4
3:15
2
VYŠEHRAD - VIKTORIE JIRNY 0:1
V deštivém počasí se sice hned v úvodu zápasu probil do hodně nadějné šance vyšehradský záložník Schön, na
brankáře Duchečka však nevyzrál. Nedáš – dostaneš a naopak šemíci sami inkasovali rychlý gól. V 6.
minutě po centru z jirenské pravé strany, kde operoval agilní Vandas, se tlačil do koncovky bývalý hráč
Vyšehradu Dub-ský, Nosek mu však skluzem balon vypíchl – v tu chvíli natolik nešťastně, že míč skončil
za zády Mokrohajského: 0:1. Souboj někdej-ších spoluhráčů tak vyhrál Dubský, aniž by sám dal gól.
Nikdo v té chvíli nemohl tušit, že šlo o jedinou branku zápasu. Na vzdory vytrvalému dešti se hrál oboustranně velmi solidní fotbal. Slavoj se snažil o svoji typickou kombinační hru, zatímco Viktorie produkovala méně komplikovaný, zato účelnější fotbal se snahou o co nejčastější koncovku. Díky důrazu svých
ofenzivních hráčů a jejich tahu na bránu především z brejkových situací musel být Mokrohajský stále ve
střehu a také se opravdu nenudil. Hlavně jeho zásluhou nebyli červenobílí sto přidat druhý gól, o který
se velmi snažili. Nový muž v bráně Vyšehradu, tedy alespoň v této sezoně, zmařil několik šancí Bukače,
Vandase i Teplého, který dal před týdnem čtyři góly Písku.
Hře domácího týmu chyběl moment překvapení, a tak největším nebezpečí pro Duchečka byly zřejmě
standardky. Všechny míče letící do prostoru mezi třemi tyčemi však skončily v jeho rukavicích. Jirny tak
prodloužily vítěznou sérii ve vzájemných soubojích na pět zápasů, naopak šemíci zůstávají bez bodového zisku na předposledním 17. místě tabulky s jediným vstřeleným gólem.
Asistent Milan Kopřiva: „Předem jsme si řekli, že budeme hrát od začátku zápasu soustředěně, přesto
jsme inkasovali rychlý gól. Místy se na hru, kterou jsme tentokrát produkovali, dalo dívat, jenomže stále
nám chybí důraz v osobních soubojích a především v koncovce. Pár věcí směrem dopředu jsme sice
měli, ale bylo toho málo. Naši největší šanci měl hned na začátku zápasu Vláďa Schön. Kdyby vystřelil
po zemi, mohl to být na tomhle mokrém terénu gól. Při absenci Musy, který by nám hlavně v domácím
utkání hodně pomohl, rozhodovala kvalita útočníků. A ta byla na straně Jiren. Vždyť takový Bukač dokázal sám udržet ve střehu a zaměstnat všechny čtyři naše obránce a z jakékoliv přihrávky na něj a na
Vandase pro nás vznikal problém. Tím spíš, že až výjimky se bojíme balonu jako čert kříže. Dobré utkání
odehráli Honza Mojdl a Míra Hendrych, především je ale třeba tentokrát pochválit Radima Mokrohajského v naší bráně. Stát v ní totiž není vůbec jednoduché.“
Brankář Radim Mokrohajský: „Po dlouhé době jsme hráli aktivně, to ale Jirny také a dostávaly se často
k zakončení. Jediný gól zápasu padl ze stříleného centru z jejich pravé strany po zemi. Tomáš Nosek
tam skákal do skluzu před Dubského, míč ale bohužel tečoval tak, že skončil v naší bráně, takže z toho
byl vlastenec.“
Trenér Jiren Radim Nečas: „Chtěli jsme využít faktu, že soupeř je stále bez bodu a tudíž nervózní, jenomže Vyšehrad proti nám odehrál nejspíš svůj dosud nejlepší zápas v této sezoně. Po hezké
akci jsme šli brzy do vedení, pak jsme ale zbytečně přenechali domácím iniciati-vu. Asi i lépe kombinovali než my, ale žádné velké příležitosti si nevy-tvářeli. Kromě standardek neměli žádnou větší
možnost. Ve druhé půli jsme chtěli přidat pojistku v podobě druhé branky, která by nás uklidni-la,
jenomže jsme neproměnili čtyři nebo pět vyložených šancí, kdy jsme nedotáhli brejkové situace.
web: Slavoj Vyšehrad
Historie kopané v Chomutově
Historie chomutovské kopané sahá do let před první světovou válkou. V této době byl Chomutov silně německým městem.Po druhé světové válc e ČSK svou sportovní činnost v Chomutově obnvil.
Nicméně postupem času v rámci strukturálních změn ve společnosti
převzal celou řadu jiných názvů od SPOJOCEL přes SOKOL, HUTĚ, BANÍK , SK VTŽ, SK VT, ASK VT DIOSS, FC Chomutov, s. r. o., FK Chomutov,
a. s. až po opět současný FC CHOMUTOV, s.r.o.
Záznamy o činnosti původního ČSK jsou téměř mizivé a tak historie oddílu se začala psát
prakticky až po roce 1945.
Do podvědomí čsl. kopané se zapsal chomutovský fotbal zejména po roce 1967, kdy si vybojoval postup do tehdejší celostátní II. ligy. Před tím hrál soutěže krajského charakteru,
divizi a dokonce i okresní přebor. V této době chomutovská sportovní přízeň kopané příliš
nakloněna nebyla a navštěvovala sportoviště hokejistů, zápasníků a národní házené.
V letech 1968-1982 působili fotbalisté ve II. respektive ve III. národní lize a to ať již v důsledku postupů či sestupů, nebo následkem různých reorganizací soutěží.
V roce 1982, rok po předposlední reorganizaci čs. soutěží si vybojoval postup do I. ČNFL,
kde po umístění na středních postech tabulky obsadil v roce 1986 2. místo, když až do
samého závěru bojoval s Plzní o postup do celostátní I. ligy. Tato sezóna byla v historii
oddílu nejúspěšnější.
Oddíl kopané FC Chomutov, s. r. o., má v současném okamžiku 1 družstvo dospělých, 2
družstva dorostu, 8 žákovských a 2 družstva přípravky. Letní stadion, s travnatou hrací
plochou umístěný ve středu města v městském parku, má kapacitu 12 000 diváků. K
dispozici jsou mimo jmenovaný areál, dvě tréninková hřiště, jedno s travnatou plochou a
druhé se škvárovým povrchem.
V Chomutově se za sledovanou dobu vystřídala rovněž celá řada trenérů těch nejzvučnějších jmen např. Jaroslav Burg, František Ipsner, Jan Kalous, František Plass, Václav
Smetánka, Michal Jelínek, Ladislav Mirka, Miroslav Koubek, Přemysl Bičovský, Džimis
Bekakis, Miroslav Pavlov, Václav Budka, Antonín Stehlík, Tomáš Heřman a jiní. Všichni se
zasloužili svým podílem na vzestupné kvalitě chomutovské kopané.
Letní stadion na Zadních Vinohradech kapacita 4 800 diváků.
CHOMUTOV - ADMIRA 1:1 (3:2 p.k.)
Díky penaltám mají dva body. Kvůli výpadku nemají tři…
Chomutov - Aleš Pikl si vybral pořádný kus smůly, naopak vytáhl se brankář Radek Zaťko
Půjde to, půjde! Ale musí se chomutovští fotbalisté snažit ještě víc. Ve středu vybojovali
první body, ovšem byly jen dva. Proč „jen"? Protože stačilo pár minut nepolevit a mohly
být tři…
Chomutovský tým přivítal v předehrávce 17. kola ČFL na svém hřišti pražský celek Admiry. Ta se
před zápasem nacházela na sedmém místě se ziskem osmi bodů a skórem 5:4. A Chomutov se
jako poslední tým bez bodu potřeboval vytáhnout.
První šance ukázaly, jak se Chomutov v útoku trápí. Jako první dostal šanci otevřít skóre Kukačka,
kterého trenér Robert Vágner vyzkoušel jako další alternativu do předních řad. Ve třetí minutě mu
byl míč naservírován před branku, ale do střely nedal dostatečnou razanci.
„Měl za úkol se nabízet a chtít balony do běhu," vysvětlil po zápase útočníkovu roli Vágner. „S jeho
rychlostí jsem myslel, že bude na obranu platit, ale prostě mě nepřesvědčil."
O minutu později byl ještě ve větší šanci další střelec Aleš Pikl. Hlavička zkušeného záložníka šla
těsně vedle. O pá minut později si stejný hráč vyměnil míč s Ladislavem Doksanským a zakončil.
Bohužel jen do brankáře hostů. „Aleš se momentálně střelecky trápí," přikyvoval po zápase Vágner. „Já budu jen věřit, že nějaký gól dá a chytí se."
Poprvé v sezoně vedli, pak polevili
První poločas skončil bezbrankovou remízou 0:0, góly padaly až v té druhé. Ten první přišel v 57.
minutě. Aleš Pikl nacentroval před bránu míč a hlavičkou se prosadil Jan Hyneš. V ten moment
Chomutov poprvé v sezóně vedl!
Obrovská šance Admiry se udála v 72. minutě. Tomáš Majer už zblízka střílel do odkryté branky,
ale domácí na čáře zachránil Robert Mariotti.
Jenže Chomutov to od vyrovnání nezachránilo. O deset minut později totiž Vosický dostal míč na
vápně, přiklepl na Matěje Paprčiaka, a ten vyrovnal na 1:1.
O tři minuty později mohl odpovědět Aleš Pikl. Nabídku od Michala Klimeše ovšem nevyužil a
branku hlavičkou přestřelil. O něco později neprostřelil hostujícího gólmana znovu. To ještě netušil, že v kýbly zápasové smůly pro něj ještě trochu lepkavého neštěstí zbývá…
Penalty - druhý bod pro Chomutov
Druhý poločas skončil remízou a tak došlo na penalty. Tam měl Chomutov namále, Admira totiž
vedla už 2:0, když bránu přestřelil první domácí střelec. Chcete hádat, kdo to byl? Ano, smolař dne
Aleš Pikl! Nakonec ale domácí poměr otočili, hlavně zásluhou gólmana Zaťka který dvě penalty
chytil.
Autor: David Panuška, Josef Dušek
MILAN DROBNÝ
Viktorie má slavného fanouška: zpěváka Milana Drobného
Na zápasech Viktorie lze spatřit mezi diváky nejen známé tváře z fotbalového prostředí, ale i showbyznysu. Jmenovitě zpěváka Milana Drobného, který
žije v Jirnech už 17 let, a tak si našel cestu i sem na stadion. Chodí pravidelně fandit, účastní se klubového dění a pro náš zpravodaj ochotně poskytl i
tento rozhovor.
Pane Drobný, coby návštěvník fotbalových zápasů zde v Jirnech, považujete se za fanouška
Viktorie?
„Zcela určitě! Od narození jsem slávistou, ale už sedmnáct let žiju v Jirnech, tak je logické, že fandím i Viktorii. A troufnu si říct, že kolikrát je tady lepší fotbalová podívaná než na lize. Kromě toho
je tu krásně upravený areál včetně nád-herného trávníku. Pamatuji dobu, kdy tu byla ještě škvára.“
Máte přehled o situaci v mužstvu?
„Vím, že tu byly v létě velké změny a skončila řada zkušených hráčů v čele s Markem Kinclem.
Podle jmen hráče moc neznám, užívám si fotbal jako takový, ale vzpomínám, že tady hrával i jeden
fotbalista z Lázní Bohdaneč.“
Proč zrovna z Atlantiku Lázně Bohdaneč?
„Pochází odtamtud moje bývalá manželka, tak jsem se tam před lety seznámil s majitelem klubu
panem Novákem a dalšími lidmi. Napsal jsem pro Atlantik hymnu, když v roce 1997 postoupil do
první ligy a byl jsem také s mužstvem v zimě na soustředění v Kostarice. Hodně nám tam pomohl
Ivan Mráz, trenér a později šéf klubu Liga Deportivo Alajuelense. Také jsem pro ně udělal hymnu a
cédéčko s písničkami propa-gující naši zemi. Když jsme tam pak přijeli, hymnu hráli v televizi a lidé
na ní tančili v loká-lech. Samozřejmě jsem to musel nazpívat ve španělštině.“
Takže jste na letošním mistrovství světa fandil Kostarice?
„Ano, Kostarice jsem přál, od postupu do semifinále ji dělil jen penaltový rozstřel. Hlavně jsem
ale čekal něco od Brazílie, a to bylo strašné zklamání. Mám také rád anglický fotbal, ten je ale už
nějaký čas tak trochu mimo mísu.“
Vraťme se z Brazílie zpátky sem do Jiren. Jak jste se tady vlastně ocitl?
„Jsem rozeným Pražákem, ale když jsem se podruhé oženil, narodilo se nám dítě a sháněli jsme
větší byt. Vše bylo moc drahé a herec Olda Kaiser mi dal tip na barák v Jirnech. Tak jsem prodal
chalupu na Kokořínsku a nastěhoval se sem. Teď už tu bydlím zase sám a nedávno mi řekl herec
Zdeněk Svěrák krásnou větu: Koukám, ty nejsi ani přinejmenším ženat. Nejsem, ale známost mám.
Moje současná partnerka sem chodí se mnou na fotbal a také fandí Viktorii, což je fajn.“
Co se vám tady nejvíc líbí?
„Nejsou tu sice žádné vrchy, ale je zde klid. Navíc autem jsem odsud za pět minut na Černém
Mostě na metru. A naopak když sednu na kolo, odsud jsem za tři minuty v lese. Zvyknul jsem
si tady a našel nové kamarády, například malíře Rudlu Hindricha, který je i vinařem. Namaloval
všechny pražské vinice a tady má sklípek s moravskými motivy. A nebo archiváře Vaška Jelínka,
který také maluje. Je velkým patriotem, napsal o Jirnech knihu a vede zdejší obecní kroniku. Sám
jsem začal před pěti lety malovat a on mi dost pomohl. A pak mám kancelář přímo tady.“
To jako zde na stadionu?!
„Když sem jdu, říkám tomu tak jdu do kanceláře nebo do klubu. Tady mám domovskou hospodu,
kde řešíme, jakou bychom postavili nejlepší sestavu do zápasu, a tak podobně. Ve středu se zde
scházejí bývalí hráči s fanoušky. Rádi se spolu napijeme a leccos třeba i oslavíme, protože jsme
naladěni na stejnou notu. Mám rád kolem sebe lidi, nerad jsem sám. A tady je taková vhodná
kancelář.“
Jak dlouho sem chodíte na zápasy?
„Tak pět až šest let. Nedávno jsem se vracel z jednoho festivalu, kde jsme vystupovali s kape-lou,
tak jsem na to šlápnul, abych stihnul zápas s Louňovicemi. Vešel jsem na stadion za stavu 1:2 a
zrovna v tu chvíli kluci vyrovnali na 2:2. Tak mi řekl předseda Pepa Francl, zda bych mohl vejít ještě
jednou… Pak byly penalty.“
A coby slávista zajdete i na Slavii?
„Už dlouho jsem nebyl, i když je fakt, že teď mě pozvali na zápas s Hajdukem Split. Ale chodím na
hokej, protože můj zeť je jedním ze sponzorů hokejové Slavie a navíc sám jsem zamlada hrál hokej
za Motorlet. Jsem slávista, ale kvůli Horváthovi fandím i Plzni a mám také spoustu kamarádů na
Dukle. Nejen mezi fotbalisty, ale třeba i atlety, jako jsou Roman Šebrle a Jan Železný.“
Ale vy sám také stále sportujete, že?
„Ano, jezdím na kole, hraju tenis, a v zimě to jsou běžky. Letos v lednu jsem byl na operaci kyčle,
ale už se to srovnalo.“
A na jaké vaše hudební vystoupení se můžeme těšit?
„Letos v prosinci mám sedmdesátiny, dotočil jsem nové cédéčko a přímo tady v Jirnech budu mít
dvanáctého prosince koncert. V kulturáku, přijedou Yvetta Simonová, Yvonne Přenosilová a někdo
z mluvicích komiků. Třináctého ledna pak budu mít koncert v Lucerně.“
Takže na nějaký důchod rozhodně nemáte čas…
„To tedy nemám. A zaplaťpámbu mohu stále dělat všechno, a to včetně s ženskými. Udržuji se
hodně tím, že mám okolo sebe mladší lidi. Nemusím tak stále jen slyšet, co a kde koho bolí. Snažím se žít tak, jak mi to vyhovuje, skládat, psát knihy, malovat, sportovat. Teď třeba píšu desátou
knihu a nedávno jsem měl výstavu obrazů v Piešťanech.“
Už jste absolvoval někdy předtím rozhovor na sportovní téma?
„Ano a dokonce nedávno pro jeden cyklistický časopis. Bylo to na veletrhu kol v Německu, ve
Friedrichshafenu, kde jsme byli s trenéry reprezentace cyklokrosařů. Občas mi zavolají i z de-níku
Sport kvůli tipům či odhadům, jak dopadnou různé sportovní události.“
A jako dopadne podle vás dnešní sportovní událost, tedy zápas Jirny – Chomutov?
„Vyhrajeme 3:1. Tedy nejméně 3:1. Rád bych pozval co nejvíc diváků, aby přišli a podpořili Viktorii.
Myslím, že Jirny mají výkonnostně na to, aby celou ČFL vyhrály. Na klucích je vidět, že je fotbal
baví, a to se mi líbí. Jedné věci však nerozumím. Proč tým, který vyhraje soutěž, nemůže jen kvůli
stadionu postoupit. Já sám bych rád viděl Jirny ve druhé lize!“
Díky za rozhovor a hodně fotbalové i společenské radosti s Viktorií Jirny!
Každý návštěvník utkání je povinen:
• Prokázat se při vstupu na stadion platnou vstupenkou nebo permanentkou.
• Podrobit se při vstupu na stadion vstupní prohlídce za účelem odebrání věcí (do úschovy), které je zakázáno vnášet.
• Odevzdat pořadatelům při vstupu na stadion do úschovy věci, na které se vztahuje jejich zákaz vnášení na stadion.
• Zaujmout místo, pro které má zakoupenu vstupenku (program) nebo permanentku, případně místo určené pořadatelem.
• Na požádání pořadatele či bezpečnostní agentury předložit kdykoliv po vstupu na stadion vstupenku ke kontrole.
• Řídit se pokyny pracovníků pořadatelské služby, bezpečnostní agentury a hlasatele utkání.
Návštěvníkům je zakázáno:
• Vnášet na stadion jakékoliv předměty jimiž lze ohrozit život, zdraví, majetek jiných osob. Jedná se zejména o jakékoliv
zbraně, nože, dělobuchy, dýmovnice, lahve, plechovky, tyče, žerdě apod.
• Vnášet na stadion alkoholické nápoje. Návštěvníci, u kterých bude patrné, že jsou pod vlivem alkoholu, omamných látek
drog a pod. nebudou na stadion vpuštěni.
• Vhazovat jakékoliv předměty do hřiště, na hrací plochu či mezi diváky.
• Vyvarovat se všech výtržností, projevů hanobících příslušnost k rase, národu, etniku či jiného porušování občanského soužití.
• Neoprávněně vstupovat do hřiště, na hrací plochu a do dalších prostor stadionu kde to není povoleno, zejména pak násilným
překonáváním či odstraňováním plotů, bariér nebo jiným nedovoleným způsobem.
• Vyvěšovat, nebo jiným obdobným způsobem veřejně užívat transparenty, nápisy a obdobné materiály, obsahující vulgární či
rasistická hesla, urážlivé texty a zakázané symboly.
• Znemožňovat nebo ztěžovat sledování utkání jiným divákům vyvěšováním transparentů, hesel, praporů a jiných obdobných předmětů.