Kulturistika Novoměstský rodák Jiří Veinlich se zúčastnil

Kulturistika
Novoměstský rodák Jiří Veinlich se zúčastnil amatérského Mistrovství světa v Brazílii a obsadil zde
skvělé šesté místo. Před třemi lety vyhrál mistrovství republiky a letos se přihlásil na Mistrovství
světa, když svou formu nejdříve předvedl na závodech v Brně, které ve své kategorii vyhrál.
Cyklistika
Již tradiční mezinárodní závody horských kol Merida Bike Vysočina se tento rok staly součástí
Světového poháru. Po 14 letech se tak do České republiky vrátil závod Světového poháru v olympijské
disciplíně cross-country. Závody probíhaly ve sportovním areálu v lese Ochoza ve dnech 12.–14.
srpna a jejich součástí byl i veřejný maraton na 40 a 80 km. Nechyběl bohatý doprovodný program,
v jehož rámci vystoupily kapely Support lesbiens, Airfare či Red Hot Chilli Peppers revival. Během tří
dní navštívilo závody přes 30 tisíc diváků. Skvělou práci odvedli všichni pořadatelé. Mezinárodní
cyklistická unie (UCI) vyhodnotila tento závod jako nejlepší v roce 2011. Neméně potěšující bylo i
vítězství českého bikera Jaroslava Kulhavého v elitním závodě mužů. Kulhavý si navíc tímto
vítězstvím s předstihem zajistil celkové vítězství v bodování Světového poháru. V elitním závodě žen
zvítězila Kanaďanka Catharine Pendrelová, nejlepší Češka Kateřina Nash skončila 13. V závodech do
23 let zvítězili Ital Gerhard Kerschbaumer před českým reprezentantem Ondřejem Cinkem a
Ukrajinka Jana Bělomojnová. Závod juniorů opanoval Anton Cooper z Nového Zélandu. Ve sprintech
dominovali švýcarští cyklisté Jolanda Neffová a Stefan Peter.
Po tři dny mohli příznivci veteránské cyklistiky sledovat na okruhu Žďár nad Sázavou – Tři
Studně – Nové Město na Moravě – Žďár nad Sázavou závodníky při Mistrovství Evropy v silniční
cyklistice Masters 2011, které probíhalo od 23. do 26. června.
Radek Jaroš
Další korálek do své sbírky osmitisícových vrcholů si tento rok navlékl novoměstský horolezec Radek
Jaroš. Když v květnu dosáhl vrcholu Lhotse (8 516 m n. m.), zaokrouhlil svoji „sbírku“ na rovný tucet,
a chybí mu tak pouhé dva „korálky“. Ale všechno mohlo být jinak. Na rok 2011 původně plánoval
výstup na Annapurnu společně s Kanaďanem Danem Bowiem. Ten však s Jarošem měsíc před
odletem přestal komunikovat, a tak to vypadalo na sólovýstup nebo změnu plánů. Nakonec z toho
přece jen sólový výstup byl, ale cíl se změnil. Nebezpečnější cesta na Annapurnu byla změněna na
relativně pohodlnější výstup na Lhotse. Radek Jaroš odletěl na svou další himalájskou výpravu 4.
dubna. Když se po několika týdnech konečně dostal pod vrchol, málem to vzdal. První noční výstup
na vrchol pro únavu obrátil zpět a počítal s tím, že se druhý den vrátí. Ráno to ale zkusil znovu a vyšlo
to. Po čtvrté hodině odpolední 19. května přece jen stanul na vrcholu. A za necelý půlrok se Radek
Jaroš vrátil do Himalájí znovu, když se v říjnu společně s Pavlem Jonákem a Petrem Maškem
pokoušeli najít Larkya Peak (6 364 m n. m.), aby na něj vylezli. Spolu s nimi do hor vyrazila i
Jarošova dcera Andrea. A s dcerou také Radek Jaroš krátce po návratu z expedice pokřtil společnou
knihu Hory, má panenko. Úspěšná expedice na Lhotse se pak odrazila v nástěnném kalendáři na rok
2012.
Ostatní sporty a zajímavosti
Sportovní areál u Hotelu Ski je zvyklý hostit závody v běhu na lyžích, biatlonu či cyklistice. Nově se
zhostil také závodů rychlobruslařů-inlineistů. O třetí červencové sobotě se tu konalo Mistrovství
České republiky v kolečkovém bruslení. Na startu se sešla řada známých jmen, včetně čtyř
olympioniků – olympijské vítězky z Vancouveru Martiny Sáblíkové, čtyřnásobné juniorské mistryně
světa Karolíny Erbanové, shorttrekařky Kateřiny Novotné a dvojnásobného olympionika Jiřího
Kyncla. V hlavním závodě žen zvítězila Martina Sáblíková z Nowis teamu a mezi muži Ondřej Suchý
z BZK Praha.
V druhém ročníku ankety o Nejúspěšnějšího sportovce Žďárska vystřídala na pomyslném
trůnu Lukáše Kourka lyžařka Martina Chrástková, šestadvacetiletá závodnice SK Nové Město na
Moravě pocházející z Trutnova. Novoměstský běžec Kourek skončil druhý. Jako druhý nejlepší
kolektiv roku 2011 pak bylo vyhodnoceno smíšené družstvo lyžařů novoměstského SK.