolužákovi?
- Jakým způsobem bys ještě mohl (la) sdělovat kladné vlastnosti
svého kamaráda?
Podle čeho poznáte, z aktivity žáků
že bylo dosaženo
z reflexe
cílů:
z obrázků (nakreslili spolužáka)
z ruky (vypsali vlastnosti )
Co se osvědčilo:
Při aktivitě v kruhu, jsou žáci klidní a pozorní. Naslouchají druhému.
Co bych příště
Žáci potřebují více času na vypsání vlastností a namalování obličeje
udělal/a jinak:
kamaráda (rozdělit to do více lekcí či něco i při prvouce).
Při aktivitě bych dala možnost, aby se zapojili jen ti, kteří budou
chtít. Oslovený buď pokračuje v aktivitě, či vrátí kartičky zpět do
středu kruhu, dále nepokračuje.
Vést žáky k tomu, aby neopakovali, „nepapouškovali“ odpovědi,
které už řekl někdo ze spolužáků (jako učitelka tedy chci víc
oceňovat, když je žákova odpověď nová).
Použitá literatura
Prvouka pro 2. ročník - učebnice. Brno: Nová škola.