ffiffie - ZŠ Hrochův Týnec

Transkript

ffiffie - ZŠ Hrochův Týnec
'
ffiffie
-.':'lJ'irli4,
.' W#
'
..
.'
* ** |{*;v*J'1
Vf *ť. i'"ivn {
Tento projekt je spotufinancován Evropským sociáiním fondem
Název:
a
b-ttffi
tl\&.
lbJs@1
ffiq
PARDUBlCKY KFAJ
:
státnÍm rozpočtem Českérepubliky
Krok za krokeřn k poznánÍ - podpůrná příprava
prvňáčků
Mgr. Radoslava Puchýřová
Autor:
Rok
.
oP Vzdě|ávání
pío konkulenceschopnosr
ffi
i il'ť*s]'l*
FEtÍffi
vy'dání:
2010
Výukový materiál Záktadní školyo Hrochův Týnec, okres Chrudim
KROK ZA KROKEM K POZNÁNÍ
Podpůrná příprava prvňáčků
Pracovní listy 1 – 10
Náplň: ROZHOVOŘENÍ ŽÁKŮ, ZBAVENÍ OSTYCHU A STRACHU ZE ŠKOLNÍ PRÁCE, CELKOVÉ
UVOLNĚNÍ RUKY A NÁCVIK PSANÍ ČÍSLIC 1 AŽ 5, POČÍTÁNÍ PO JEDNÉ DO PĚTI, PRAVOLEVÁ
ORIENTACE, ZNALOST BAREV A GEOMETRICKÝCH TVARŮ, ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ A
MOTIVACE K DALŠÍ PRÁCI.
PL č.1
Cíl:
NÁCVIK PSANÍ ČÍSLICE 1
Postup:




rozhovoření žáků podle obrázků
počítání po jedné
uvolnění ruky pomocí uvolňovacích cviků (ostrý obrat,šikmá čára)
nácvik psaní číslice 1
PL č.2
Cíl:
BARVY A PRAVO-LEVÁ ORIENTACE
Postup:




čtení číslice jedna, vybarvování podle pokynu učitele
zpěv písně o kočičce
barvy (ukazování např. na pastelkách)
kresba klubíček podle pokynů, orientace v ploše: vlevo, vpravo, nahoře, dole,
uprostřed
PL č.3
Cíl:
NÁCVIK PSANÍ ČÍSLICE 2
Postup:
 rozhovoření žáků podle obrázků
 počítání po jedné
 uvolnění ruky pomocí štětce – malba srdíček na tabuli
 nácvik psaní číslice 2
PL č.4
Cíl:
BARVY A SKLÁDÁNÍ PAPÍROVÉ LODIČKY
Postup:




čtení čísel 1,2
vybarvit políčka s čísly podle pokynu učitele (1-žlutě, 2-červeně,ostatní modře)
uvolnění ruky – kresba vlnovky (kresba vody)
skládání papírové lodičky a lepení na PL
PL č.5
Cíl:
NÁCVIK PSANÍ ČÍSLICE 3
Postup:




rozhovoření žáků podle obrázků
počítání po jedné
uvolnění ruky (dolní kličky)
nácvik psaní číslice 3
PL č.6
Cíl:
NÁCVIK BÁSNĚ NÁPODOBOU
Postup:




rozhovoření žáků na téma „Moje maminka“ (jak se jmenuje, jak vypadá apod.)
nácvik básničky nápodobou, tj.sluchem
uvolnění ruky, kresba obtahováním květiny jedním tahem
nakreslit pro maminku do vázy 3 květiny
PL č.7
Cíl:
NÁCVIK PSANÍ ČÍSLICE 4
Postup:





rozhovoření žáků podle obrázků
počítání po jedné
uvolnění ruky, zopakování šikmých čar
nácvik psaní číslice 4
procvičování psaní číslic 1234
PL č.8
Cíl:
GEOMETRICKÉ TVARY A BARVY
Postup:





obrázek psa vybarvi podle pokynů (návodu)
procvičení geometrických tvarů vyhledáváním ve třídě (tvar oken, obrázků,
nástěnných hodin, sešitů apod.)
vybarvení boudy pro psa libovolnými barvami, žák barvu pojmenuje
Tv chvilka – uvolnění a zpěv písničky (Skákal pes)
pojmenování živočichů na obrázku, určit počet nohou, zapsat číslem
PL č.9
Cíl:
NÁCVIK PSANÍ ČÍSLICE 5




rozhovoření žáků podle obrázků
počítání po jedné
uvolnění ruky podáváním gumového míčku
nácvik psaní číslice 5
PL č.10
Cíl:
ČTENÍ A UKAZOVÁNÍ SPRÁVNÉHO POČTU DO PĚTI
Postup:





počítání po jedné (ukazovat daný počet na pastelkách, kostkách apod.)
ukazování a čtení počtu 1 až 5 na prstech
uvolnění: poslech pohádky „O rukavičce“
obkreslení vlastní ruky, vystřižení a nalepení „rukavičky“
zopakování geometrických tvarů a počítání do pěti
Po vypracování každého pracovního listu žák spolu s učitelem (rodičem) zhodnotí svou práci
vybarvením „smajlíku“. Hodnotíme nejen správné provedení, ale dobrý pocit z vykonané
práce. Při „učení“ dbáme na zklidnění dítěte, stabilní pracovní místo, vhodnou výšku stolu a
židle, správné držení psacích potřeb. Doporučujeme prokládat jednotlivé činnosti
tělovýchovnými chvilkami (protažení, uvolnění) a odreagováním (zpěv, poslech pohádky).
PL1
1 1
jedna
oo@
PL2
Vybarvi políčkas číslem1.
PL3
22dvě
oe8
\r,
PL4
2
2
2
2
2
2
t
2
2
L
2
7
1
2
2
1
L
2
1
1
1
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
z
2
2
2
2
2
2
2
1
1
L
1
L
1
2
2
1
1
1
1,
2
2
2
2
2
2
Vybarvi políčkadle návodu:
1- žlutá
2 - červená
ostatní - modrá
Dokreslivlnky, slož lodičku z papíru.
PL5
33
oo@
PL6
Jeden, druhtý, třetí květ, šikulka je píšehned.
Pro maminku malujeme, třeba k svátku darujeme.
Do vázy nakreslitři květiny.
PL7
44
čtyři
@o6
PL9
55
pět
ry,
oo6
PL 10
Ukazuj a říkej počet prstů.
:
obkreslisvou ruku. Nakreslenou rukavičku ozdob podle návodu:
2E-,3 E
,4
A,s O