Tisková zpráva
Nejkrásnější české knihy roku 2014 byly vyhlášeny!
Praha 23. dubna 2015 – 22. 4. proběhl za účasti ministra kultury Daniela Hermana v letohrádku
Hvězda slavnostní ceremoniál předávání cen za nejkrásnější české knihy roku 2014 spojený
s vernisáží výstavy ZPRÁVA O KNIZE k 50. výročí soutěže. Porota vybrala vítěze v sedmi soutěžních
kategoriích z více než 250 přihlášených knih. Soutěž pořádá Památník národního písemnictví
a Ministerstvo kultury České republiky.
V kategorii odborná literatura vyhrála kniha Martina Hejla 2× 100 mil. m2 (Kolmo.eu), na druhém
místě se umístila kniha 1989 Diskuse 2014 (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze) editorů Ivy
Knobloch a Jiřího Pelcla, na třetím místě pak kniha Sídliště Solidarita editorky Barbory Špičákové
(Archiv výtvarného umění).
V kategorii krásná literatura se porota rozhodla neudělit cenu žádnou.
V kategorii literatura pro děti a mládež se na prvním místě umístila kniha Michala Bystrova Nech ten
mech (Meander), na druhém místě skončila kniha Martina Kubáta Před půlnocí 1 a 2 (Arbor vitae) a
na třetím místě kniha Jak zvířata spí Jiřího Dvořáka (Baobab).
Z učebnic porota nakonec ocenila jen jednu knihu, které udělila první místo, a to knihu Volba
povolání bez předsudků Anny Babanové, Jitky Hausenblasové, Jitky Kolářové, Terezy Krobové a Ireny
Smetáčkové (Gender Studies).
Mezi knihami o výtvarném umění zvítězila kniha Mezera Lenky Lindauerové (Společnost Jindřicha
Chalupeckého, Yinachi), na druhém místě se umístila kniha Vladimír Kopecký: Bouře a Klid Martina
Dostála, Vladimíra Kopeckého a Petra Volfa (Retro Gallery) a na třetím místě kniha Tomáše Pospiszyla
Asociativní dějepis umění (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze).
Mezi katalogy zvítězila kniha Kateřiny Šedé Everything is perfect (Kateřina Šedá), na druhém místě se
umístil katalog 26. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2014 (Moravská galerie v Brně) a na
třetím Tanec v ruinách Marie Klimešové a Marie Bergmanové (Arbor vitae).
V kategorii bibliofilií a autorských knih na první místo dosáhla kniha Marka Ehrenbergera a Zuly Jury
Pajzle no. 1 (Żurek Publishing), na druhém místě se umístila kniha Simulator 1.0 Jana Čumlivskiho (Jan
Čumlivski) a na třetím místě komiks Kláry Kolářové a Juliány Chomové Magnus, year X91
(KudlaPress).
Mezi studentskými pracemi zvítězila a Cenu Arna Sáňky získala kniha Martina Pulicara Hic sunt
leones, na druhém místě se umístil komiks Sofistikovaný had Andrey Jarošové a Zuzany Bramborové,
o třetí místo se podělil komiks Jaro Marka Šindelky a Nikoly Logosové a komiks Jeptiše Lucie
Lučanské.
Podrobné výsledky včetně dalších cen najdete v příloze.
Od dnešního dne je pro veřejnost otevřena výstava ZPRÁVA O KNIZE, kterou Památník národního
písemnictví uspořádal k 50. výročí cen Nejkrásnější české knihy roku a jejíž součástí jsou i knihy
oceněné letos.
Památník národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1/132, 118 38 Praha1, tel.: +420 220 516 695
Pořadatelé: Památník národního písemnictví, Ministerstvo kultury ČR
Spolupořadatelé: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Fakulta elektrotechnická ČVUT
Partneři: Městská část Praha 6, Institut intermédií, Canon, Pražská energetika, VAS,
NetAdmin, Pražská umělecká společnost, Vinařství rodu Pazderků, Catering Zlatá Praha, R. Jelínek
Hlavní mediální partner: Česká televize
Mediální partneři: Český rozhlas, Literární noviny, Grapheion
Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouhou tradici. V roce 1928 inicioval tuzemskou soutěž o nejkrásnější
knihu podle zahraničních vzorů sběratel Arno Sáňka, jehož jméno nese studentská cena. O rok později
ji Spolek českých bibliofilů poprvé zorganizoval. Pravidelně se začala soutěž pořádat od roku 1965 pod
názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy
roku a jejími organizátory jsou Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury ČR.