SHOPPING

Transkript

SHOPPING
Autor: Mgr. Jana Masníková Škola: ZŠ a MŠ obce Zbyslavice, příspěvková organizace
SHOPPING
Mezipředmětové vztahy: Matematika
Časová dotace: 90 minut
Ročník: 3.– 5. (malotřídní provoz)
Cíle:
Přírodopis :
●• vysvětlit rozdílnost mezi měnami: koruna česká – libra
• rozvrhnout nákup dle množství peněz, zaplatit vhodnými mincemi / bankovkami
• spočítat celkovou útratu
• správně vrátit drobné
Angličtina:
●•pojmenovat měnu Velké Británie
●•pojmenovat anglicky některé obchody
●•požádat prodavače o zboží
●•při setkání v obchodě jednat zdvořile
●•reagovat na jednoduché pokyny v angličtině
Cílová slovní zásoba a fráze:
●• Shopping: a shop, a shop assistant, a customer, a receipt, money, a pound, a penny
•Shops: grocery, greengrocer, bakery, clothing store
●•Adjectives: cheap, expensive
•Verbs: to buy, to sell, to pay
●•Verbs for instructions: to match, to find, to write
●•Good morning. Good bye.
●•Can I help you? Give me ... please. It`s £ ...”
•Thank you. You`re welcome.
Pomůcky a materiály:
●• cedule s názvy obchodů
●•nákupní tašky
●•zboží do obchodů (obaly od potravin, obrázky, oblečení apod.) + cenovky
●• herní i skutečné peníze – libry, pence
●• pracovní listy (Příloha 1)
1
Odkazy :
http://www.clipartpanda.com/
http://pixabay.com/
Průběh:
1. Učitel přinese do třídy libry a pence a nechá žáky hádat téma hodiny – „Shopping“. Ptá se,
jestli už se s touto měnou setkali. Pokud ano, nechá učitel mluvit děti, jinak vysvětlí učitel,
že jde o měnu Velké Británie. Popíše rozdíly s českou korunou, uvede aktuální kurs koruna
česká – libra a příklad převodu. V hodině budeme používat herní peníze (libry a pence)
– můžeme použít peníze z deskových her, vyrobit vlastní, nebo si je vyrobí děti např. ve
výtvarné výchově.
2.Děti dostanou pracovní listy (Příloha 1). Nejprve samy promýšlí řešení (pokyn „Match the
pictures to the shops.“, „Find and write down these words.“), potom spolu s učitelem vyřeší
a shrnou novou slovní zásobu.
3.Třída se rozdělí do čtyř skupin. Učitel každé ze skupin přidělí kartu s názvem obchodu
(„Bakery“, „Grocery“, …) a vyzve děti, aby si vybraly zboží do svého obchodu. Učitel předem
připraví hromadu různého zboží např. do zadní části třídy. Dají se použít skutečné předměty,
obrázky, případně prázdné obaly od zboží. Děti si zboží vyskládají do svého „obchodu“ (na
prázdnou lavici) a pojmenují anglicky (opakování již známé slovní zásoby z okruhů „Clothes“,
„Food“, „Fruit and Vegetables“). Potom přiřadí ke zboží cenovky. Učitel i rodilý mluvčí
prochází mezi skupinami a pomáhají. Debatují s dětmi, co je levné, drahé („It`s cheap.“, „It`s
expensive.“).
4.Učitel požádá, aby nějaká dvojice žáků předvedla, jak by mohl vypadat nákup zboží (v
češtině). Zhodnotíme, zda se výstup blížil skutečnosti, a shrneme zásady chování při nákupu.
Učitel s rodilým mluvčím pak předvedou obdobnou scénku anglicky. Nakoupené zboží
nechají vystaveno na katedře. Zapíší na tabuli použité fráze. Děti s pomocí rodilého mluvčího
natrénují správnou výslovnost.
5.Děti na základě předchozí scénky navrhují, jak se vypočítá celková cena nákupu (zboží z
katedry) a kolik zákazníkovi vrátit. Pracuje celá třída dohromady. Učitel zapíše účet pro tuto
modelovou situaci na tabuli. Učitel připomíná, že je vhodné při nakupování vždy zkontrolovat
útratu a rozvrhnout, kolik peněz můžeme utratit. Vyzve děti, aby si ve skupinách rozdělily
role nakupujících a prodavačů a zkusily nakupování v angličtině. Role si pak vystřídají. Učitel i
rodilý mluvčí prochází mezi skupinami, pomáhají a případně se zapojují do rozhovorů.
6.Dobrovolníci předvedou ukázku nákupu před třídou. Děti se pokusí popisně zhodnotit – co
se podařilo (pochvala), co by se dalo příště vylepšit (doporučení).
7. Shrneme a zhodnotíme vyučovací blok. Děti hodnotí na škále, jak se jim dařilo komunikovat
ve skupině, jednat zdvořile, mluvit anglicky, počítat, hospodařit s penězi, zda si pamatovaly
probranou slovní zásobu (dlaně nad hlavou = dařilo se bez potíží … dlaně u země = bylo
náročné, nedařilo se mi). Učitel i rodilý mluvčí přidají slovní zhodnocení, pochválí snahu
mluvit anglicky.
2
Příloha 1
SHOPPING
1. Match the pictures to the shops.
2. Find and write down: a shop assistant, a customer, money, a receipt

Podobné dokumenty

Madame Okta

Madame Okta  Pracovní listy jsou určené pro žáky 3 až 5. ročníku. Materiál je vhodný i pro starší žáky, které mají problémy se čtením nebo je čtení nebaví. Jednotlivá cvičení se mohou obměňovat podle zkušenos...

Více

genderové aspekty nucené migrace

genderové aspekty nucené migrace příběhů a  idejí (De Vault  2007). Rozhovory byly vedeny v  ruštině, angličtině a ázerbájdžánštině, v závislosti na situaci a oboustranných jazykových schopnostech. Každý ze zmíněných jazyků přináš...

Více

územně analytické podklady pro správní obvod

územně analytické podklady pro správní obvod Železniční doprava ......................................................................................................................166 3.2.11.2 Železniční zastávky a stanice ....................

Více

V polovině srpna zahájily novou sezónu 2016/17 zápasy

V polovině srpna zahájily novou sezónu 2016/17 zápasy lovili brankáři ze svých sítí míče v 32,29 a 23případech. Také v III.třídě po úvodním kole,kde padlo 25 gólů, nastal pokles na 20 a 18 gólů. IV.třída ,hraná ve dvou skupinách, už má za sebou tři ko...

Více

Obchody a služby

Obchody a služby OPVK 1.5 – EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti

Více

Z OBSAHU: • Nová soutěž “Komu se nelení...” • Rostlinní sousedé

Z OBSAHU: • Nová soutěž “Komu se nelení...” • Rostlinní sousedé Účastník soutěže (jedinec nebo kolektiv) má za úkol vypěstovat plodiny a rostliny při preferování ekologického způsobu pěstování, péče a upřednostnění původních druhů plodin a rostlin. Podmínkou úč...

Více

BAJKY - ZAJÍC A ŽELVA.notebook

BAJKY - ZAJÍC A ŽELVA.notebook ,,Zdravá nebo nemocná, chci se vsadit, " trvala na svém želva. A  tak se tedy stalo. Určili si cíl a položili k němu vklad: a nesejde  na tom, co to bylo za vklad a kdo jim dělal rozhodčího. Zajíc ...

Více