EASTER

Transkript

EASTER
Autor: Mgr. Lenka BurešováŠkola: ZŠ Čeperka, okres Pardubice
EASTER
Mezipředmětové vztahy: Člověk a svět
Časová dotace: 4 hodiny
Ročník: 3. – 4. ročník
Cíle:
Člověk a svět:
•zopakovat a doplnit si informace
o zvycích a tradicích – Velikonoce
•získat informace o slavení Velikonoc
v zahraničí
•porovnat zvyky, tradice u nás
a v zahraničí
Angličtina
•seznámit se se slovní zásobou týkající se
období Velikonoc
•seznámit se zvyky a tradicemi v anglicky
mluvících zemích
•napsat jednoduchý pohled k Velikonocům
Cílová slovní zásoba a fráze:
•Easter, Easter Friday, spring, Easter Day, Easter egg, Easter Monday, spring flowers,
hot cross bun, Easter egg, Easter chocolate egg, Easter bunny, Easter egg hunt
Pomůcky a materiály:
•pracovní list č. 1 (Příloha 1)
•pracovní list č. 2 (Příloha 2)
•pracovní list č. 3 (Příloha 3)
•psací potřeby, pastelky, tabule nebo flipchart či velký papír na zápis Myšlenkové mapy,
bílé čtvrtky (na pohledy)
1
Průběh:
1.Motivace:
Učitel pošle mezi žáky předmět představující symbol jara, např. kuřátko, vajíčko, pomlázku,
zajíčka apod. a položí otázku (v češtině): „Která slova vás napadnou, když vidíte tento předmět/tyto předměty?“ Žáci odpovídají. 2.Brainstorming a Myšlenková mapa:
Učitel napíše doprostřed flipchartu, posteru slovo JARO a žáci přicházejí se slovy, která je
napadnou bezprostředně po zápisu pojmu na tabuli. Pak barevně vyznačí, která slova spolu
souvisejí.
např.
pomlázka
vajíčko
květiny
kuřátko
slunce
sněženky
JARO
tráva
sněženky
mláďata
Velikonoce
život
kvetou stromy
teplo
koleda
3.Žáci pracují s pracovním listem č. 1
4. Dále pracují s listem č. 2 a č. 3.
U pracovního listu č. 3 si může každý žák vyrobit svoji pohlednici, a to tak, že připravíme
z bílé čtvrtky nepopsané pohledy. Na jednu stranu žáci přepíší přání s adresou a na druhou
si mohou nakreslit vlastní pohled.
2
5. Nakonec učitel pokládá následující otázky (česky).
Je možné je připravit na lístečky, rozstříhat je a žáci sedící v kruhu si postupně vytahují lísteček s otázkou a odpovídají. Pokud se jedná o velkou skupinu žáků, mohou žáci pracovat
v menších skupinkách.
OTÁZKY:
1. Jak se nazývají svátky jara?
2. Jaké jsou symboly Velikonoc?
3. Jak se mohou zdobit velikonoční vajíčka?
4. Které dny v týdnu bývají Velikonoce?
5. Co dělají kluci a holky na Velikonoce?
6. Co pečete doma na Velikonoce?
7. Které zvíře je hlavní postavou Velikonoc ve Velké Británii?
8. Co hledají děti na Velikonoční pondělí děti ve Velké Británii?
9. Znáš nějakou velikonoční říkanku?
10. Porovnej oslavu Velikonoc u nás a v zahraničí? (jídlo, zvyky, apod.)
3
Příloha 1
PRACOVNÍ LIST č. 1
1. Vybarvěte slova, která nějakým způsobem souvisí s Velikonocemi:
rohlíček
beránek
vajíčko
anděl
pomlázka
kuřátko
proutek
koleda
kraslice
jaro
zajíček
prskavka
slepička
mazanec
vánočka
Nový rok
2. Doplňte následující věty:
Svátky jara se nazývají
.
Chlapci z proutků pletou
.
S pomlázkou pak chodí na
.
Místo vánoček pečeme
.
Z naklíčeného obilí nám vyroste
.
Malovaným vajíčkům se říká
.
Nápověda: kraslice, mazance (beránka), Velikonoce, osení, koledu
3. Nakresli jeden ze zvyků, které se na Velikonoce dělají.
4
Příloha 2
PRACOVNÍ LIST č. 2
1. CROSSWORD
How do you say it in English?
1
2
3
4
5
6
1. Jaro
2.Velikonoce
3.Velikonoční pondělí
4.Velikonoční kraslice
5.Boží hod velikonoční
6.Velký pátek
Help: Easter, Easter Friday, spring, Easter Day, Easter egg, Easter Monday
5
Checklist
1
2
3
4
5
6
S
P
R
I
N
G
E
A
S
T
E
R
E
A
S
T
E
R
M
O
N
E
A
S
T
E
R
E
G
G
E
A
S
T
E
R
D
A
Y
G
O
O
D
I
D
A
2. Draw one of the symbols of Easter.
6
F
R
D
Y
A
Y
3. Match the word to the picture.
SPRING FLOWERS
HOT CROSS BUN
EASTER EGG
EASTER
CHOCOLATE EGG
EASTER BUNNY
4. Easter egg hunt
Fill in the missing words.
Parents hide Parents tell children that it was
Help: Chocolate eggs, the Easter bunny
7
in the garden and children try to find them.
who hid them.
Příloha 3
PRACOVNÍ LIST č. 3
1. Copy the short Easter greeting with adress onto the postcard:
„Happy Easter and a Spring full of love and peace.“
(Write your name)
Address:
John Black
3 Marsden Street
Camden
London
NW5 3HE
GREAT BRITAIN

Podobné dokumenty

EU-Inovace-Pr-7-23 Krytosemenne rostliny

EU-Inovace-Pr-7-23 Krytosemenne rostliny Cílová skupina: 7. třída Autor: Mgr. Miroslav Jílek Časová dotace: 1 vyučovací hodina Forma: práce ve dvojicích Anotace: Tuto laboratorní práci je vhodné zařadit při probírání učiva o rozmnožování ...

Více

SNÍDAŇOVÉ SMĚSI od Iswari

SNÍDAŇOVÉ SMĚSI od Iswari kyselin. Ideální je jeho požití po fyzické námaze. Jahody (lyofilizované) Lyofilizace (sušení mrazem) je nejkvalitnější způsob konzervace. Díky němu si ovoce zachovává intenzivní chuť čerstvosti a ...

Více

Instantní programy

Instantní programy Byla by škoda, kdyby své vize a sny sdíleli jen někteří – ti sdílnější. Proto opět nechte pracovat lidi ve skupinkách.

Více

Chicken Shoot Postapokalyptický New York ve hře The Division

Chicken Shoot Postapokalyptický New York ve hře The Division V téhle hře vystupujete jako farmář jménem Bill. Když si užíváte spánek, slepice se vám vloupe do stodoly s cílem ukrást vám obilí. V tu chvíli se probudíte a hra začíná. Ve hře musíte postřílet vš...

Více

www.zena-in.cz 9. 3. 2016 internet online Název článku: Velikonoce

www.zena-in.cz 9. 3. 2016 internet online Název článku: Velikonoce Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Velikonoční zvyky a tradice se lišily vesnici od vesnice a dřív probíhaly během velikonočního období, které tr...

Více

Digitální učební materiál - Střední škola potravinářská, obchodu a

Digitální učební materiál - Střední škola potravinářská, obchodu a 4. Before you go out, leave your ............. at the reception desk. 5. The lady at the reception did not catch my surname, so I had to .................it. 6. All meals are prepared in the .........

Více