C-623 Osnova MCR

Transkript

C-623 Osnova MCR
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
1. Pojetí vyučovacího předmětu
1.1. Obecný cíl vyučovacího předmětu
Obecným cílem předmětu Marketing cestovního ruchu je poskytnout žákům ucelenou
soustavu vědomostí a dovedností z marketingu cestovního ruchu, které jsou základním
předpokladem pro úspěšnou práci v zařízeních cestovního ruchu světového standardu. Velice
úzce navazuje na předmět Marketing. Předmět musí mít výrazně pracovní charakter
a teoretické znalosti musí být neustále konfrontovány s řešením reálných situací s důrazem na
samostatné, iniciativní myšlení a nové směry v marketingu cestovního ruchu.
1.2. Charakteristika učiva
Žáci získají přehled o významu marketingu cestovního ruchu, marketingovém prostředí,
marketingovém plánování, marketingovém mixu v cestovním ruchu, realizaci
marketingového plánu a jeho kontrole. Učivo navazuje na znalosti získané v předmětech
Marketing, Management, Ekonomika, Účetnictví, Základy práva, Technika služeb cestovního
ruchu, Podnikatelská činnost cestovních kanceláří, Výpočetní technika, Psychologie
a profesní komunikace. Předmět také přispívá k přípravě žáků na přijímací řízení a studium na
vysokých a vyšších odborných školách. Učivo je rozvrženo do jednotlivých tematických
celků v dotaci 3 hodiny týdně ve 4. ročníku denního 4letého studia. U 5letého dálkového
studia probíhá výuka ve 4. a 5. ročníku, učivo je rozvrženo po 14 konzultacích v každém
ročníku.
1.3. Cíle vzdělávání v oblasti citů, postojů, hodnot a preferencí
Výuka předmětu Marketing cestovního ruchu směřuje k tomu, aby žáci:
- měli vhodnou míru sebevědomí a byli schopni sebehodnocení;
- jednali odpovědně a přijímali odpovědnost za svá rozhodnutí a jednání;
- vážili si kvalitní práce jiných lidí;
- uplatňovali týmovou spolupráci;
- byli kvalitní koordinátoři;
- byli schopni se i kriticky dívat na výsledky své vlastní práce.
1.4. Výukové strategie
Kromě klasických metod jako je výklad, přednáška, řízený rozhovor a cvičení jsou
používány i metody, které vyžadují samostatnou aktivitu ze strany žáků např. modelové
situace, referáty. Výuka je doplněna vyhledáváním aktuálních informací, jejich
komentováním a otevřenou diskuzí k dané problematice. Součástí výuky jsou i odborné
exkurze, besedy a přednášky s odborníky převážně z oblasti cestovního ruchu.
1.5. Hodnocení výsledků žáků
Zvládnutí obsahu vzdělání se kontroluje ústním i písemným zkoušením žáků. Důraz je
kladen na schopnost vysvětlit a použít odborný pojem v logických souvislostech. Při
hodnocení se bere v úvahu i aktivita v hodinách, schopnost komentovat a zobecnit dané
situace v návaznosti na probírané učivo, zapojit se do týmové práce, souvisle a přesně se
1
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
vyjadřovat a argumentovat. Hodnocení je prováděno v souladu se školním klasifikačním
řádem.
1.6. Přínos předmětu k rozvoji klíčových kompetencí, odborných
kompetencí a k aplikaci průřezových témat
1.6.1. Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Absolventi by měli být schopni:
- s porozuměním poslouchat mluvené projevy (např. výklad, přednášku, proslov aj.),
pořizovat si poznámky;
- využívat ke svému učení různé informační zdroje včetně zkušeností svých a jiných lidí.
Kompetence k řešení problémů
Absolventi by měli být schopni:
- porozumět zadání úkolu nebo určit jádro problému, získat informace potřebné k řešení
problému, navrhnout způsob řešení, popř. varianty řešení, a zdůvodnit jej, vyhodnotit
a ověřit správnost zvoleného postupu a dosažené výsledky;
- uplatňovat při řešení problému různé metody myšlení (logické, matematické, empirické)
a myšlenkové operace;
- volit prostředky a způsoby ( pomůcky, studijní literaturu, metody a techniky ) vhodné pro
splnění jednotlivých aktivit, využívat zkušeností a vědomostí nabytých dříve;
- spolupracovat při řešení problémů s jinými lidmi ( týmové řešení ).
Komunikativní kompetence
Absolventi by měli být schopni:
- vyjadřovat se přiměřeně účelu jednání a komunikační situaci v projevech mluvených
i psaných a vhodně se prezentovat,
- účastnit se aktivně diskusí, formulovat a obhajovat své názory a postoje, zaznamenávat
písemně podstatné myšlenky a údaje z textů a projevu jiných lidí ( přednášek, diskusí,
porad ).
Personální a sociální kompetence
Absolventi by měli být schopni:
- ověřovat si získané poznatky, kriticky zvažovat názory, postoje a jednání jiných lidí;
- přijímat a odpovědně plnit svěřené úkoly, podněcovat práci týmu vlastními návrhy na
zlepšení práce a řešení úkolů, nezaujatě zvažovat návrhy druhých.
Občanské kompetence a kulturní povědomí
Absolventi by měli být schopni:
- uvědomovat si – v rámci plurality a multikulturního soužití – vlastní kulturní, národní
a osobní identitu, přistupovat s aktivní tolerancí k identitě druhých.
2
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
Kompetence k pracovnímu uplatnění a podnikatelským aktivitám
Absolventi by měli být schopni:
- mít odpovědný postoj k vlastní profesní budoucnosti, uvědomovat si význam
celoživotního učení a být připraveni přizpůsobovat se měnícím se pracovním podmínkám;
- rozumět podstatě a principům podnikání, mít představu o právních, ekonomických,
administrativních, osobnostních a etických aspektech soukromého podnikání; dokázat
vyhledávat a posuzovat podnikatelské příležitosti v souladu s realitou tržního prostředí,
svými předpoklady a dalšími možnostmi.
Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat
s informacemi
Absolventi by měli být schopni:
- pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních
technologií;
- pracovat s informacemi z různých zdrojů nesenými na různých mediích (tištěných,
elektronických, audiovizuálních), a to i s využitím celosvětové sítě Internet.
1.6.2. Odborné kompetence
Vykonávat a organizovat odborné činnosti služeb cestovního ruchu
Absolventi by měli:
- organizovat, zabezpečovat a poskytovat jednotlivé služby cestovního ruchu;
- připravovat podklady pro tvorbu produktů cestovního ruchu, sestavovat nabídku pro různé
druhy a formy cestovního ruchu a pro různé skupiny klientů;
- využívat informační technologie při vyhledávání a poskytování informací ve službách
cestovního ruchu.
Vykonávat obchodně podnikatelské aktivity ve službách cestovního ruchu
Absolventi by měli:
- orientovat se v obchodně podnikatelských aktivitách subjektu cestovního ruchu
a v právních aspektech podnikání v cestovním ruchu;
- kalkulovat ceny produktů a služeb, smluvně zabezpečovat jejich odbyt;
- využívat marketingové nástroje k sestavení nabídky a propagaci produktů a služeb
cestovního ruchu, organizovat průzkum trhu a výsledky vyhodnocovat.
Dbát na bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci
Absolventi by měli:
- znát a dodržovat základní právní předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při
práci a požární prevence.
Usilovat o nejvyšší kvalitu své práce, výrobků nebo služeb
Absolventi by měli:
- chápat kvalitu jako významný nástroj konkurenceschopnosti a dobrého jména podniku;
- dbát na zabezpečování parametrů (standardů) kvality procesů, výrobků nebo služeb,
zohledňovat požadavky klienta.
3
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
Jednat ekonomicky a v souladu se strategií udržitelného rozvoje
Absolventi by měli:
- zvažovat při plánování a posuzování určité činnosti (v pracovním procesu i v běžném
životě) možné náklady, výnosy a zisk, vliv na životní prostředí, sociální dopady;
- efektivně hospodařit s finančními prostředky.
1.6.3. Průřezová témata
Občan v demokratické společnosti
Předmět Marketing cestovního ruchu vede žáky k tomu, aby dovedli efektivně
uspokojovat požadavky spotřebitelů v oblasti cestovního ruch, vycházet z potřeb trhu
a vhodně komunikovat se spotřebiteli.
K aplikaci průřezového tématu Občan v demokratické společnosti přispívá tím, že žáci
jsou vedeni k tomu, aby měli vhodnou míru sebevědomí, sebeodpovědnosti a schopnost
morálního úsudku, aby dovedli jednat s lidmi, diskutovat o citlivých nebo kontroverzních
otázkách a hledat kompromisní řešení.
V průběhu celé výuky se směřuje k hledání kompromisů mezi osobní svobodou
a společenskou odpovědností a k budování odpovědnosti k majetku a jiným materiálním
hodnotám.
Výuka realizuje a rozvíjí zejména obsahový celek průřezového tématu:
- komunikace, vyjednávání, řešení konfliktů (4. a 5. ročník).
Člověk a svět práce
Předmět Marketing cestovního ruchu přispívá k aplikaci průřezového tématu Člověk
a svět práce tím, že žáci jsou vedeni k tomu, aby si uvědomovali odpovědnost za vlastní
životy a význam vzdělání pro život, jsou motivováni k aktivnímu pracovnímu životu
a úspěšné kariéře.
Žáci jsou vedeni k tomu, aby si uvědomovali význam učiva pro jejich další vzdělávání
event. pracovní uplatnění na trhu práce.
Výuka realizuje a rozvíjí zejména obsahový celek průřezového tématu:
- soustava školního vzdělávání v ČR, návaznosti jednotlivých druhů vzdělávání po
absolvování střední školy, význam a možnosti dalšího profesního vzdělávání včetně
rekvalifikací, nutnost celoživotního učení, možnosti studia v zahraničí (4. a 5. ročník).
Informační a komunikační technologie
Předmět Marketing cestovního ruchu přispívá k aplikaci průřezového tématu Informační
a komunikační technologie tím, že žáci jsou vedeni k tomu, aby co nejefektivněji využívali
osobní počítače a ostatní prostředky informačních a komunikačních technologií.
Žáci jsou vedeni k tomu, aby dokázali efektivně vyhledávat, třídit, zpracovávat
a vyhodnocovat potřebné informace.
Výuka realizuje a rozvíjí zejména obsahový celek průřezového tématu:
- cvičení v odborných učebnách VT (4. a 5. ročník).
4
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
1.7. Mezipředmětové vztahy
-
Marketing
Management
Ekonomika
Účetnictví
Základy práva
Technika služeb cestovního ruchu
Podnikatelská činnost cestovních kanceláří
Psychologie a profesní komunikace
Výpočetní technika
5
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
2. Rozpis učiva denní 4leté studium
Celková hodinová dotace: 90 hodin
2.1. Rozpis učiva – 4. ročník
Výsledky vzdělávání - žák
Tematické celky
1. Význam marketingu cestovního
ruchu, marketingové prostředí
-
-
-
-
-
vysvětlí co je marketing cestovního ruchu
zná nástroje marketingu
orientuje se ve specifických rysech tržní
ekonomiky služeb cestovního ruchu
analyzuj silné stránky, slabé stránky, příležitosti
a hrozby
vyhledá relevantní zdroje informací pro tvorbu
produktů cestovní kanceláře, informace
posuzuje, třídí a využívá
zná nástroje marketingu
provede jednoduchý průzkum, zpracuje
marketingový plán
sleduje vývoj trhu, zhodnocuje ziskovost
jednotlivých služeb cestovního ruchu
navrhuje vhodné segmenty pro vytvoření
nabídky pro specifické potřeby a požadavky
různých forem cestovního ruchu a typických
skupin klientů, připravuje cílené propagační
aktivity pro prodej nabídky
vytvoří produkt cestovní kanceláře a k jeho
nabídce a prezentaci využije marketingové
nástroje
podílí se na realizaci rozvoje regionálního
cestovního ruchu
vypracuje jednoduchý projekt nabídky a
realizuje produkt cestovního ruchu
zná nástroje marketingu
určí metodu tvorby ceny a stanoví vhodnou
úroveň ceny
sestaví marketingový mix
Hodinová
dotace
12
Rozdíl mezi marketingem výrobků
a marketingem služeb.
Marketingový systém cestovního
ruchu.
Vnitřní prostředí.
Vnější prostředí.
SWOT analýza.
2. Marketingové plánování:
výzkum a analýza
Analýza spotřebního chování
zákazníka v odvětví cestovního ruchu.
Analýza tržních příležitostí
v cestovním ruchu.
Marketingový výzkum v cestovním
ruchu.
10
3. Marketingové plánování:
strategie, umísťování cíle
Tržní segmenty a trendy.
Cílený marketing, cílové trhy.
10
4. Marketingový mix v cestovním
ruchu
Produkt,
Price,
Place
Promotion,
People,
Packaging,
22
6
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
-
-
-
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
objasní způsoby podpory cestovního ruchu
na příkladu ukáže prodejní cesty
vybere vhodný reklamní prostředek pro určitý
produkt
použije nástroje podpory prodeje
posoudí dopady publicity
sleduje vývoj trhu, zhodnocuje ziskovost
jednotlivých služeb cestovního ruchu
dokáže doporučit pokrmy národních kuchyní
podílí se na realizaci rozvoje regionálního
cestovního ruchu
zná nástroje marketingu
orientuje se ve specifických rysech tržní
ekonomiky služeb cestovního ruchu
Programming,
Partnership.
5. Realizace marketingového plánu
Mix výrobek (služba) a lidé
v cestovním ruchu.
Tvorba packalu.
Distribuční mix.
Marketingová komunikace a
propagační mix.
Reklama a podpora prodeje.
Osobní prodej a řízení prodeje.
Public relations a publicita.
Cenová tvorba produktu cestovního
ruchu.
6. Kontrola, měření a hodnocení
plánu
Tzv. "marketing management",
hodnocení a kontrola, zpětná vazba.
30
6
7
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
3. Rozpis učiva dálkové 5leté studium
Celkový počet konzultací: 28
3.1. Rozpis učiva – 4. ročník
Výsledky vzdělávání - žák
-
-
-
-
vysvětlí co je marketing cestovního ruchu
zná nástroje marketingu
orientuje se ve specifických rysech tržní
ekonomiky služeb cestovního ruchu
analyzuj silné stránky, slabé stránky, příležitosti
a hrozby
vyhledá relevantní zdroje informací pro tvorbu
produktů cestovní kanceláře, informace
posuzuje, třídí a využívá
zná nástroje marketingu
provede jednoduchý průzkum, zpracuje
marketingový plán
sleduje vývoj trhu, zhodnocuje ziskovost
jednotlivých služeb cestovního ruchu
navrhuje vhodné segmenty pro vytvoření
nabídky pro specifické potřeby a požadavky
různých forem cestovního ruchu a typických
skupin klientů, připravuje cílené propagační
aktivity pro prodej nabídky
vytvoří produkt cestovní kanceláře a k jeho
nabídce a prezentaci využije marketingové
nástroje
podílí se na realizaci rozvoje regionálního
cestovního ruchu
Tematické celky
Počet
konzultací
1. Význam marketingu cestovního
ruchu, marketingové prostředí
Rozdíl mezi marketingem výrobků
a marketingem služeb.
Marketingový systém cestovního
ruchu.
Vnitřní prostředí.
Vnější prostředí.
SWOT analýza.
5
2. Marketingové plánování:
výzkum a analýza
Analýza spotřebního chování
zákazníka v odvětví cestovního ruchu.
Analýza tržních příležitostí
v cestovním ruchu.
Marketingový výzkum v cestovním
ruchu.
5
3. Marketingové plánování:
strategie, umísťování cíle
Tržní segmenty a trendy.
Cílený marketing, cílové trhy.
4
8
Příloha 6.23
Marketing cestovního ruchu - učební osnova
Soukromá střední odborná škola (1.KŠPA) Praha s.r.o.
Název ŠVP:
Počet hodin / konzultací:
Platnost učební osnovy:
Cestovní ruch
90 / 28
od 1. 9. 2010 počínaje 1. ročníkem
3.2. Rozpis učiva – 5. ročník
Výsledky vzdělávání - žák
-
-
vypracuje jednoduchý projekt nabídky a
realizuje produkt cestovního ruchu
zná nástroje marketingu
určí metodu tvorby ceny a stanoví vhodnou
úroveň ceny
sestaví marketingový mix
objasní způsoby podpory cestovního ruchu
na příkladu ukáže prodejní cesty
vybere vhodný reklamní prostředek pro určitý
produkt
použije nástroje podpory prodeje
posoudí dopady publicity
sleduje vývoj trhu, zhodnocuje ziskovost
jednotlivých služeb cestovního ruchu
dokáže doporučit pokrmy národních kuchyní
podílí se na realizaci rozvoje regionálního
cestovního ruchu
zná nástroje marketingu
orientuje se ve specifických rysech tržní
ekonomiky služeb cestovního ruchu
Tematické celky
Počet
konzultací
1. Marketingový mix v cestovním
ruchu
Produkt,
Price,
Place
Promotion,
People,
Packaging,
Programming,
Partnership.
5
2. Realizace marketingového plánu
Mix výrobek (služba) a lidé
v cestovním ruchu.
Tvorba packalu.
Distribuční mix.
Marketingová komunikace a
propagační mix.
Reklama a podpora prodeje.
Osobní prodej a řízení prodeje.
Public relations a publicita.
Cenová tvorba produktu cestovního
ruchu.
8
3. Kontrola, měření a hodnocení
plánu
Tzv. "marketing management",
hodnocení a kontrola, zpětná vazba.
1
9