Vítěz Divize 2007-08, 2009-10, 2010-11, 2011-2012
Los Evropské fotbalové ligy ve francouzském Monacu nebyl dvakrát přívětivý pro oba české zástupce. Spartu
PLZEŇ bude bojovat s obhájcem trofeje Atlétikem Madrid. K tomu si zahraje s Hapoelem Tel Aviv a portugalskou
a izraelský mistr Kirjat Šmona.
Do mistrovských soutěží vstoupila naše rezerva a
dorost, oba týmy si odbyli úspěšnou premieru.
SK Viktorie JIRNY B – SK POŘÍČANY 5:2
Domácí vtrhli do zápasu velice útočně a už v 6. minutě otevřel skóre utkání domácí Vávra. V 10. minutě měl na kopačce
vyrovnání Sedláček, ale z vyložené šance přestřelil. Domácí okamžitě trestali a po nařízené penaltě se ujali dvoubrankového vedení. To si dokázali i přes další Sedláčkovu šanci udržet až do konce poločasu.
Ve druhé půli dokázali hosté po hezké kombinaci snížit. Tento stav nevydržel dlouho a domácí v 60. minutě opět vedli
o dvě branky. Pak se nádherně trefil hostující Puk a snížil opět na rozdíl jedné branky. Hosté se snažili výsledek srovnat, ale z přemíry snahy chybovali v rozehrávce a po druhé nařízené penaltě to bylo 4:2. V závěru domácí své vítězství
potvrdili.
„V prvním mistrovském zápase jsme narazili na těžkého soupeře. Bohužel ani na potřetí jsme na hřišti Jiren nedokázali
bodovat,“ litoval po utkání poříčanský trenér Václav Kupr. „Se soupeřem jsme sehráli vyrovnanou partii, i když výsledek
vypadá jako jednoznačná záležitost. Absence Mrázka, Böhma, Hlavatého, Prejska byla citelně znát. Je potřeba také uznat
kvalitu a zkušenost soupeře,“ nehledal výmluvy trenér Kupr.
Branky Poříčan: Koula, Puk. ŽK: 2:1. Diváci: 80. Poločas: 2:0.
SK Viktorie: Rain - Mbah T., Bílek, Mbah M., Vitvera - Lemchi, Havierník L., Jung, Havierník D. - Vávra, Beran
SK Poříčany: Dřízhal - Líbal (46. Bečka), Touš, Dvořák, Holler - Pepř, Puk, Bobek, Souček - Sedláček, Koula.
Vl.Malinovský - Nymburský deník
LITOL - SK Viktorie JIRNY 1:3
Dorost zajížděl v sobotu dopoledne pod vedením nové dvojice na trenérské lavičce, kde usedl jako vedoucí týmu Topol
Lukáš a hlavní trenér Král Pavel. Dorost dostal nový impuls, byl posílen a hned své první utkání na horké půdě Litole
zvládl perfektně a zaslouženě zvítězil 3:1, když o branky se podělili Barták, Nevařil, Vitvera, Sochůrek
Sestava JIRNY: Turek - Dostál, Černý, Sochůrek, Kulík - Větrovec (89. Nevařil), Topol, Kanzlsberger, Barták - Vitvera,
Šimek (80. Fidranský) náhradník - Gažík
ŽK: 24. Topol, 40. Šimek, 71. Barták, 78. Barták ČK: 87.Barták po druhé ŽK
Historie SPARTA Kutná Hora
Na počátku 20. století se začínají rozvíjet různé sportovní spolky. A studenti nikdy nestáli stranou. A tak v roce 1908
byla založena fotbalová Studentská XI. O její vznik se postaral nejvíce pan Bohuslav Horský. Tento pán nikdy aktivně fotbal nehrál, přesto dlouhá léta patřil k vynikajícím fotbalovým funkcionářům v Kutné Hoře. Přestože byl klub
studentský, podporu reálky žádnou neměl. Ba naopak. Na hřišti za reálkou tedy hrát nemohli, proto museli do "ilegality" a tehdejší starosta jim zapůjčil hřiště na Rovinách (Královská halda). První sbírka byla na míč, dresy si každý
musel zakoupit sám a kopačky nikdo tehdy neměl. První oficiální utkání s SK Zálabí Kolín skončilo remízou 3:3.
V roce 1912 přechází kopaná ze své živelnosti na řádná pravidla. I v Kutné Hoře vzniká první oficiální klub SK Kutná
Hora se svými stanovami, legitimacemi i klubovou místností. Iniciativu opět vyvíjel pan Horský, který se stal jednatelem klubu. Jeho předsedou pak byl Ing. Jaromír Dajbych. Na náklady předsedy klubu pak bylo oploceno hřiště za
reálkou a zahajovací utkání s kombinovaným týmem pražské Sparty vyhrála Kutná Hora 5:2. Klub byl v roce 1919
zařazen do Východočeské župy.
Ale hráčů rychle přibývalo, ne každý mohl hrát a i názory funkcionářů se začaly odlišovat. Proto se na podzim roku
1919 odštěpila část pod křídly pana účetního Havla a založila klub AFK Kutná Hora. Vzniklo hřiště v Bendlovkách
(na Žižkově), ale tam AFK dlouho nehraje a stěhuje se do Loreckého ďolíčku. V roce 1920 vyhrává AFK přátelský
zápas s SK Kutná Hora 1:0. Klub také brzy mění název na Slavia Kutná Hora a v roce 1922 hraje spolu s SK Kutná
Hora II. třídu Východočeské župy. Přestože tisk předvídal dlouhý život tohoto týmu, stalo se opačné. V roce 1926 přišel finanční krach a tým vstoupil zpět pod záštitu SK. Bohužel finanční problémy byly takového rázu, že v roce 1928
se i SK Kutná Hora rozpadá.
Před první světovou válkou a po ní vznikla v Kutné Hoře řada jiných, malých fotbalových klubů, které se ale opět brzy
rozpadaly. Výjimkou byl Hloušecký SK, který založili sportovci čtvrti Hlouška v roce 1922. Důvodem bylo hlavně to,
že mnoho hloušeckých fotbalistů bylo registrováno ve Slavii a cítili se nevyužiti. Klub měl sice skromné podmínky, ale
pevný hráčský základ. Prvním hřištěm bylo pole při silnici z Kutné Hory na Grunta, ale brzy získali od správy města
hřiště na Královské haldě. Po rozpadu SK držela chvíli fotbalový prapor ve městě takzvaná Kučerova XI truhlářů (hraje
v Lorci), ale již v roce 1928 se do Lorce stěhuje Hloušecký SK a současně mění svůj název na Sparta Kutná Hora.
Sparta v roce 1930 slaví postup do I.B třídy. V roce 1933 nakukuje (bohužel pouze na jeden rok do I.A třídy, aby
se tam v roce 1937 zase vrátila. V tomto roce také dostali od města právo nosit na dresu městský znak a stali se
tak reprezentanty Kutné Hory na fotbalovém poli. V roce 1942 Sparta postupuje do divize (což je v té době obrovský úspěch), ale jen nakrátko.
Opět se do divize vrátila v roce 1948, ale nově vznikající československý socialistický sport čekala reorganizace.
Tak se v roce 1949 slučují tři kutnohorské celky (Sparta, Slavoj a AFK Respo) v jediný Sokol Kutná Hora. Zde musím krátce přiblížit historii Slavoje a Respa. Slavoj byl založen jako dělnický tým v roce 1929 na předměstí Vrchlice.
Klub byl chudý, ale přežil všechny krize až do doby po druhé světové válce. Klub AFK Respo vznikl sloučením Sportovního klubu Obchodních příručích (zal.1931) a XI zaměstnanců pletárny Respo (zal.1931) v roce 1932. Již v roce
1934 Respo otevírá vlastní hřiště za reálkou a je zařazeno do III. třídy Východočeské župy. Rychle stoupá jednotlivými
patry a od roku 1939 již dlouhodobě hraje v divizi (tehdejší nejvyšší amatérská soutěž). Hlavním rozdílem mezi Respem a Spartou je, že Sparta se snaží vychovat vlastní hráče, zatímco Respo si může dovolit hotové hráče nakoupit.
Sokol Kutná Hora získává v roce 1950 nový název ČKD Kutná Hora a v roce 1952 se stává přeborníkem kraje a postupuje do 2. ligy, což je doposud největší úspěch kutnohorské kopané. V padesátých a šedesátých letech působí pod názvy
Spartak a později Dynamo střídavě v divizi a 2. lize. V roce 1968 se klub vrací k původnímu názvu SK Sparta.
KUTNÁ HORA - LETOHRAD 2:0
Prohospodařený první poločas, nevyužité šance, zbytečná červená karta, tak se dá jednoduše popsat vystoupení Letohra-
du v Kutné Hoře.
Obě mužstva začala utkání opatrně a dlouho se nic zásadního před žádnou z branek nedělo. První závažnější akci předvedli domácí ve 14. minutě, ale po rychlém protiútoku Auer střelou po zemi Volšíka nepřekonal. 24.minuta přinesla
první střelu v podání Letohradu mezi tyče. Kulhánek ale vyslal tak slabou ránu, že pro brankáře Šimona nebyla velkým
problémem střelu zneškodnit. Domácí s přesností střel na tom také nebyli lépe. Po uklouznutí obránce Sekela Mi. se před
velké vápno snadno dostal Filipec, ale tutovku poslal vysoko nad. Ve 38.minutě po zcela zbytečném faulu ve středu hřiště
uviděl červenou kartu Bíro a Letohrad dohrával utkání v oslabení. Hosté první poločas dohráli v křeči, hráči neudrželi
míč na svých kopačkách, nepřesně kombinovali a zbytečnými ztrátami se dostávali pod tlak.
Vstup do druhého poločasu se naopak hostům vydařil. Začali lépe kombinovat častěji drželi míč na kopačkách a začali
domácí i v deseti přehrávat. To že má Letohrad problém se zakončením a vstřelením branky předvedli postupně Kulhánek, Brendl, Sekel Ma. a další. Jak se mají dávat branky naopak ukázkově předvedli domácí hostům v 75 minutě.
Po rychlém protiútoku se do šance dostal Schwarz a nikým neohrožován podstřelil Volšíka a domácí vedli 1:0. Hned o
minutu mohlo být srovnáno. Strasmeierovu střelu domácí se štěstím zablokovali na roh a z rohu Brendl domácí branku
přestřelil. V době závěrečného náporu Letohradu domácí předvedli úspěšný brejk a Vančura z velkého vápna střelou po
zemi překonal podruhé brankáře Volšíka.
Hodnocení trenérů - LETOHRAD:
Domácí si v úvodních 25 minutách vytvořili územní převahu, k tomu jsme ale napomohli sami, zbytečnými ztrátami
míčů v přípravné fázi a malým důrazem ve středu pole. Paradoxně nám vyloučení pomohlo. Podle mého názoru jsme ve
druhé části byli herně lepším týmem, byli jsme i nebezpečnější. V této fázi nás domácí ohrožovali pouze ze standartních
situací. Rozhodla klasicky naše špatná produktivita. Když jsme kýžený gól nedokázali vstřelit a sami jsme inkasovali
strašně laciný gól, po zbytečném nedorozumění a následném špatném čtení situace ve vlastním vlastním vápně. Druhý gól padl již při hře vabank. Mužstvo se po vyloučení semklo a příkladně zápas odbojovalo. Troufám si říci, že jsme
minimálně bod né-li tři ztratili. Bez vstřeleného gólu, v takovýchto utkáních venku, těžko můžeme pomýšlet na body.
Hodnocení trenérů - KUTNÁ HORA:
"Očekávali jsme dramatický zápas," přiznal domácí trenér Radim Truksa a pokračoval: "Utkání však bylo hodně ovlivněno červenou kartou v prvním poločase. Do té doby jsme nehráli špatně. Hráli jsme slušný kombinační fotbal. Ublížilo
nám, že si Standa Mach natáhl sval a musel brzo střídat. Pak se hrálo hodně těžko, protože soupeř se semknul a makal
mnohem víc. My jsme se nedokázali dostávat do gólových šancí. Ve druhé půli jsme měli opticky převahu, i když soupeř
hrál velmi dobře. Hrozili jsme akorát ze standardek. Nakonec jsme se dokázali prosadit díky Tondovi Schwarzovi po
centru Auera a pak ještě Schwarz připravil gól Vančurovi, takže výsledek je nakonec velmi dobrý," usmíval se Truksa.
Domácí: Šimon- Filipec, Tomíšek, Jeníček, Skokan – Auer (77.Kozel), Mach (26.Vančura), Růžička (62.Růžička), WolfSchwarz, Urban
Hosté: Volšík – Sekel Mir., Strasmeier, Macek, Kail – Štěpán, Dvořák, Bíro, Kulhánek – Brendl, Kabourek (46.Sekel
Ma.)
Branky: 75. Schwarz ,90.Vančura
HR: Kapoun Michal , AR: Baum, Vitner
Diváci: 265
ŽK: Vančura – Dvořák, Strasmeier , ČK: 38.Biro
NOVÝ BYDŽOV - JIRNY 0:3
Hosté překvapení nedopustili a z Bydžova si zaslouženě odvážejí všechny tři body.
V utkání s největším favoritem soutěže jsme si již v 1.minutě vypracovali velmi dobrou brankovou příležitost, ale zakončení Bastina bylo velmi nedůrazné a hostující brankař Štěpnička si s ním bez problému poradil. V 5.minutě se ve středu
hřiště uvolnil Obermajer, ale jeho střela z dvaceti metrů končí nad hostující brankou. Poté přivzali iniciativu zkušení
hosté a částečně za pomoci rozhodčího Martinka, který výrazně odlišně posuzoval situace na obou stranách. V 19.minutě
se po pravé straně přes obránce Nováka prosadil Kincl a po jeho centru a následném závaru před domácí brankou Špidlen
lobem přes brankaře Cejnara posílá hosty do vedení 0:1. V 31.minutě se po rohovém kopu Jandzika se dostává k míči
Krystan, ale jeho střela míjí branku domácích. Ve 43.min se po levé straně uvolňuje Kryžan v situaci,která silně zavání
ofsajdem, jeho střelu ale stačí včas zablokovat Žalman, z následného rohu se ale prosazuje Kincl a zvyšuje na 0:2. V
62.minutě se po centru Labíka z pravé straně dostane k míči Krejčí a jeho střela končí na tyči Štěpničkov branky. Následuje rychlý protiútok hostí, který domácí obrana stačí odvrátit na rohový kop, ale z něho hosté Pencem zvyšují na 0:3. V
77.minutě se po rychlém protiútoku opře do míče domácí Věchet, ale jeho střelu z dvaceti metrů brankář hostí bez problému kryje. V 80.minutě se ve velkém čtverci dostává Labík a jeho pohotová střela jen těsně míjí branku hostí. A když v
85.minutě se v dobré příležitosti neodkáže Kincl, utkání končí vítězstvím hostím 0:3.
Miroslav Chalupa a Karel Průcha, trenéři RMSK: „Již v 1.minutě jsme si vypracovali velmi dobrou brankovou příležitost, ale Bastin ji nedokázal gólově zakončit. Poté převzali aktivitu zkušení hosté, ale i přestože se těžko prosazovali přes
náš obranný val, dokázali vytěžit z minima maximum a v poločase vedli dvoubrankovým rozdílem. Vrátit do utkání jme
se mohli v 62.minutě, ale střela Krejčího skončila pouze na tyči hostující branky.A když o 60 vteřin později vsítili hosté
třetí branku, bylo po utkání.“
Josef Jícha, trenér JIREN: „V první minutě si domácí nevypracovali žádnou příležitost, jen Honza Penc svoji chybou
nabídl příležitost domácímu útočníkovi, ten byl tak nemohoucí, že míč ani nedokázal zpracovat. Poté jsme celý poločas
předváděli fotbalový koncert a domácím jsme míč vlastně ani nepůjčili! První střela domácích byla vyslána na naši branku až v 62. minutě....., poté naši branku trefili ještě jednou - úplná kanonáda. Hráli jsme jednoznačně s nejslabším týmem
v divizi za posledních šest let a chvílemi byl ve hře takový rozdíl, že někteří hráči domácích vypadali komicky a nemotorně. Naše výhra byla, tak jak psal web domácích zcela zasloužená.“
BRANKY: 19.Špidlen, 43.Kincl, 64.Penc
Rozhodčí Martínek - Krupa, Simerová, DS Chlaň
ŽK 4:1, 300 diváků,
Sestava RMSK: Cejnar – J.Vaněk, Pavlásek, Žalman, Novák (62.Matějka) – Labík, Obermajer (60.Krejčí), Věchet, Tomeš - Bastin (46.Šusta), Janouch
Sestava JIRNY: Štěpnička - Špidlen, Obermajer, Penc, Križan - Parys (70.Havierník), Krystan (73.Mcdon), Jandzik,
Šimek - Jung (65.Beran), Kincl
Peny je stoper, který umí střílet góly
K oboustranné spokojenosti funguje symbióza Bohemians Praha a jirenské Viktorie, která plní druholigovému
týmu z Proseka roli farmy. Znamená to také, že červenobílý dres našeho mužstva mohou oblékat v divizi i kmenoví hráči Bohemky. Momentálně to platí zejména pro Honzu Pence, 194 centimetrů vysokého stopera, jehož
přítomnost je na hřišti opravdu znát. Penymu se daří i střelecky, v nové sezoně dal zatím jeden gól ve II. lize a k
tomu tři za Jirny v divizi C.
Honzo, naposledy vyhrála Viktorie 3:0 v Novém Bydžově a ty jsi dával třetí gól. Byl to těžký nebo spíš snadnější
zápas?
„Těžký by byl v případě, pokud by domácí potrestali moji hrubku, kterou jsem udělal hned v první minutě. Ale hráč soupeře byl tak překvapen, že by se dostal do šance, že zaváhal. Potom jsme už domácí jasně přehrávali, a bylo to v klidu.
Je pravda, že Bydžov měl ke konci utkání jeden vydařený brejk a nastřelil tyč, ale nakonec jsme zase odehráli zápas na
nulu.“
Je to tak, tři zápasy, z nich devět bodů a skóre 10:0. Roli favorita se tedy daří plnit!
„Jsem za to rád, také proto, že když teď skoro nehraji ve druhé lize, tak mohu nastupovat tady v Jirnech. Daří se, a to se
pak hraje dobře. Navíc je lépe hrát divizi než za béčko přebor.“
V druholigových zápasech nastupuješ většinou až na konci utkání coby střídající hráč. Čím to?
„Zpočátku jsem tím byl zaskočen, ale pak jsme si to vyříkali. To je fotbal, prostě teď dostávají důvěru jiní stopeři. Musím
čekat na svoji šanci, nic víc v tom není. Odehrál jsem ze čtyř zápasů dohromady snad deset minut a dal jeden gól proti
Karviné.“
Ve druhé lize jsi přitom odehrál většinu své dosavadní kariéry, že?
„Xaverov, Příbram, Bohemians Praha, Jihlava. Mám také starty v první lize, ale málo, jen devět zápasů. V Příbrami, když
byla šance hrát pravidelně první ligu, jsem se zranil. Měl jsem tehdy smůlu na lékaře, až pak jsem se dostal naštěstí k
doktorovi Maurerovi, který mě dal dokupy.“
Za Jirny nastupuješ vlastně už podruhé ve své kariéře, že?
„Odehrál jsem tady už půl sezóny v divizi B. Bylo to na jaře roku 2010, tedy v době, kdy Bohemka sestupovala z první
ligy.“ ( pozn. Honza je kmenový hráč Viktorie JIRNY a na Bohemians Praha je na hostování )
Viktorie hraje v divizi velmi útočný fotbal, to ti jistě vyhovuje!
„Ano, jenomže často však chtějí útočit všichni a pak se stane, že máme v defenzívě docela práci. Alespoň si zahraju.
Většinou tak od sedmdesáté minuty to bývá docela náročné, občas zůstaneme vzadu jen dva spolu s Mírou Obermajerem.
Naštěstí to ale držíme. Spolu jsme hrávali stopery již ve třetí lize za Bohemians Praha a teď jsme se sešli tady.“
Oba jste vyhlášení hlavičkáři. Jak jste tedy domluveni při útočných standardkách?
„Každý má svůj prostor, já na přední tyči na malém vápně, Míra s Márou Kinclem nabíhají zezadu, takže se tam navzájem nepleteme. Pak se za nás ovšem musejí stáhnout střední záložníci.“
Tahle taktika se daří, což je vidět i na tvé střelecké potenci.
„Dva góly jsem dal v prvním kole v Turnově, to bylo ze standardek. Teď v Bydžově vlastně také, po odvrácené standardce. Jen za Bohemku jsem dal gól ze hry v nastaveném čase.“
Vzpomeneš si ještě na svůj hattrick v ČFL?
„Jistě, jsou to dva roky zpátky, hráli jsme tehdy s Bohemkou v Karlových Varech a vyhráli 3:1. Každý z těch tří gólů
jsem dal jinak, jeden hlavou, další pravou nohou a třetí levou nohou.“
PENC Jan
Nedělá ti problém nastoupit o víkendu za jiný tým, než se kterým
přes týden trénuješ?
„Nedělá. Víme všichni dobře, co máme hrát. Zkušeností je v týmu Viktorie opravdu dost, což je v divizi znát. Navíc při domácích zápasech v
Jirnech hrajeme na krásné trávě, to na Proseku teď není.“
Přemýšlíš ve třiceti letech o tom, jak nasměrovat svůj život po skončení profesionální kariéry?
„Rád bych se ještě pokusil zahrát si výš, trénuji naplno, třeba ještě šance
bude. Ale už se na to zároveň dívám realisticky. Chtěl bych i do budoucna
zůstat u fotbalu, ne jako trenér, na to bych neměl nervy. Chci být masérem. Už jsem si před pár lety udělal zkoušky. Tohle by mě bavilo, mít
čistou hlavu a starat se o pohodu v kabině.“
Naším dnešním soupeřem je Sparta Kutná Hora, tedy divizní nováček. A v nohou má středeční pohárový zápas proti Slavii.
„Ono je to jedno, zda hrál soupeř pohárový zápas v týdnu nebo ne, my
jsme tu od toho, abychom porazili každého.“
Jak zní tedy tvůj tip?
„Proměníme-li alespoň polovinu vyložených šancí, které si většinou vytvoříme, měli bychom Kutnou Horu porazit tak 4:0 nebo 5:0.“
Dá se ještě překonat divizní rekord, který vytvořily v loňské sezóně
právě Jirny ziskem 79 bodů a 115 nastřílenými góly?
„Zatím je k tomu nakročeno dobře. Je to sice jiná divizní skupina než
předtím, tedy neznámé týmy, ale je vidět, že by se už takhle hodně vysoká čísla s body a góly dala ještě o něco vylepšit.“
Sám Mára Kincl dal v minulé sezóně 42 gólů, co tomu říkáš?
Každý návštěvník utkání je povinen:
• Prokázat se při vstupu na stadion platnou vstupenkou nebo permanentkou.
• Podrobit se při vstupu na stadion vstupní prohlídce za účelem odebrání věcí (do úschovy), které je zakázáno vnášet na stadion.
• Odevzdat pořadatelům při vstupu na stadion do úschovy věci, na které se vztahuje jejich zákaz vnášení na stadion.
• Zaujmout místo, pro které má zakoupenu vstupenku (program) nebo permanentku, případně místo určené pořadatelem. Využití
jiného vstupu na stadión je zakázáno!
• Na požádání kteréhokoliv pořadatele předložit kdykoliv po vstupu na stadion vstupenku (program) nebo permanentku ke kontrole.
• Řídit se pokyny pracovníků pořadatelské služby a hlasatele utkání.
Návštěvníkům je zakázáno:
• Vnášet na stadion jakékoliv předměty jimiž lze ohrozit život, zdraví, majetek jiných osob. Jedná se zejména o jakékoliv zbraně,
nože, dělobuchy, rakety, dýmovnice, lahve, plechovky, tyče, žerdě apod.
• Vnášet na stadion alkoholické nápoje. Návštěvníci, u kterých bude patrné, že jsou pod vlivem alkoholu nebo drog, nebudou na
stadion vpuštěni.
• Vhazovat jakékoliv předměty do hřiště, na hrací plochu či mezi diváky.
• Vyvarovat se jakýchkoli výtržností nebo verbálních projevů hanobících příslušnost k rase, národu, etniku či jiných projevů porušování občanského soužití.
• Neoprávněně vstupovat do hřiště, na hrací plochu a do dalších prostor stadionu kde to není povoleno, zejména pak násilným překonáváním či odstraňováním plotů, bariér nebo jiným nedovoleným způsobem.
• Vyvěšovat, nebo jiným obdobným způsobem veřejně užívat transparenty, nápisy a obdobné materiály, obsahující vulgární či rasistická hesla a zakázané symboly.
• Znemožňovat nebo ztěžovat sledování utkání jiným divákům vyvěšováním transparentů, hesel, praporů a jiných obdobných předmětů.