Pipi přivede žraloka k rozumu

Transkript

Pipi přivede žraloka k rozumu
Podpůrný výukový materiál s využitím ICT*
Podpůrný výukový materiál – reedukační hodiny *
Název:
Pipi přivede žraloka k rozumu
Autor:
Mgr. Lucie Náglová
Datum vzniku:
18. 10. 2014
Obsah:
Krycí list, pracovní listy, klíč s řešením pracovních listů s metodikou
použití
Věková kategorie: 2. – 5. ročník základní školy
Zaměřeno na:
Žáky sociálně znevýhodněné*
Žáky se specifickými poruchami učení* - dyslexie, dysortografie.
ANOTACE
Materiál je určen pro práci učitele a žáka. Jeho cílem je rozvoj čtenářské gramotnosti, čtení
s porozuměním
(orientace
v textu,
vyhledávání
informací)
a
rozvoj
zrakové
i sluchové orientace. Dalším cílem je rozvoj slovní zásoby (analýza, syntéza slov, význam
slov, antonyma) a také komunikačních schopností žáka. Prostřednictvím rébusů, rýmů
a dalších aktivit žák rozvíjí paměť, jazykový cit a pracuje s dějovou posloupností. Pozornost
je věnována i slabikování. Celý materiál se zabývá tématem: Pipi dlouhá punčocha od
spisovatelky A. Lindgrenové a tematikou vody, moře.
Podpora integrace a inkluze ve školách a školských zařízeních Města Choceň
RČ: CZ.1.07/1.2.00/47.0005
VZDĚLÁVACÍ CÍL
1. Cílem je rozvoj čtenářských dovedností, orientace a vyhledávání informací v textu.
2. Dalším
z
cílů
je
rozvoj
zrakového
vnímání
–
optické
diferenciace
(rozlišení rozdílů) a rozvoj pravolevé orientace (čtení zleva doprava).
3. Dále je kladen důraz na komunikační a vyjadřovací schopnosti žáka, které jsou
rozvíjeny již na začátku práce. Žák při práci rozvíjí slovní zásobu, vyhledává slova
stejného nebo naopak opačného významu. Všímá si délky slov, počtu slabik ve
slovech a počtu slov ve větách.
4. Žák je veden k hlasitému čtení, správné výslovnosti a zřetelné artikulaci. Rozvíjí
se sluchové dovednosti. Žák může využít čtecí okénko nebo může číst za pomoci
učitele (dvojí čtení). Učitel si všímá žákovy schopnosti rozeznat krátké a dlouhé
slabiky ve slovech.
5. Velká pozornost je věnována rozvoji koncentrace pozornosti – úlohy jsou
navrženy tak, aby se daly dle potřeb žáka či učitele libovolně zkrátit nebo prodloužit.
Součástí klíče se správnými výsledky je i metodika zaměřená na možnosti práce
v daném cvičení a krátký popis jevu, který cvičení rozvíjí.
6. Celý pracovní list volně navazuje na zadaný text. Žák při plnění úkolů získává další
informace k tématu, čímž je rozvíjena jeho paměť.
METODY A FORMY PRÁCE
1. Hlasité čtení.
2. Práce s textem.
3. Rozhovor učitele a žáka.
4. Dokončování vět.
5. Hledání slov, která v textu nebyla.
6. Dělení věty na slova.
7. Rébusy – hra se slovy.
8. Vytleskávání slabik.
*Nehodící se smažte
Podpora integrace a inkluze ve školách a školských zařízeních Města Choceň
RČ: CZ.1.07/1.2.00/47.0005
Podpora integrace a inkluze
ve školách a školských zařízeních Města Choceň
RČ: CZ.1.07/1.2.00/47.0005
Výukové materiály pro žáky se speciálními
vzdělávacími potřebami a žáky sociálně znevýhodněné
Materiál je určen pro žáky 2. – 5. ročníku.
Název výukového materiálu: Pipi přivede žraloka k rozumu
Autor: Mgr. Lucie Náglová
Stručná anotace: Materiál je určen pro práci učitele a žáka. Jeho
cílem je rozvoj čtenářské gramotnosti, čtení s porozuměním
(orientace v textu, vyhledávání informací) a rozvoj zrakové
i sluchové orientace. Dalším cílem je rozvoj slovní zásoby (analýza,
syntéza slov, význam slov, antonyma) a také komunikačních
schopností žáka. Prostřednictvím rébusů, rýmů a dalších aktivit žák
rozvíjí paměť, jazykový cit a pracuje s dějovou posloupností.
Pozornost je věnována i slabikování. Celý materiál se zabývá
tématem: Pipi dlouhá punčocha od spisovatelky A. Lindgrenové
a tematikou vody, moře.
Datum vytvoření: 18. 10. 2014
Zdravím tě!
Já jsem Pipi a chci s tebou prožít jedno velké
dobrodružství. Vydáme se spolu na lov žraloků!
Za každý splněný úkol získáš jednoho žraloka,
kterého si můžeš vybarvit. Jsi připravený?
Lovu zdar! 
Prvního žraloka získáš, když mi odpovíš na pár otázek:
1)
Pod jakým jménem mě lidé znají?
2)
Jsem postava z knihy, kdo je mým autorem?
3)
Co všechno o mně víš?
Pokud jsi o mně nikdy neslyšel, nezoufej. Hned ti to povím:
1. Lidé mě znají pod jménem: Pipi ____________ _____________
- první slovo: slovo opačné ke slovu krátká
- druhé slovo: část oblečení, která se nosí na nohou k sukni.
Ve Velké Británii jí děti o Vánocích věší nad krb.
2. Mým autorem je spisovatelka Astrid Lindgrenová ze Švédska.
3. Bydlím ve Vile Vilekule, žiju sama. Moje vlasy jsou zrzavé, nosím je
spletené do dvou copů. Jednu punčochu mám hnědou, druhou
černou. Mám domácího mazlíčka - opičku pana Nilsona.
Moji kamarádi jsou Annika a Tomy.
Přečti si následující ukázku velmi pozorně.
Můžeš číst nahlas nebo potichu.
Po přečtení ti položím několik jednoduchých
otázek, na které jistě správně odpovíš.
Žbluňk – a Tomy byl ve vodě! Anika hlasitě vykřikla. Dokonce
i
kurekuredutské
děti
se
vyděsily.
„Žralok!
Žralok!“
křičely
a ukazovaly na moře. Vyčuhovala tam z vody ploutev, která se
rychle blížila k Tomymu.
Žbluňk! ozvalo se znova. To do vody skočila Pipi. Připlavala
k Tomymu asi tak zároveň se žralokem. Tomy vřeštěl zděšením.
Ucítil, jak ho po noze škrábly ostré žraločí zuby. V tom okamžiku
popadla Pipi krvelačnou bestii oběma rukama a zvedla ji nad
hladinu.
„Že se nestydíš,“ řekla. Žralok se překvapeně rozhlížel kolem
sebe a byl z toho všeho celý nesvůj. Takhle vysoko ve vzduchu se
mu špatně dýchalo.
„Slib, že už to nikdy neuděláš, a já tě pustím,“ pronesla Pipi
s plnou vážností. Pak žralokem mrštila vší silou daleko do moře
a žralok honem plaval pryč. Rozhodl se, že se co nejrychleji
přestěhuje do Atlantského oceánu.
1)
2)
3)
4)
Zkus povyprávět, o čem byl příběh.
Končí příběh šťastně?
Jaká jména v příběhu zazněla?
Pokus se charakterizovat Pipi – jaká je?
Žralok ukousl věty.
Najdi v textu začátky vět a věty dokonči.
Jde ti to skvěle.
Bravo!
Která slova se v textu neobjevila?
Zkus odhadnout, poté si text znovu pročti
a kontroluj si svou odpověď.
Nápověda: číslo této úlohy ti napoví, kolik slov
musíš najít.
V punčoše se ukrývá spletená věta. Rozděl věty
zpět na slova. Z kolika slov se věta skládá?
Napiš správný počet slov na špičku punčochy.
Písmenka se nám rozházela a dokonce naskákala
přes sebe. Rozlušti slova a napiš je na řádek.
Zahraj si na básníka a vymysli rýmy na tato slova:
U následujících slov vybarvi stejný počet koleček,
kolik má slovo slabik. Dávej pozor, některá slova
ti mohou pěkně zamotat hlavu.
Najdi v textu opak těchto slov:
tupé
nízko
dobře
vždy
potichu
šeptaly
pomalu
odplavala
Výborně, jde ti to krásně. Čeká tě poslední úloha.
Když najdeš správně odpovědi, dozvíš se název
jedné z knih Astrid Lindgrenové, jejichž hlavní
hrdinové skřítkové navštíví děti ve škole.
TOMY
P
TONY
R
PIPI
O
ANIKA
E
UTEKLY
N
KŘIČELY
T
PLOUTEV
R
KOROUHEV
J
KOUSLY
A
ŠKRÁBLY
A
RUKAMA
P
ZUBAMA
K
NADŠENÝ
A
PŘEKVAPENÝ
E
DOBŘE
L
ŠPATNĚ
T
UTOPILA
L
MRŠTILA DO MOŘE
R
ŽRALOK SE PŘESTĚHUJE DO
ATLANTSKÉHO
A
OCEÁNU
ATLANTICKÉHO
E
DO VODY SPADL
HLASITĚ VYKŘIKLA
KUREKUREDUTSKÉ DĚTI
Z VODY VYČUHOVALA
TOMYHO ŽRALOČÍ ZUBY
PIPI ŽRALOKA POPADLA
ŽRALOK BYL
ŽRALOKOVI SE DÝCHALO
PIPI ŽRALOKA
Kniha se jmenuje: ____________________________________________
MOC
GRATULUJI!
JSI ŠIKULKA!!!
JAK SE TI DNES DAŘILO?
JAK JSI SE SEBOU SPOKOJENÝ?
VYBARVI SPRÁVNÉHO
SMAJLÍKA.
VÝUKOVÉ CÍLE A MOŽNOSTI VYUŽITÍ
 Cílem
je
rozvoj
čtenářských
dovedností,
orientace
v textu
a vyhledávání informací v textu.
 Dalším z cílů je rozvoj zrakového vnímání – optické diferenciace
(rozlišení rozdílů) a rozvoj pravolevé orientace (čtení zleva doprava).
 Dále je kladen důraz na komunikační a vyjadřovací schopnosti žáka,
které jsou rozvíjeny již na začátku práce. Žák při práci rozvíjí slovní
zásobu, vyhledává slova stejného nebo naopak opačného významu.
Všímá si délky slov, počtu slabik ve slovech a počtu slov ve větách.
 Žák je veden k hlasitému čtení, správné výslovnosti a zřetelné
artikulaci. Rozvíjí se sluchové dovednosti. Žák může využít čtecí
okénko nebo může číst za pomoci učitele (dvojí čtení). Učitel si všímá
žákovy schopnosti rozeznat krátké a dlouhé slabiky ve slovech.
 Velká pozornost je věnována rozvoji koncentrace pozornosti – úlohy
jsou navrženy tak, aby se daly dle potřeb žáka či učitele libovolně zkrátit
nebo prodloužit. Součástí klíče se správnými výsledky je i metodika
zaměřená na možnosti práce v daném cvičení a krátký popis jevu, který
cvičení rozvíjí.
 Celý pracovní list volně navazuje na zadaný text. Žák při plnění úkolů
získává další informace k tématu, čímž je rozvíjena jeho paměť.

Pracovní listy jsou určené pro žáky 2. až 5. ročníku. Mohou s nimi
však pracovat i žáci 1. ročníku, kteří již umí číst. Materiál je vhodný
i pro starší žáky, které mají problémy se čtením nebo je čtení nebaví.
Jednotlivá cvičení se mohou obměňovat podle zkušenosti žáka a podle
probíraného tématu.

Materiál je určen pro žáky sociálně znevýhodněné a pro žáky se
specifickými
poruchami
učení,
zejména
pro
žáky
s dyslexií
a dysortografií. Mohou jej využít i žáci s LMP, žáci s poruchami
pozornosti
a
soustředění
(ADD
a
ADHD),
žáci
s poruchou
autistického spektra nebo žáci s malým zájmem o čtení. Jednotlivé
úlohy jsou vhodné i pro žáky se slabší pamětí, s malou slovní zásobou
nebo pro žáky s narušenými komunikačními schopnostmi.
 Literární ukázka je z knihy A. Lindgrenové – Pipi dlouhá punčocha
z příběhu Pipi přivede žraloka k rozumu.
Učitel může žákovi knihu ukázat před plněním pracovního listu,
v průběhu práce nebo až po ohodnocení poslední úlohy.
 Celým pracovním listem žáky provází Pipi. Učitel by s žákem mohl
komunikovat o knize o Pipi, o její povaze, o ukázaném příběhu, o mořích
a žralocích, o přátelství a statečnosti.
 Materiál je připraven v barevném provedení, protože žákům s poruchami
učení více vyhovují barvy. V případě potřeby může žák dostat černobílé
provedení a obrázky či rámečky si vybarvit sám dle svého uvážení.
 Čísla úloh jsou ve žralocích. Za každý splněný úkol si žák může vybarvit
žraloka s číslem splněného úkolu (informace o vybarvování je napsaná
pouze v úvodu a u poslední úlohy, takže i zde je vyzdvižena důležitost
čtení s porozuměním).
ŘEŠENÍ A NÁVOD K PRÁCI S MATERIÁLEM
 Úlohu č. 1 může učitel libovolně prodloužit či zkrátit – záleží na učiteli
a na žákovi. Cílem je zjistit, jestli žák tuto postavu zná nebo nezná, aby
mohl učitel blíže pracovat s celým příběhem o Pipi.
 Úloha č. 2 je zaměřena na čtení s porozuměním, dalším z cílů je
rozmluvit žáka, rozvíjet jeho komunikační schopnosti, slovní
zásobu a zjistit všeobecný přehled žáka.
 Úloha č. 3: Uvědomování si posloupnosti (čím začíná a končí věta).
Vyhledávání vět v textu, pozornost. Žák v textu začátky vět vyhledá
a věty dokončí. Než začne pracovat s textem, může se pokusit věty
dokončit na základě prvního čtení bez vyhledání a teprve po vyhledání
věty v textu zkontrolovat, zda větu volně dokončil správně.

Vyčuhovala tam z vody ploutev, která se rychle blížila
k Tomymu.

V tom okamžiku popadla Pipi krvelačnou bestii oběma rukama
a zvedla ji nad hladinu.

Žralok se překvapeně rozhlížel kolem sebe a byl z toho všeho
celý nesvůj.

Pak
žralokem
mrštila
a žralok honem plaval pryč.
vší
silou
daleko
do
moře
 Úloha č. 4: Čtenářská gramotnost, orientace v textu a rozvoj paměti,
koncentrace pozornosti. Žák by si měl všechna slova nejprve důkladně
přečíst. Poté by se měl pokusit vybrat slova, která se v textu neobjevila a
odůvodnit svou volbu. Nakonec je vhodné nechat žáka své tvrzení
dokázat a nechat ho slova vyhledat. Nezáleží na tom, v jakém tvaru
(pádu a čísle) slova jsou.
kvílel
Anička
stehno
opět
 Úloha č. 5: Práce se slovy a větou – analýza a syntéza slov. Rozdělit
větu na jednotlivá slova. Nápověda: samozřejmě se jedná o větu
z uvedené ukázky. Učitel může žáka nejprve nechat větu dle uvážení
rozdělit, poté s ním o jeho návrhu krátce promluvit a následně ho nechat
vyhledat uvedenou větu v textu. Poté společně mohou věty porovnat.
Učitel by se měl pokusit žákovi vysvětlit, v čem chyboval a proč.
Pak
žralokem
mrštila
vší
silou
daleko
do
moře
a žralok honem plaval pryč.
13 slov
 Úloha č. 6: Hra se slovy - rébusy. Analýza a syntéza slov. Žák se
pokusí vyřešit rébusy a přeházet písmena tak, aby vzniklo smysluplné
slovo.
PLOUTEV
OCEÁN
ŽRALOK
VZDUCH
 Úloha č. 7: Rozvoj slovní zásoby. Rozvoj jazykového citu. Sluchová
diferenciace (porovnávání zvukové podoby slov). Žák by měl opět
spolupracovat s učitelem, který by se měl žáka pokusit dovést ke
správnému řešení. Prověřuje se žákova schopnost najít slovo, které zní
podobně jako zadané slovo. Pokud je toho žák schopen, může vymyslet
celou básničku.
Žbluňk – kuňk
Moře – hoře, oře
Voda – škoda, soda
Zuby – huby
 Úloha č. 8: Slabikování – opakování slabik, vytleskávání – důležitý
aspekt při utváření čtenářských dovedností. Žák má za úkol vybarvit
tolik koleček, kolik má slovo slabik. Nejprve by měl zkusit odhadnout,
z kolika slabik se slovo skládá a teprve poté slovo vytleskat. Mezi slovy
jsou i slova s převahou souhlásek (popletení žáka).
 Úloha č. 9: Rozvoj zrakového vnímání (hledání slov, orientace
v textu). Čtení s porozuměním, rozvoj paměti a slovní zásoby (práce
se slovy – slova opačného významu). Žák by se měl nejprve sám
zamyslet nad tím, jaká slova jsou k daným slovům opačná, a teprve
potom by se měl pokusit slova vyhledat v textu.
tupé
OSTRÉ
nízko
VYSOKO
dobře
ŠPATNĚ
vždy
NIKDY
potichu
HLASITĚ
šeptaly
KŘIČELY
pomalu
RYCHLE
odplavala
PŘIPLAVALA
 Úloha č. 10: Čtení s porozuměním, rozvoj paměť, orientace v textu.
Žák vybírá správnou odpověď ze dvou možností. U každé odpovědi je
písmeno. Ze všech písmen následně složí tajenku.
Petr a Petra
 Sebehodnocení – zpětná vazba žáka. Žák vybarví jednoho smajlíka,
který podle něho nejlépe odpovídá jeho práci. Hodnotit můžeme: jak
žáka práce bavila, jak rozuměl zadání jednotlivých úloh, zda potřeboval
pomoc ze strany učitele atd. Učitel může smajlíky vytisknout víckrát a žák
může ukazovat smajlíky po každé úloze.
Použitá literatura a internetové zdroje obrázků:
 LINDGRENOVÁ, A. Pipi dlouhá punčocha. Pipi přivede žraloka k rozumu.
Praha, Albatros, 1996, 4.vyd., ISBN 80-00-00433-X, str. 234

http://www.clipartbest.com/cliparts/Rid/eXp/RideXp4i9.jpeg

http://www.clipartbest.com/cliparts/dcr/eq4/dcreq4qc9.gif

http://www.wpclipart.com/page_frames/splashy_water_border_page_blue
_T.png

http://www.coloringpagesabc.com/wpcontent/uploads/pippi_longstocking_coloring_pages_002.gif

http://www.coloring-pages-kids.com/coloring-pages/cartoon-charactercoloring-pages/pippi-longstocking-coloring-pages/pippi-longstockingcoloring-pages-images/pippi-longstocking-coloring-page-04.gif

http://media-cacheak0.pinimg.com/236x/0c/a4/f2/0ca4f2795b25c54211deae957ad62772.jpg

http://www.planetajunior.com/Propiedades/imagenes/25/thumbnails/Pippi_Foto1_266x0.jpg



http://www.google.cz/url?sa=i&source=images&cd=&docid=q-K9stQCD3MvM&tbnid=re_17w48YZU2qM:&ved=0CAUQjBw&url=http%3A%2F%2F
www.bbc.co.uk%2Flearning%2Fschoolradioassets%2Fimg%2Fearlylearning%2Fnurserysongs%2Fclap_hands_960x5
40.jpg&ei=I0rJU_fnETA7AbH7YCADw&psig=AFQjCNGN0aOWhIEuGwG88qiaewCoJvN4oA&
ust=1405787043435373
http://www.clipartpanda.com/clipart_images/free-ocean-waves-clip-art4293701
http://www.prokrasnetelo.cz/data/userfiles/image/produkty_garnier/HydraF
ix/hydrafix_kapka.jpg
Inspirace čerpána z knih:
 NOVÁKOVÁ,
I.
Zábavný
pravopis.
Praha:
Portál,
2009.
128
s.
ISBN 978-80-7367-534-9
 ČERNÁ, M., STRNADOVÁ, I. Dyslexie: Texty a hry pro děti s dyslexií.
1. vyd. Havlíčkův Brod: Fragment, 2006. 168 s. ISBN 80-253-0277-6.

Podobné dokumenty

Hledáni chyb v rodokmenu

Hledáni chyb v rodokmenu Ďíra – F, FR, topaz, hooded Ďežo – M, D, topaz, berkshire Ďekuji – F, R, fawn, self

Více

ZDE - Enviroexperiment

ZDE - Enviroexperiment vstupovat do vzájemných vztahů žákům ve třídě. Jsou to práce v páru, skupinová práce, kooperativní učení či komunitní kruh. Rovněž organizační forma vážící se k prostoru učení je variabilní. Učitel...

Více

česká zde

česká zde nárok na jakákoliv jiná plnění ze strany organizátora či pořadatele soutěže než ta, která jsou uvedena v těchto pravidlech. Organizátor ani pořadatel soutěže neodpovídají za případné vady výhry. Vy...

Více