PYRENEJE 2006
Transkript
PYRENEJE 2006
PYRENEJE 2006 4.8. pátek – 5.8. sobota BUS : 1095 km : Praha – Norimeberk – Karslruhe – Mulhouse – Lyon Odjezd ve 20 hodin večer ze Zličína, noční a dopolední přejezd přes Německo a Francii. Osmihodinová odpolední zastávka ve vinařské oblasti Beaujolais severozápadně od Lyonu. Noční přejezd jižní Francií do cíle naší cesty - podhůří Pyrenejí. BUS : 735 km : Lyon –Montpellier – Toulouse – Pont d’Espagne 6.8. neděle – 7.8. pondělí – Francouzský masív VIGNEMALE Z parkoviště u Pont d’Espagne (1520m) se vydáme údolím Gaube po G.R. 10 kolem stejnojmenného jezera k chatě Oulettes de Gaube (2151m). Dále kolem jezírek d‘Araillé a přes sedlo Hourquette d’Ossoue (2734m) k chatě Bayssellance (2650m). Večer možnost prohlídky nedalekých jeskyní Bellevue (2490m). NOC : Refugio de Baysellance Ráno dobrovolně nalehko výstup buď po ledovci Ossouse nebo po hřebeni Montferratu na nejvyšší vrchol Vignemale (3298m) a sestup druhou cestou. Poté bude následovat společný sestup údolím Oulettes d’Ossoue kolem stejnojmenné přehrady a salaše Sausse Dessus až do městečka Gavarnie (1375m). NOC : kemp Le Pain de Sucre 8.8. úterý – 9.8. středa – Národní park VALLE ORDESA Národní park tvoří terasovitý vápencový kaňon ledovcového původu dlouhý 15 km, široký 1 až 3 km a hluboký 800 m. Je to krasová oblast s množstvím závrtů a jeskyní. Vyjdeme z Gavarnie (1375m) údolím Pouey Aspé a kolem ledovce Tallon (2539m) k chatě Sarradets. Přes Rolandovu bránu (2807m), padesát metrů vysoký skalní monument, a sedlo Maillaris (2498m) dojdeme k chatě Góriz (2160m), kde přespíme. NOC : Refugio de Góriz Dopoledne dobrovolně nalehko JZ svahem vystoupíme k jezeru Helado (2980m) a širokým suťovým kuloárem na vrchol Monte Perdido (3355m). Sestoupíme stejnou cestou. Všichni pak po loukách kolem peřejí Cola de Caballo sejdeme do horního konce údolí Ordesa na Circo de Soaso (1800m). Procházkou údolím s možností prohlídky některých jeskyní, kolem vodopádů Estrecho a Arripas, se dostaneme až k parkovišti ve spodní části (1350m). NOC : kemp San Anton 10.8. čtvrtek – 11.8. pátek – Hlavní město Katalánska BARCELONA BUS : 370 km : Torla – Lleida – Montserrat – Barcelona Brzy ráno vyrazíme autobusem směrem na Barcelonu. Cestou neopomeneme navštívit jedno z nejvýznamnějších poutních míst Španělska – benediktinský klášter a skalní město Montserrat. V Barceloně a u moře strávíme zbytek čtvrtka a celý pátek. Program bude dobrovolný, město nabízí mnoho nádherných pamětihodností - plejádu originálních staveb Antonia Gaudího (chrám Sagrada Familia, dům Milla), „Gotickou čtvrť“ ohraničenou římskými hradbami (katedrála Svaté Euálie, kostel El Pi, chrám Santa María del Mar), Palau del Lloctinec (palác místokrále z 16. století), klášter Pedralbes založený roku 1326, budovu radnice zvanou Casa de la Ciuta, středověkou loděnici Les Drassanes, Mořské akvárium (se skleněným tunelem pod mořskou hladinou), pulsující bulvár Ramblas… NOC (2x) : kemp Gironella 12.8. sobota – 13.8. neděle – Nejimpozantnější masív POSETS BUS : 320 km : Barcelona – Lleida – Benasque Dvoudenní trek začneme u přehrady Estós (1400m) stejnojmenným údolím kolem salaší Santa Ana a Turmo (1730m) k chatě Estós (1835m). Zájemci mohou pokračovat nalehko údolím Gías k stejnojmennému jezeru (2550m). NOC : Refugio de Estós Ráno vyrazíme od chaty po G.R. 11 na JV a potom na Z údolím Ibons kolem ledovcových jezer Montediego, d’Alto a de Grist k chatě Angel Orús (2095m). Volitelně můžeme v sedle Montediego (2748m) odbočit, po hřebeni se dostat až na vrchol Posets (3369m) a z něj slézt jižním svahem k jezeru Llardaneta a dále až k chatě Angel Orús (2095m). Poslední část sestupu vede údolím Eriste k silnici u Pleta de Estallo (1500m). NOC : kemp La Borda d'Arnaldet 14.8. pondělí – 15.8. úterý – Nejvyšší masív MALADETA První den se pokusíme zdolat nejvyšší horu Pyrenejí - Pico de Aneto (3404m). Výstup začneme na Pleta de la Renclusa (1900m) směrem k chatě Renclusa (2140m). Nastoupáme v serpentinách po severním svahu masívu mezi žulovými balvany přes sedlo Portillo Superior (2908m) a dále k ledovci Aneto. Přes zasněženou planinu dojdeme do sedla Coronas (3198m) a ještě kousek přes nebezpečné „Paso de Mahoma“ až na vrchol Aneto (3404m). Při sestupu mineme jezero Salterillo (2460m) a přes Plan de Aiguallut se dostaneme zpět k Pleta de la Renclusa (1900m). NOC : kemp La Borda d'Arnaldet Druhý den strávíme v údolí Benasque, podíváme se zde do městečka i do lázní. Podnikneme okružní výlet údolími Alba a Cregüena a dojdeme až k velikému jezeru Cregüena (2630m). BUS : 70 km : Benasque – Caldes de Boí NOC : kemp Can Roig 16.8. středa – 17.8. čtvrtek – AIGÜES TORTES I SANT MAURICI Tato snad nejkrásnější oblast Pyrenejí leží mezi údolími Noguera de Tort a Noguera Pallaresa. Národní park tvoří soustava asi padesáti největších jezer ledovcového původu vyzdvižená na náhorním platu průměrné nadmořské výšky 1500 m. Mezi jednotlivými kaskádami jezer dosahují hřebeny nejvyšších štítů ke 3000 metrů. Jedinečnost zdejších túr spočívá v trekingu údolími mezi jezery přes jednotlivá sedla s neopakovatelnými rozhledy. Vyjdeme z lázní Caldes de Boí (1467m) kolem přehrady de Cavallers (1782m), přes Riu Malo (1840m) vystoupáme k chatě Negre (2220m). Dále kolem jezer Travessani a Monges do sedla Güellacrestada (2475m). Seběhneme k chatě Restanca (2010m) a pokračujeme údolím až do městečka Arties. NOC : kemp Era Yerla D'Arties Ze sousedního městečka Trédos (1348m) vystoupáme údolím říčky Riu de Ruda kolem jezera Saboredo a dosáhneme sedla Ratera (2544m), nejvyššího bodu výletu. Sestup vede kolem jezer Ratera (2124m) a Sant Maurici (1900m) na silnici do Espot. NOC : kemp Riberies 18.8. pátek – Pyrenejské knížectví ANDORRA BUS : 105 km : Espot – Andorra la Vella Andorru tvoří dvě mohutná údolí Valira del Orient a Valira del Nord v nadmořské výšce okolo 1200m, uzavřená strmými štíty hor vysokými přes 2500m. Během naší zastávky buď vyrazíme na půldenní výlet do kopců v okolí Arinsal anebo navštívíme hlavní město Andorru la Vella, které je známo svými bezcelními obchody. BUS : 80 km : Andorra la Vella – Tarascon-sur-Ariège NOC : kemp Le Sedour 19.8. sobota – Jeskynní oblast ARIÈGE Dopoledne krátce navštívíme Tarascon-sur-Ariège, malé hornické a hutnické městečko, a především se vydáme do nedaleké oblasti vápencových jeskyní s prehistorickými malbami. Nejimpozantnější z nich je bezesporu Grotte de Niaux, která je srovnatelná s Lascaux v Dordogne nebo Altamirou ve Španělsku. Odpoledne přejezd jižní Francie. BUS : 545 km : Tarascon-sur-Ariège – Montpellier – Lyon Noční osmihodinová zastávka v Lyonu – dobrovolně prohlídka města nebo… NOC : kemp v Dardilly 20.8. neděle BUS : 1095 km : Lyon – Mulhouse – Karslruhe – Norimeberk – Praha Přejezd přes Francii a Německo, návrat na Zličín v neděli večer.