Švýcarské železniční dobrodružství 1
Transkript
Švýcarské železniční dobrodružství 1
Švýcarské železniční dobrodružství 1 6-denní zájezd Program: 1. den Odjezd večer. 2. den V noci průjezd Německem a Švýcarskem do kantonu Graubünden. Ráno výjezd do průsmyku Julier (2284 m n.m.), tento průsmyk využívali již Římané. Po zastávce sjezd do údolí Engadin, odkud přes další průsmyk Bernina do údolí Val Poschiavo. Prohlídka známého kruhového viaduktu Brusio, odjezd do Poschiava kolem stejnojmenného jezera. Z Poschiava vlakem po trase Bernina Expressu do průsmyku Bernina (2238 m n.m.), vlak stoupá do hor přes množství viaduktů. V průsmyku Bernina je nádherné jezero Lago Bianco uprostřed velehor. Odjezd do Svatého Mořice, prohlídka mondénních horských lázní. Ze Svatého Mořice vlakem po trase Glacier Expressu přes průsmyk Albula do Tiefencastelu. Po projetí skoro 6 km dlouhého tunelu Albula vlak začně klesat a na 12,6 km překonává výšku 416 metrů díky 5 kruhovým tunelům, 2 normálním tunelům, 9 viaduktům a 2 galeriím. Vrcholem je přejezd světoznámého viaduktu Landwasser, 136 metrů dlouhý s poloměrem zatáčky 100 metrů. Železnice Rhétské dráhy přes průsmyky Bernina a Albula jsou zapsány do světového dědictví UNESCO. Z Tiefencastelu autobusem do Davosu (1560 m n.m.) – nejvýše položeného švýcarského města, ubytování v hotelu Ochsen přímo v centru. Večeře. Nocleh. 3. den Snídaně. Odjezd údolím Prättigau do údolí Rýna. Proti toku Rýna až do Reichenau, kde je soutok Zadního a Předního Rýna. Cesta pokračuje údolím Surselva proti toku Předního Rýna a stoupá až do průsmyku Oberalp (2044 m n.m) , v jehož blízkosti Rýn pramení. Z průsmyku Oberalp se sjede až do Andermattu a po krátké cestě do Realpu se hned začne stoupat mnoha serpentinami do průsmyku Furka (2431 m n.m.). Při klesání se otevře mohutný horský kotel, vpravo ledovec Rhonegletscher s prameništěm Rhony, dole vesnička a nádraží Gletsch a v pozadí vinoucí se cesta na další z průsmyků Grimsel. Po sjezdu do Gletsche následuje další sjezd podél již mohutnící Rhony na nádraží do Oberwaldu. V Oberwaldu je již připravován historický parní vlak. Před nástupem je dostatek času na fotografování. Poté následuje více než dvouhodinová jízda historickou ozubnicovou železnicí “Furkadampfbahn” , vagony jsou taženy historickou parní lokomotivou. Nejdříve vlak vystoupá tunelovou smyčkou do Gletsche v horském kotli pod průsmyky Grimsel a Furka, poté stoupá okolo ledovce Rhonegletscher a vrcholovým tunelem dojede do stanice v průsmyku Furka (2163 m n.m.). Z průsmyku Furka vlak začne klesat, hluboká údolí přejíždí po mostech, některé z nich jsou kvůli lavinám v zimním období originální „skládací“ konstrukce. V cílové stanici Realp jíž čeká náš autobus a následuje cesta zpět na hotell. Po večeři možnost procházky a výjezd lanovkou na Schatzalp s pohledem na večerní Davos. Nocleh. 4. den Snídaně. Odjezd do Thusisu a proti toku Zadního Rýna krásným horským údolím Rheinwald až k tunelu pod průsmykem San Bernardino. Po projetí tunelu se otevře pohled do kantonu Ticino – italského Švýcarska. Údolím Val Mesolcina bude autobus klesat až do Bellinzony, která je správním střediskem kantonu Ticino. Dominantou jsou 3 mohutné hrady – Castello Grande, Castello di Montebello a Castello di Sasso Corbaro. Z Bellinzony do Lugana – největšího města kantonu Ticino na břehu Luganského jezera. Nad jezerem se vypíná mohutná homole San Salvatore. Ze čtvrti Paradiso výjezd lanovkou na vrchol San Salvatore (912 m n.m.), odkud je krásný výhled na celé Lugano, jezero a okolní hory. Pár kroků od údolní stanice lanovky je přístaviště, odkud se vyjede na více než hodinový lodní výlet po Luganském jezeře. Je možno obdivovat malebné pobřežní vesničky ve středomořském stylu, z nichž nejvíce vyniká starobylá Gandria, která byla až do roku 1935 přístupná pouze lodí. Po příjezdu do Lugana následuje prohlídka města se středomořskou architekturou a krásnými parky plnými květin a palem. Po prohlídce přejezd tunelem pod průsmykem San Bernardino zpět do kantonu Graubünden. Vlakem z Filisuru do Davosu, vlak překonává viadukt Wiesen, s 210 metry délky a výškou téměř 90 metrů je nejvyšší v celé Rhétské dráze. Návrat do hotelu. Večeře. Nocleh. 5. den Snídaně. Odjezd údolím Prättigau, kolem jezera Walensee a části Curyšského jezera do Goldau. Výjezd ozubnicovou železnicí na vrchol Rigi (1798 m n.m.) – mýtickou horu Švýcarů. Z vrcholu nádherný rozhled na švýcarské Alpy, město Luzern a jezero Vierwaldstättersee. Po občerstvení návrat jinou ozubnicovou železnicí do Vitznau na břehu jezera. Jedná se o nejstarší ozubnicovou železnici Evropy z roku 1871. Po celou cestu dolů se otvírá jeden panoramatický pohled za druhým. V lázeňském Vitznau procházka po břehu jezera a poté lodní výlet po jezeře Vierwaldstättersee až do Luzernu. Z lodi nádherné výhledy na okolní hory, ale hlavně na masiv Pilatus nad městem Luzern. Prohlídka malebného Luzernu, středověká část na obou březích řeky Reuss vytékající z jezera je chráněna dochovanou hradbou s 9 věžemi. Prohlídkový okruh vede přes oba historické dřevěné mosty – Kappellbrücke a Spreuerbrücke, mezi nimi je nádherný barokní jezuitský kostel a závěr bude u známého Lvího památníku. Odjezd do ČR. 6. den Návrat ráno. Cena zahrnuje 3 noci s polopenzí v hotelu (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím a TV), vlakové jízdné Filisur-Davos, lanovku na Schatzalp, dopravu luxusním autobusem, průvodce, mapu Švýcarska s informacemi. Cena nezahrnuje komplexní pojištění. Minimální výměna na vstupy 199 CHF. Poznámka Odjezdová místa Plzeň, Praha, Rokycany, Žebrák, Beroun, Brno a Jihlava bez příplatku. Termíny a ceny: 4. 7. – 9. 7. 2016, 10. 8. – 15. 8. 2016 polopenze, doprava bus, 6 dní / 3 noci cena za osobu: pokoj pro 2 osoby: pokoj na sloučení (2-3 lůžkový pokoj): pokoj pro 3 osoby: pokoj pro 4 osoby: jednolůžkový pokoj: 11 990,11 990,11 990,11 990,13 990,-