Velikonoční dekorace

Transkript

Velikonoční dekorace
Projekt: Škola- informační centrum s environmentálním zaměřením
Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.06/03.0019, ZŠ a MŠ Přerov nad Labem 112, 289 16
Název pracovního listu:
Velikonoční dekorace
Téma: Využití odpadového materiálu pro tvorbu ve výtvarné výchově
Cíle činnosti:
Cílem činnosti je podnítit u dětí zájem o výtvarné tvoření, naučit je vnímat tvary předmětů
kolem sebe, rozvíjet estetické cítění, navázat na již získané dovednosti, nebát se pracovat
s odpadovým a přírodním materiálem, umožnit seberealizaci i slabším žákům.
Pomůcky pro každého žáka:
Papírové plato od vajec
4 vyfouknutá vajíčka
Zbytky barevného papíru, špejle
Uzávěry od PET lahví
Karton z krabice
Nůžky, lepidlo, temperové barvy a fixy
Organizace hodiny, formy a metody práce:
Výtvarná výchova probíhá ve třídě, děti mají na lavicích připravený materiál, který si
přinesly.
Organizace hodiny: Prezentace vzorových výrobků učitelem, samostatná práce žáků, práce ve
dvojicích, závěrečné hodnocení, výzdoba třídy.
Metodický postup při výuce:
1. Motivace:
Blíží se svátky jara – Velikonoce.
Umíme velikonoční koledu - Hody, hody, doprovody, já jsem malý zajíček…..
Uděláme dárek pro rodiče – „ Zajíčkovu zahrádku“.
2. Pracovní postup, hlavní činnosti v hodině:
Učitel podrobně vysvětlí pracovní postup. Prvním /a dosti obtížným/ úkolem je
nabarvení čtyř vajíček veselými temperovými barvami. Je třeba práci před dětmi
předvést a upozornit na použití hustých barev, které nestékají a na velmi křehké
skořápky vajec.Vajíčka barví navléknutá na špejli, potom dají uschnout na bezpečné
místo.
Po uklizení pracovního místa je dalším úkolem žáků vystřihnout a vybarvit malé
papírové kytičky, které potom nalepí na vršky vajíček. Méně zručným učitel
individuálně pomáhá.
Vajíčka s kytičkami pak opatrně umístí do nastříhaných obalů od vajec a nakonec
okolo přilepí zajíčka se zahrádkou, kterého pečlivě vystřihli a vybarvili. Dvojice žáků
si vzájemně pomáhají, podle potřeby pomůže i učitel.
Ti, kteří mají práci dokončenou, si ještě udělají velikonoční věnec o průměru 36 cm.
Vystřižený věneček z kartonu nabarví zeleně /pracují ve dvojicích/ a po uschnutí na
něj umístí velikonoční dekorace, které si připravili podle šablon i samostatně. Mezi
motivy zvířátek a vajíček přilepí uzávěry z PET lahví. Po dokončení všech činností
následuje hodnocení výrobků a výstavka ve třídě. Samozřejmě nechybí ocenění
originality, samostatnosti i vzájemné pomoci.
3. Způsob využití výstupů z aktivit v hodině, návrh variant:
Český jazyk: čteme a píšeme velikonoční říkadla – některá se učíme zpaměti
čteme názvy dní velikonočního týdne-škaredá středa, zelený čtvrtek…
píšeme velikonoční pozdravy
Prvouka: Velikonoce- svátky jara, velikonoční zvyky a obyčeje,
beránek a zajíček- symbol radosti a naděje
Matematika: řešíme slovní úlohy s námětem Velikonoc
„Zajíčkovu zahrádku“ děti darují rodičům a velikonočními věnečky jsme vyzdobili
třídu
Doporučení pro určitý ročník- věkovou kategorii, návaznost na učivo v ročníku:
Doporučuji pro 1.-2.ročník, práce navazuje na učivo výtvarné výchovy a pracovních činností
v 1. a 2. ročníku.
Odhad časové náročnosti činností a doporučení z osobní zkušenosti:
Časová náročnost: 2 vyučovací hodiny.
Papírová plata od vajec a věnečky z kartonu jsem dětem předem nastříhala, pro mladší žáčky
je to obtížná práce a především musí mít kvalitní nůžky. Lepení doporučuji lepidlem
Herkules, které slepí k sobě i různé druhy materiálů. Děti při malování a zdobení pracovaly
soustředěně a vytvořily zajímavé výrobky. Velkou radost měly z dárků pro rodiče a pěkně
vyzdobené třídy. A všechno vyrobily z odpadového materiálu, který by jinak skončil
v odpadkových koších.
Zpracovatelka: Mgr.Alena Kolenská