Čtenářská lekce: T2 Bořivoj a Blecha Fló

Transkript

Čtenářská lekce: T2 Bořivoj a Blecha Fló
Čtenářská lekce: T2 Bořivoj a Blecha Fló
Zpracovatel: Mgr. Pavla Hulcrová
Ročník: 2.
Časová náročnost: 1 hodina ČJ, 1 hodina VV
Cíle:
 Rozvíjet čtenářské dovednosti metodou RWCT (čtení s předvídáním)
 Rozvíjet sociální dovednosti – empatii, komunikaci, spolupráci
 Rozšiřovat slovní zásobu a porozumění významu slov
 Rozvíjet představivost a tvořivost
Literární text: BINAR, Ivan. Bořivoj a Blecha Fló. 1. vyd. V Praze: Albatros, 2014, 39 s.
ISBN 978-80-00-03501-7.
Pomůcky: kniha Bořivoj a Blecha Fló, pracovní list – čtení s předvídáním
VV - 1. oblázky, akrylové barvy, štětce, nádobky na vodu, bezbarvý lak
2. noviny, alobal, hedvábný papír, tenké gumičky, nůžky, lepidlo, tvrdý papír, černý fix
Průběh čtenářské lekce
Evokace
ASOCIACE – pracujeme v kruhu na koberci. Co se vám vybaví, když uslyšíte slovo 1.
blecha, 2. Bořivoj. Každé dítě v kruhu se pokusí přispět svým návrhem. Autor nazval svou
knihu Bořivoj a Blecha Fló. Co podle vás může spojovat Bořivoje a blechu?
VIZUALIZACE – Žáci zavřou oči, najdou si pohodlnou pozici. Učitel je vyzve, aby
poslouchali a kreslili při tom ve svých hlavách obrazy. – text str. 11: Fló se v psím kožiše
zavrtěla. Konec str. 14: a Bořivojovi se spustila z nosu krev.
Jak podle vás přistoupí Bořivoj se svou kamarádkou Fló k rodinné situaci? Učitel zaznamená
návrhy na tabuli.
Uvědomění
HLASITÉ ČTENÍ S PŘEDVÍDÁNÍM
Zákon se musí dodržovat a krev z nosu se zase zastaví. Sama od sebe. Nejlepší by ovšem
bylo, kdyby se k nim tatínek vrátil.
Ačkoli byla Fló blecha inteligentní, neznamená to ještě, že by musela mít rozum. Rozumu
neměla ani za mák. Dostala totiž nápad.
OTÁZKA: Jaký nápad podle vás Fló dostala?
„Mám nápad, Bořivoji. Vydáme se na cestu kolem světa!“
„Mami, můžu kolem světa?“ zeptal se tedy Bořivoj maminky.
„Ano, můžeš,“ překvapivě souhlasila maminka, „ale dávej na sebe pozor! S nikým cizím
nikam nechoď! A od nikoho cizího si nic neber! S nikým cizím se nebav! Než přejdeš ulici,
pořádně se rozhlédni: nalevo, napravo a ještě jednou nalevo, a když nic, pak teprve!“
„Já vím, mami.“
OTÁZKA: Na co podle vás maminka ale vůbec nemyslela? Stává se to dospělým často?
Maminka musela myslet na pětadvacet věcí najednou, nemohla myslet jenom na jednu věc, i
když ta věc byla dost důležitá, jako třeba cesta kolem světa. Maminka byla roztržitá.
Uvažovala zrovna o střídavé péči a myslela si, že se Bořivoj chystá k tatínkovi. Ve snu by ji
nenapadlo, že se chystá na cestu kolem světa a že mu to právě dovolila.
„Já na něj dám pozor, mami,“ ujistila ji Fló.
„Ještě že tě máme! Vždyť ty máš víc rozumu než to naše děcko!“
Jenže v tom se maminka škaredě zmýlila…
OTÁZKA: Co všechno si Bořivoj a Fló vezmou s sebou na cestu kolem světa?
Na cestu kolem světa se člověk ani blecha nemůže pustit bezhlavě. Bořivoj nacpal do
batůžku glóbus, aby snadno poznali, kudy cesta vede. Taky fůru peněz bylo zapotřebí, a tak
Bořivojovi nezbylo než vysypat prasátko; bylo v něm tři sta dvacet sedm korun a to je docela
dost peněz. Ještě taky tři padesátihaléře a sedm dvacetníků, jenže ty už neplatí.
„Nezapomeň mobil!“ připomněla maminka. Dala Bořivojovi pusu a vyrazila do úřadu
úřadovat, protože byla úřednicí a úředníci úřadují i o prázdninách.
OTÁZKA: Teď už se oba kamarádi vydají na plánovanou cestu kolem světa. Něco důležitého
však zapomenou doma. Co by to podle vás mohlo být?
Na ulici se Bořivoj podíval nalevo, napravo a ještě jednou nalevo a přešel na druhou stranu.
Jak si tak vykračoval, Fló si hověla v jeho uchu a napovídala mu, kudy má jít. A tak šli a šli,
a když už byli dost daleko, Bořivoj zjistil, že na ten mobil zapomněl, že ho nechal v kuchyni
na stole v nabíječce. Přece se pro něj nebudou vracet, když už ušli takový kus cesty kolem
světa!
OTÁZKA: Bořivoje a Fló čekají na cestě kolem světa mnohá dobrodružství. Co však na to
maminka s tatínkem? Co podle vás prožívají?
Reflexe
Děti vystoupí z lavic a všechny se postaví do zástupu. Učitel: „Určitě vás zajímá, jak příběh
o Bořivojovi a Fló skončí. Možná už máte v hlavě nějaké řešení. Kdo si myslí, že maminka
s tatínkem Bořivoje najdou a maminka s Bořivojem a blechou Fló spolu dál budou společně
žít, udělá úkrok napravo. Kdo si myslí, že maminka s tatínkem Bořivoje najdou, tatínek se
vrátí k nim domů a blecha Fló se odstěhuje jinam, udělá úkrok nalevo. A kdo si myslí, že
vše dopadne úplně jinak, zůstane stát na místě.“
DISKUZE – Děti navrhují další možná vyústění příběhu. Učitel na závěr nabídne dětem
knihu k zapůjčení.
Výstupová aktivita (rozvoj kreativity a tvořivosti)
Broučci (blešky) na gumě
Motivace:
Dnes jsme si představovali část příběhu o Bořivojovi a blešce Fló. Co kdybychom teď zkusili
přenést alespoň část našich představ do skutečnosti? Zkusme si každý vytvořit blešku Fló
podle sebe…
Postup:
1. Malování na oblázky – Oblázky omyjeme a osušíme. Pokryjeme jejich povrch vybranou
akrylovou barvou (tmavší odstín). Po nanesení podkladové barvy dotvoříme broučky podle
fantazie. Po zaschnutí naneseme bezbarvý lak.
2. Noviny zmuchláme do kuličky a obalíme do alobalu tak, že kuličku položíme do středu
čtverce z alobalu. Pod kuličku přivážeme tenkou gumičku a ocásek z alobalu domáčkneme
na kuličku. Kuličku potřeme lepidlem a oblepujeme kousíčky (1cm x 1cm) z hedvábného
papíru. Z tvrdého papíru vystřihneme nožičky a tykadla, z alobalu křidýlka a domalujeme oči
a pusu.
Poznámky: http://kreativni-inspirace.skola-loucany.cz/detail-inspirace/broucci-na-gume-249/
Zákon se musí dodržovat a krev z nosu se zase zastaví. Sama od sebe. Nejlepší
by ovšem bylo, kdyby se k nim tatínek vrátil.
Ačkoli byla Fló blecha inteligentní, neznamená to ještě, že by musela mít
rozum. Rozumu neměla ani za mák. Dostala totiž nápad.
OTÁZKA: Jaký nápad podle vás Fló dostala?
„Mám nápad, Bořivoji. Vydáme se na cestu kolem světa!“
„Mami, můžu kolem světa?“ zeptal se tedy Bořivoj maminky.
„Ano, můžeš,“ překvapivě souhlasila maminka, „ale dávej na sebe pozor!
S nikým cizím nikam nechoď! A od nikoho cizího si nic neber! S nikým cizím
se nebav! Než přejdeš ulici, pořádně se rozhlédni: nalevo, napravo a ještě jednou
nalevo, a když nic, pak teprve jdi!“
„Já vím, mami.“
OTÁZKA: Na co podle vás maminka ale vůbec nemyslela? Stává se to
dospělým často?
Maminka musela myslet na pětadvacet věcí najednou, nemohla myslet jenom na
jednu věc, i když ta věc byla dost důležitá, jako třeba cesta kolem světa.
Maminka byla roztržitá. Uvažovala zrovna o střídavé péči a myslela si, že se
Bořivoj chystá k tatínkovi. Ve snu by ji nenapadlo, že se chystá na cestu kolem
světa a že mu to právě dovolila.
„Já na něj dám pozor, mami,“ ujistila ji Fló.
„Ještě že tě máme! Vždyť ty máš víc rozumu než to naše děcko!“
Jenže v tom se maminka škaredě zmýlila…
OTÁZKA: Co všechno si Bořivoj a Fló vezmou s sebou na cestu kolem světa?
Na cestu kolem světa se člověk ani blecha nemůže pustit bezhlavě. Bořivoj
nacpal do batůžku glóbus, aby snadno poznali, kudy cesta vede. Taky fůru peněz
bylo zapotřebí, a tak Bořivojovi nezbylo než vysypat prasátko; bylo v něm tři sta
dvacet sedm korun a to je docela dost peněz. Ještě taky tři padesátihaléře a sedm
dvacetníků, jenže ty už neplatí.
„Nezapomeň mobil!“ připomněla maminka. Dala Bořivojovi pusu a vyrazila do
úřadu úřadovat, protože byla úřednicí a úředníci úřadují i o prázdninách.
OTÁZKA: Teď už se oba kamarádi vydají na plánovanou cestu kolem světa.
Něco důležitého však zapomenou doma. Co by to podle vás mohlo být?
Na ulici se Bořivoj podíval nalevo, napravo a ještě jednou nalevo a přešel na
druhou stranu. Jak si tak vykračoval, Fló si hověla v jeho uchu a napovídala mu,
kudy má jít. A tak šli a šli, a když už byli dost daleko, Bořivoj zjistil, že na ten
mobil zapomněl, že ho nechal v kuchyni na stole v nabíječce. Přece se pro něj
nebudou vracet, když už ušli takový kus cesty kolem světa!
OTÁZKA: Bořivoje a Fló čekají na cestě kolem světa mnohá dobrodružství. Co
však na to maminka s tatínkem? Co podle vás prožívají?

Podobné dokumenty

Čtenářská lekce: T3 NESSIE THE LOCH NESS MONSTER

Čtenářská lekce: T3 NESSIE THE LOCH NESS MONSTER Čtenářská lekce: T3 NESSIE THE LOCH NESS MONSTER Zpracovatel: Mgr. Pavla Hulcrová Ročník: 3. Časová náročnost: 4 hodiny (INF +ČJ + AJ + PČ) Proběhlo formou párové výuky. Cíle:  Rozvíjet čtenářské ...

Více