téma VýchoVně VzděláVací cíle samostatná práce ÚKol na doma

Transkript

téma VýchoVně VzděláVací cíle samostatná práce ÚKol na doma
1. S T UPEŇ ~ SCÉN Á Ř 1
více info ~ www.sfzp.cz/ekoslovnik
1. S T UPEŇ ~ SCÉN Á Ř 1
více info ~ www.sfzp.cz/ekoslovnik samostatná práce
téma
1. příprava
2. Samostatná práce
Učitel napíše na tabuli slova: RECYKLACE, SKLÁDKOVÁNÍ,
SPALOVÁNÍ, PŘEDCHÁZENÍ VZNIKU
Učitel vyzve žáky: „Seřaďte vypsané způsoby nakládání
s odpady od nejšetrnějšího k životnímu prostředí
k nejhoršímu.“
OCHRANA PŘÍRODY S DŮRAZEM
NA TŘÍDĚNÍ KOMUNÁLNÍHO ODPADU
Svojí závažností a aktuálností se přímo nabízí k využití téměř ve všech
vyučovacích předmětech.
správné řešení
předcházení vzniku – recyklace –
spalování – skládkování
ÚKOL NA DOMA
1. zadání
2. vyhodnocení
Seznámit rodiče s obsahem dnešního vyučovacího dne
a pokusit se s jejich pomocí vytvořit Desatero třídění
odpadů se zaměřením na vysloužilé elektrospotřebiče.
Úkol bude vyhodnocen v následujícím scénáři a výsledná
Desatera třídění odpadů využita na Den otevřených dveří.
správné umístění odpadu
sběrný dvůr staré umyvadlo, koberec, staré křeslo,
papír starý časopis, papírová krabice, reklamní letáky
rozbitý hrnek* + vše z PRODEJNA/opravna ELEKTRO
sklo skleněný flakon od voňavky, lahev od limonády,
prodejna/opravna elektro lednice, elektrická
skleněné střepy
hračka, mobil, pračka, vrtačka, starý fén, zářivka, televize, rádio,
fotoaparát, autíčko na ovládání, klávesnice a myš
nebezpečný odpad chemikálie, lepidlo, sprej,
plechovka od barvy
plast kelímek od jogurtu, umělohmotná láhev od aviváže,
umělohmotný kbelík, pet lahev
*porcelán do kontejneru na sklo nepatří
Výchovně
vzdělávací cíle
Žáci posilují kladný vztah k přírodě, k životnímu
prostředí jako celku – objevují a zjišťují propojenost
prvků živé a neživé přírody, principy rovnováhy přírody,
nacházejí souvislosti mezi konečným vzhledem přírody
a činnosti člověka. Chápou nutnost třídění odpadů, vědí
do jakých nádob se dává. Znají důsledky znečišťování
přírody komunálním odpadem. Orientují se v tom, co je
elektrozařízení a vědí, kam vysloužilé spotřebiče odevzdat
k recyklaci. Dodržují zásady správného chování k přírodě.
Dokážou sdělovat své postoje a naslouchat ostatním –
seznamují se s názory druhých na ekologickou problematiku,
seznámí s tématy i rodiče.
Metodické postupy učení řešením problémů,
skupinová práce, řízená diskuse, hra, samostatná práce,
motivace k diskusi s rodiči
Pomůcky pracovní list (určen ke kopírování, počet
kopií podle počtu pracovních skupin, každá pracovní skupina
dostane 1 namnožený pracovní list), povídka (předčítá učitel,
text v příloze), šest papírových krabic (od bot), 30 kartiček
s obrázky odpadu, záznamový list (určen ke kopírování),
psací potřeby, tabule
1. S T UPEŇ ~ SCÉN Á Ř 1
více info ~ www.sfzp.cz/ekoslovnik
1. S T UPEŇ ~ SCÉN Á Ř 1
více info ~ www.sfzp.cz/ekoslovnik skupinová práce
hra „UKLIĎTE SKLÁDKU“
1. MOTIVACE
3. řízená diskuse
1. MOTIVACE
Podívejte se, kolem sebe a na sebe – všechno, co vidíte, je
budoucí odpad. Ale všechno neházíme do jedné popelnice,
ale snažíme se třídit.
Jak se sami žáci podílejí na ochraně přírody, jak třídí odpady,
jak šetří energií.
Co lze se skládkou udělat? (spálit, zahrabat, apod.)
Ví někdo, proč se odpad třídí? Umíte ho třídit?
4. četba
Kam patří?
Přečtěte povídku (text v příloze), jak někteří lidé s odpady
nakládají: Věra Plívová-Šimková: Divoká skládka
(Brontosaurus, převzato z Čítanky pro 4. ročník ZŠ, str. 170)
2. příprava hry
2. SKUPINová práce
Lidé, kteří v příběhu divokou skládku vytvořili, by měli
s odpadem zacházet jinak a roztřídit ho (vyseparovat).
Žáci jsou rozděleni do skupin, každá si najde svůj pracovní
koutek.
Složení skupiny
~ 1× zapisovatel
~ 1× mluvčí
~ odpadoví technici (vymýšlejí odpad)
5. OTÁZKY
Po přečtení textu následují interpretační otázky:
Doba vypracování 10 min
Která slova nejlépe vystihují podstatu příběhu?
(jáma plná odpadu, zamotaná veverka do pletiva, Tomáš
odváží haraburdí, cedule s nápisem Zákaz skládky, apod.)
Jednotlivé pracovní skupiny dostanou k dispozici předem
namnožený PRACOVNÍ LIST – TŘÍDĚNÍ ODPADU, do
kterého zapisovatel do každého kontejneru, či do sběrného
místa zapíše co nejvíce odpadu.
Kterým slovům v textu jste nerozuměli?
Vysvětlit výraz teritorium.
Poté dojde k vyhodnocení práce jednotlivých skupin.
Učitel si předem připraví šest krabic od bot, které budou
znázorňovat kontejnery.
pomůcky
~ 30 kartiček s obrázky odpadu
~ 6 krabic s nápisy: sklo, papír, plast, sběrný dvůr,
prodejna/opravna elektro, nebezpečný odpad
~ správné umístění odpadu (uvedeno na konci scénáře)
~ záznamový list – Zhodnocení hry pro Asekol
3. průběh hry
Na koberci na jedné hromadě leží kartičky s nápisy
věcí, kterých se lidé zbavují. Učitel rozdělí děti do šesti
pracovních skupin, pak dá postupně každé skupince
pokyn: „Ukliďte skládku“.
Každý člen skupiny vezme z hromádky jednu kartičku (odpad
na pomyslné skládce) a umístí ji do té krabice, kam podle
něj patří (podle nápisu na krabici). Potom každá skupina
dostane jednu krabici a následuje kontrola správnosti
umístění odpadů (viz správné umístění odpadu na konci
scénáře).
4. zhodnocení hry
pro asekol
Do předem namnoženého záznamového listu –
zhodnocení hry pro asekol učitel zaznamená, kolik
kartiček s obrázky odpadu z každé krabice označené druhem
odpadu bylo správně. Vyplněný záznamový list zašle do
Asekolu.
5. diskuse
Co se s odpadem na skládce děje? Rozloží se?
Čas rozkladu jednotlivých látek ve volné přírodě je různý.
Zatímco slupky od zeleniny se rozloží během několika
měsíců, žvýkačka se rozkládá pět let a baterie 260 let, což
teprve mobily, počítače, lednice, zářivky, které do přírody
někteří lidé pohodí.

Podobné dokumenty

téma VýchoVně VzděláVací cíle úkol na doma

téma VýchoVně VzděláVací cíle úkol na doma integrovaný pohled na problematiku vysloužilých spotřebičů

Více

126 kB - VÚLHM - Výzkumná stanice Opočno

126 kB - VÚLHM - Výzkumná stanice Opočno plantations on the ridge part of the Jizerské hory Mts.]. In: Současné trendy v pěstování lesů. Výroční mezinárodní seminář pracovišť zabývajících se pěstováním lesů v České a Slovenské republice. ...

Více

Stáhnout

Stáhnout čímž se řadí na čtvrté místo podle výskytu prvků (před ním je pouze kyslík, křemík a hliník). V přírodě se vyskytuje pouze ve formě sloučenin, z nich nejrozšířenější je magnetit a hematit. Současné...

Více

Rozpoznávací algoritmus: Najít, definovat a zařadit News Feed: Jak

Rozpoznávací algoritmus: Najít, definovat a zařadit News Feed: Jak mnohdy skryté možnosti FB Messengeru. A nutno dodat, že stále populárnější boti jsou jen špička ledovce.

Více

Celý článek v pdf

Celý článek v pdf korpusů. I zde je velkým pomocníkem kryogenní zmrazení povrchu výrobků, které se postará o zachování tvaru samotného výrobku i všech dekorací během balení nebo dalšího zpracování. Mrazicí tunel pro...

Více

Stáhnout

Stáhnout ve své sbírce, byl k recyklaci odevzdán ve Dvoře Králové nad Labem. Unikátní přístroj značky Triumf Bali od firmy Telegrafia byl však zachráněn a prošel kompletní rekonstrukcí. Firma Telegrafia, to...

Více

Stáhnout

Stáhnout kongresovém centru Aldis a  pořádá ji společnost Eko-Kom. „Opět budete mít možnost vyměnit si zkušenosti a získat aktuální informace z oblasti odpadového hospodářství,“ píše se na webu společnosti,...

Více

Stáhnout

Stáhnout novinka. „Ano, ty budějovické nádoby mají jako první v zemi i  box na  baterie,“ potvrzuje Pavel Peroutka, zástupce ASEKOLu pro Jižní Čechy. Právě v Písku, který jinak, co se ekologického chování m...

Více