Chráníme, co nám patří

Transkript

Chráníme, co nám patří
Created by European Schoolnet in collaboration with Insafe Network and within the support of Google, Liberty Global and the European Commission / Creative Commons License CC BY SA 4.0
Plán lekce
Moje práva a povinnosti a „Umělec v nás”
6.1. Chráníme, co nám patří
Název aktivity
Chráníme, co nám patří
Autor
Drew Buddie, Spojené království
Téma
Moje práva a povinnosti a „Umělec v nás”
Kompetence
kompetence k učení / kompetence sociální a občanské / komunikace
v mateřském jazyce / kompetence k práci s digitálními technologiemi /
kritické myšlení
Úroveň obtížnosti
nízká
střední
vysoká
Věková skupina
14 - 15 let
Doba trvání
2 lekce, každá v délce 45 – 60 minut
Cíle aktivity
• Zabývat se otázkami souvisejícími s duševním vlastnictvím.
• Z různých úhlů promýšlet a diskutovat o aktuálních a nově se objevujících
problémech souvisejících s duševním vlastnictvím a autorskými právy
• Prozkoumat různé verze licence Creative Commons.
Úvod
Vytvoříme-li nějaké nehmotné dílo, mělo by mít naším DUŠEVNÍM
VLASTNICTVÍM. Co to ve skutečnosti znamená? Jak se nám může stát,
že se ho vzdáme ve prospěch třetí strany na jejích webových stránkách,
aniž bychom si toho všimli?
Nástroje
Internet, publikace Web podle nás, modrá & červená tužka na vyplňování
aktivit Webu podle nás.
Postup
Moje práva a povinnosti a „Umělec v nás”
1. krok – (10 minut)
Co znamená výraz DUŠEVNÍ VLASTNICTVI?
Rozdělte studenty do malých skupin (vždy 2–4 studenti na skupinu) a vyzvěte je, aby se podívali na část 6.2 publikace Web podle nás.
Poté jim dejte za úkol jít na webové stránky, které používají nejčastěji,
a prodiskutovat odpovědi na následující otázky:
Kde najdete smluvní podmínky? Proč si myslíte, že právě zde? Jsou
smluvní podmínky uváděné na určitém místě z nějakého důvodu? Z jakých důvodů se lidé často svého duševního vlastnictví bez protestů
vzdávají?
2. krok (20 minut)
Dalším úkolem studentů je samostatná četba jednoho z následujících textů:
• http://goo.gl/6DE58t
• http://goo.gl/OvSrBF
Diskutujte ve třídě nebo malé skupině: Vyzvěte studenty, aby vlastními slovy vysvětlili, o co v článku jde, a všímali si důvodů pro změny smluvních
podmínek. Proč byl tento výsledek důležitý?
Varianta pro práci v anglickém jazyce:
Nechte studenty, aby si samostatně přečetli druhý článek od výtvarnice
Hidden Eloise: http://goo.gl/TpJzPp.
52
Created by European Schoolnet in collaboration with Insafe Network and within the support of Google, Liberty Global and the European Commission / Creative Commons License CC BY SA 4.0
Diskutujte: Proč si myslíte, že nástroj typuTwitteru je v situacích jako byl
případ Hidden Eloise nesmírně užitečný?
Vyzvěte studenty, aby si představili, že jsou Hidden Eloise. Jejich úkolem
je napsat dopis, ve kterém svým stoupencům poděkují za kampaň, v níž
na problém upozornili.
3. krok (10 minut)
Diskutujte ve třídě nebo malé skupině: Co jsou to AUTORSKÁ PRÁVA?
A jak se týkají DUŠEVNÍHO VLASTNICTVÍ?
Studenti přejdou na 6. kapitolu s názvem Umělec v nás a prostudují si informace o licencích Creative Commons.
Licence Creative Commons vznikly na podporu volného šíření materiálů,
na které si nechceme ponechat AUTORSKÁ PRÁVA. Proč si lidé licence
Creative Commons vybírají? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Jaké
mají praktické dopady?
4. krok (10 minut)
Ve skupinách studenti porovnají následující způsoby vyhledávání obrázků
pro své dokumenty:
Google Obrázky: http://www.google.com/imghp?hl=cs&gws_rd=ssl
Flickr: https://www.ickr.com/
Taggalaxy: http://www.taggalaxy.com/
Compght: www.compght.com
Vysvětlete, který z nich je nejlepší pro vyhledávání obrázků spadajících
pod licence Creative Commons.
Vysvětlete, co která z licencí Creative Commons pro používání obrázků
znamená.
5.krok (10 minut)
Požádejte studenty ve všech skupinách, aby se rozhodli, kterou ze šesti
licencí Creative Commons by použili na vlastní vytvořené materiály. Z jakého
důvodu? Najděte skupiny, které zvolily odlišné licence, a v otevřené diskusi
hledejte důvody pro rozdílné preference.
Další možnosti
Přečtete si text o známé fotograi Che Guevary, kterou pořídil Alberto
Korda, a popište, jaké problémy související s duševním vlastnictvím
způsobilo její různé používání ve světě.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guerrillero_Heroico
(Wikipedie, registrace není nutná).
Jak by se situace lišila, kdyby bylo možné uplatnit licence Creative
Commons?
Odkazy
http://goo.gl/6DE58t
http://goo.gl/OvSrBF
http://goo.gl/TpJzPp (pouze v aj)
www.creativecommons.cz
www.ickr.com
www.taggalaxy.com
www.compght.com
http://cs.wikipedia.org/wiki/Guerrillero_Heroico
(Pro využívání uvedených zdrojů není třeba předchozí registrace).
Více lekce plány na www.webwewant.eu
53

Podobné dokumenty

digitální svět vašich dětí

digitální svět vašich dětí Dokonce i nezkušení hráči si mohou vybrat ty správné hry díky systému hodnocení podle věku Pan-European Game Information (PEGI), který je nyní používán ve velké části Evropy. Na přední a zadní stra...

Více

čeština - Web we want

čeština - Web we want dostatečně pochopitelná i se základní znalostí) studenti ve skupinkách vytvoří krátké propagační video, v němž vysvětlí jednotlivá práva a povinnosti vyplývající z materiálů, které analyzovali v př...

Více

čeština - Web we want

čeština - Web we want Studentům znovu připomeneme, že všechna základní práva EU, včetně těch, která se týkají používání webu, jsou zahrnuta do různých zákonů státu.

Více

Pracovní list 6.2 Všechny tvé umělecké stránky

Pracovní list 6.2 Všechny tvé umělecké stránky Jaký umělec se ve vás skrývá? O umělcích jste se toho dozvěděli mnoho. Nyní musíte vysvětlit, jakým umělcem jste vy sami. Jste umělcem v oblasti hudby, tance či divadla nebo rádi kreslíte, malujete...

Více

Plán lekce - Web we want

Plán lekce - Web we want Created by European Schoolnet in collaboration with Insafe Network and within the support of Google, Liberty Global and the European Commission / Creative Commons License CC BY SA 4.0

Více

Rozbor obrázků

Rozbor obrázků Created by European Schoolnet in collaboration with Insafe Network and within the support of Google, Liberty Global and the European Commission / Creative Commons License CC BY SA 4.0

Více

6.1 RAP-IT-UP

6.1 RAP-IT-UP Nahrání textu písně nebo kytarových akordů oblíbené písně na osobní web nebo prol na sociální síti.

Více

Nemůžete říkat všechno všem

Nemůžete říkat všechno všem Created by European Schoolnet in collaboration with Insafe Network and within the support of Google, Liberty Global and the European Commission / Creative Commons License CC BY SA 4.0

Více