ODBORNÁ PŘÍPRAVA PĚSTOUNŮ A OSVOJITELŮ TRIADA

Transkript

ODBORNÁ PŘÍPRAVA PĚSTOUNŮ A OSVOJITELŮ TRIADA
ODBORNÁ PŘÍPRAVA PĚSTOUNŮ A OSVOJITELŮ
TRIADA - Poradenské centrum,o.s. zajišťuje organizačně a odborně odbornou
přípravu na přijetí dítěte do rodiny od roku 2004 ve spolupráci se STROP, o.s. Zlín,
lektorsky a metodicky se podílí na odborné přípravě už od roku 2000.
Obě organizace jsou pověřenými osobami k výkonu sociálně právní ochrany dětí.
Odborná příprava je tak součástí sytému odborných služeb, zahrnuje oblast odborného
sociálního poradenství, sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny, rodinného poradenství,
terénních asistenčních služeb pro děti umístěné mimo přirozené rodinné prostředí, jejich
rodiče, pěstouny a osvojitele.
Odbornou přípravu zajišťujeme pro Krajský úřad Olomouckého kraje, ve spolupráci se
STROP pro Krajský úřad Zlínského kraje. V letech 2011 a 2012 proběhla příprava 6 skupin
ročně, vždy po 18-22 účastnících.
LEKTORSKÝ TÝM
- dva kvalifikovaní lektoři pro skupinovou i individuální práci na tématech z hlediska
psychologického a sociálně-právního, kteří jsou přítomni po celou dobu trvání
odborné přípravy
- lektor – specialista pro medicínská témata.
PhDr. Eva Rotreklová
•
•
•
•
•
•
•
praxe v oblasti náhradní rodinné péče od roku 1991
lektorské působení v odborné přípravě pěstounů a osvojitelů od roku 2000 – 1650
lektorských hodin
supervize v oblasti sociální práce
lektorská činnost ve vzdělávacích programech pro pracovníky v oblasti péče
o ohrožené děti
individuální případová práce v oblasti péče o děti žijící mimo přirozené rodinné
prostředí
metodická a koncepční činnost
2006 – 2010 zástupkyně předsedy poradního sboru NRP - MPSV ČR
Mgr. Veronika Hofrová
•
•
•
praxe v oblasti náhradní rodinné péče od roku 1999
lektorské působení v odborné přípravě pěstounů a osvojitelů od roku 2000 – 1650
lektorských hodin
lektorská činnost ve vzdělávacích programech pro pracovníky v oblasti péče
o ohrožené děti
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
•
•
•
individuální případová práce v oblasti péče o děti žijící mimo přirozené rodinné
prostředí
metodická a koncepční činnost
členka poradního sboru NRP Zlínského kraje – od roku 2006 dosud
MUDr. Věra Rajchlová
• VŠ vzdělání: II. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha – 1991
atestace I. stupně z pediatrie – 1994
atestace – specializace v oboru neonatologie 2005
• Praxe: Nemocnice Valašské Meziříčí – dětské oddělení, lůžková část 1991 - 2000
Krajská nemocnice T. Bati, Zlín - novorozenecké oddělení
2000 - 2010
Soukromá pediatrická praxe, Luhačovice
od roku
2010
Bc. Blanka Roháčková
• lektorka specializované části odborné přípravy zaměřené na zdravotní rizika dětí a na
medicínské aspekty péče o přijaté dítě
• na odborné přípravě se lektorsky podílí od roku 2008 - 18 skupin
Význam a důležitost odborné přípravy budoucích pěstounů a osvojitelů je podtržen
aktuální situací v oblasti reformy péče o ohrožené děti.
Obsah a forma odborné přípravy je plně v souladu se Národní strategií ochrany práv dětí,
akcentuje priority a cíle transformačního procesu :
• snižování počtu dětí v ústavní výchově,
• profesionalizace pěstounské péče,
• rozvoj pěstounské péče na přechodnou dobu.
Obsah odborné přípravy je průběžně aktualizován, konzultován s příslušnými odbornými
pracovníky tuzemskými i zahraničními a to zejména s ohledem na probíhající práce na
novelizaci zákona č.359/1999Sb. o sociálně-právní ochraně dětí, její dopadu do praxe a
nutnosti připravit odpovídající podmínky. Jedná se zejména o informovanost a přípravu
stávajících pěstounů,kteří již mají svěřené děti a dlouhodobě spolupracují s odbornými
pracovníky organizace. Současně je také nutné rozšíření a doplnění přípravy těch, kteří
jsou zapsáni v evidenci osob vhodných stát se pěstouny a těch zájemců, kteří nyní
odbornou přípravu na přijetí dítěte absolvují
Cíle odborné přípravy a její přínos pro snížení rizika selhání náhradní rodinné péče
Cíl odborné přípravy a její přínos pro snížení rizika selhání náhradní rodinné péče vychází ze
skutečnosti, že naplnění psychosociálních potřeb přijatého dítěte a jeho specifické potřeby
jsou v mnoha směrech odlišné od potřeb dítěte, které se v rodině narodilo.
Cílem odborné přípravy je proto seznámit budoucí osvojitele a pěstouny s posláním
pěstounské péče a s osvojením z hlediska potřeb dítěte a předložit náměty a možnosti jak
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
poskytnout dítěti separovanému trvale nebo dočasně od rodičů co nejlepší náhradní rodinné
prostředí v osvojitelské nebo pěstounské rodině.
Odborná příprava je nedílná součást procesu zprostředkování, kdy uchazeči o osvojení
nebo pěstounskou péči získávají informace, náměty a podněty pro :
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
porozumění potřebám dětí, které se ocitly mimo vlastní rodinu a rozdílům ve výchově
v přirozeném a náhradním rodinném prostředí,
vytvoření reálného pohledu na konkrétní situace při výchově přijatého dítěte,
porozumění rozdílům mezi jednotlivými formami NRP s ohledem na psychosociální
potřeby a individuální situace dítěte,
reflexi vlastní rodinné situace s ohledem na rozhodnutí o přijetí dítěte do NRP (naše
představy versus skutečnost),
navázání kontaktu s ostatními účastníky, kteří jsou v podobné nebo stejné situaci,
sdílet ve skupině rozhodnutí o přijetí dítěte,
vytvořit podmínky pro udržování kontaktů i po skončení přípravy – v mnoha
případech se tak utváří svépomocná skupina, jejíž členové mezi sebou udržují
kontakty v období před i po přijetí dítěte (zvlášť významné se jeví u budoucích
osvojitelů, kde pokračující kontakty a vztahy s dalšími osvojitelskými rodinami
výrazně rozšiřují příležitost zpracovat ztrátu biologického rodičovství a minimalizují
snahy o vytěsnění tohoto faktu, což mnohdy může vyústit do utajení adopce nejen
před okolím, ale zejména před dítětem samým),
získat orientaci v procesu zprostředkování osvojení a pěstounské péče – porozumět
dosavadním postupům, aktuální situaci i dalšímu postupu po ukončení přípravy,
porozumět procesu zprostředkování NRP –
jako strukturovaného odborného
postupu,vedoucího k naplnění potřeb dítěte a minimalizaci rizik výběru nevhodného
rodinného prostředí pro dítě s ohledem na jeho individuální situaci a specifické
potřeby,
navázání kontaktu s odborníky i pro další spolupráci po přijetí dítěte, zejména
v návaznosti na postupy vedoucí k postupné profesionalizaci pěstounské péče.
Odborná příprava osvojitelů
Forma přípravy:
celkem 51 hodin skupinové práce
7 – 10 párů (resp. 14 – 20 osob)
v případě potřeby může být rozšířeno o 2- 4 hodiny
individuální práce
Témata:
Charakteristika dětí v NRP a specifika péče o tyto děti
Potřeby dětí a jejich naplňování v ústavní výchově a v rodině, deprivace
Sociálně právní témata NRP
Proces zprostředkování, soudní jednání
Biologická rodina osvojeného dítěte
Práce s životní historií žadatelů a historií dítěte
Vlastní děti a osvojení dítěte
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
Péče o sourozenecké skupiny
Péče o etnicky odlišné dítě
Zdravotní stav osvojovaného dítěte, otázky dědičnosti
Chronická onemocnění u dětí vyžadující specifickou péči
Prevence úrazů a první pomoc
Harmonogram odborné přípravy a probíraná témata
Individuální práce - 4 hodiny (dle individuální potřeby, není povinné )
a)
individuální konzultace před zahájením odborné přípravy - tematicky zaměřené na
obsah a podmínky odborné přípravy a aktuální situace účastníků
b) individuální konzultace v průběhu odborné přípravy – tematicky zaměřené na aktuální
potřeby účastníků, jejich aktuální situaci, reakce okolí, sdílení ve skupině
c) individuální konzultace v závěru odborné přípravy – shrnutí, výstupy, reflexe změn
v průběhu odborné přípravy, náměty pro další práci.
Individuální konzultace mohou probíhat dle potřeb účastníků v průběhu odborné přípravy
nebo po dohodě i v jiném termínu v konzultačních prostorách v Olomouci, ve Zlíně nebo
v Brně.
Skupinová práce
1. setkání - zahájení odborné přípravy – 17 hodin - vícedenní setkání (čtvrtek večer –
sobota dopoledne)
Témata:
•
•
•
•
•
•
•
Zahájení, seznámení s lektory.
Úvod do problematiky péče o dítě umístěné mimo přirozené rodinné prostředí.
Cíle odborné přípravy, rámcový program.
Organizační záležitosti.
V případě potřeby i individuální vstupní rozhovory.
Očekávání účastníků od přípravy, formulace otázek.
Smysl a cíle odborné přípravy, rozdíly mezi jednotlivými formami NRP.
Charakteristika dětí v NRP a specifika péče o tyto děti
•
•
•
Sociálně právní ochrana dětí, ohrožené dítě, institucionální péče .
Spektrum dětí, pro které se hledá náhradní rodina, včetně regionálních odlišností.
Charakteristika dětí v NRP a specifika péče o tyto děti.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
Potřeby dětí a jejich naplňování v ústavní výchově a v rodině, deprivace
•
•
Potřeby dětí, uspokojování potřeb dětí v ústavní výchově vs. v náhradní rodině.
Psychologie dítěte, vývojové fáze, psychická deprivace.
Sociálně právní témata NRP
•
•
•
Rodičovská zodpovědnost.
Soudní řízení o osvojení.
Rodičovská dovolená.
Proces zprostředkování, soudní jednání
•
Proces zprostředkování náhradní rodinné péče, poradní sbor a jeho funkce,
informace o dítěti, seznámení s dítětem.
2. setkání – 17 hodin - vícedenní setkání (čtvrtek večer – sobota dopoledne)
Biologická rodina dítěte v NRP
•
•
•
Význam vrozených vztahů v životě dítěte.
Separační trauma při oddělení dítěte od jeho rodičů (příp. rodiče – matky), reakce dítěte na změny.
Dítě umístěné mimo vlastní rodinu – specifické potřeby.
Práce s životní historií budoucích osvojitelů a s historií dítěte
•
•
•
Role a identita osvojitele jako „náhradního rodiče“, zpracování ztráty biologického
rodičovství.
Dítě, jeho biologická a náhradní rodina.
Přechod dítěte do osvojitelské rodiny.
Vlastní děti a přijetí dítěte do NRP
•
•
Vlastní zdroje pro výchovu přijatého dítěte.
Vlastní děti a přijetí dítěte do NRP.
Dítě v osvojitelské rodině, péče o sourozenecké skupiny, péče o děti etnicky odlišné
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
•
•
•
•
První rok dítěte v osvojitelské rodině.
Následky a projevy psychické deprivace a možnosti terapie.
Postoj širší rodiny k přijatému dítěti.
Zkušenosti stávajících osvojitelských rodin.
3. setkání – 17 hodin - čtvrtek – sobota (čtvrtek večr – sobota v poledne)
Pediatrická témata - zdravotní rizika, specifické potřeby dětí se zdravotními riziky
•
•
•
•
Choroby vrozené a dědičné.
Průběh těhotenství, porodu a jeho vliv na další vývoj dítěte.
Nejčastější zdravotní rizika dětí svěřovaných do osvojení (rizikoví novorozenci,
dědičné choroby, chronické choroby), zdravotní rizika, první pomoc, předcházení
úrazům
Péče o děti s chronickým onemocněním vyžadující specifickou péči.
Osvojení dítěte se specifickými potřebami
•
•
Péče a výchova o sourozenecké skupiny.
Péče a výchova osvojeného dítěte z minoritní populace.
Osvojené dítě a jeho identita
• Zpracování životní historie přijatého dítěte.
• Aktivní přístup k budování identity osvojeného dítěte.
Závěr přípravy
•
•
Individuální rozhovory s účastníky zaměřené na individuální situaci účastníků a jejich
rodiny, formulování závěrů z přípravy s důrazem na specifikaci podmínek pro přijetí
dítěte do rodiny.
Shrnutí programu a probíraných témat, naplnění očekávání účastníků.
Techniky a metody práce:
●
●
●
●
výklad, předávání informací,
řízená diskuse, včetně diskuse s osvojiteli, kteří již vychovávají přijaté dítě,
interaktivní techniky - práce v malých skupinách,
zážitkové techniky
- zpracování životní historie budoucích osvojitelů,
- budování identity přijatého dítěte, životní historie dítěte.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
Techniky jsou kombinovány k jednotlivým tématům v souladu s potřebami účastníků
a s jejich nastavením k práci ve skupině, pouze faktografické bloky (zdravotnická tématika)
jsou podávány formou přednášky.
K technikám a metodám k jednotlivým tematickým blokům viz též přiložená publikace
„Odborná příprava budoucích pěstounů a osvojitelů“ – koncepční a metodické
poznámky, autorky Veronika Hofrová a Eva Rotreklová - viz příloha č. 7.
Odborná příprava pěstounů (včetně pěstounů na přechodnou dobu)
Forma přípravy:
celkem 58 hodin skupinové práce (7–10 párů, 14 – 20 osob)
z toho 7 hodin s účastí dětí vyrůstajících v rodině
4 – 6 hodin individuální práce ( dle individuální potřeby)
Témata:
Charakteristika dětí v NRP a specifika péče o tyto děti
Potřeby dětí a jejich naplňování v ústavní výchově a v pěstounské péči
Psychická a citová deprivace, projevy, následky
Sociálně právní témata NRP
Profil pěstouna – schopnosti, dovednosti
Proces zprostředkování, soudní jednání
Rodiče, sourozenci a širší rodina dítěte v pěstounské péči
Spolupráce pěstounů s odborným zázemím, práce v multidisciplinárním týmu
Spolupráce pěstounů s rodiči dítěte
Práce s životní historií pěstounů a historií dítěte
Vlastní děti a přijetí dítěte do pěstounské péče
Péče o sourozenecké skupiny
Péče o děti z minoritní společnosti
Péče o děti se specifickými potřebami
Zdravotní stav osvojovaného dítěte, otázky dědičnosti
Chronická onemocnění u dětí vyžadující specifickou péči
Prevence úrazů a první pomoc
Harmonogram setkání, program a časový rozvrh
Individuální práce - 4 – 6 hodin - dle individuální potřeby
I.
Individuální konzultace před zahájením odborné přípravy - tematicky zaměřené
na obsah a podmínky odborné přípravy a aktuální situace účastníků – 1-2 hodiny,
II. individuální konzultace v průběhu odborné přípravy – tematicky zaměřené na aktuální
potřeby účastníků, jejich aktuální situaci, reakce okolí, sdílení ve skupině - 2 hodiny,
III. individuální konzultace v závěru odborné přípravy – shrnutí, výstupy, reflexe změn
v průběhu odborné přípravy, náměty pro další práci – 2 hodiny.
Individuální konzultace mohou probíhat dle potřeb účastníků v průběhu odborné přípravy
nebo po dohodě i v jiném termínu v konzultačních prostorách v Olomouci, Remešova 1.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
Skupinová práce
l. setkání – 17
dopoledne)
výukových hodin – vícedenní setkání (čtvrtek večer – sobota
Zahájení
Úvod, seznámení s lektory, program, očekávání účastníků od přípravy, formulace otázek.
Charakteristika dětí v NRP a specifika péče o tyto děti
•
•
•
Úvod do problematiky péče o děti umístěné mimo přirozené rodinné prostředí.
Smysl a cíle odborné přípravy, rozdíly mezi jednotlivými formami NRP.
Specifika pěstounské péče a pěstounské péče na přechodnou dobu.
Potřeby dětí a jejich naplňování v ústavní výchově a v rodině, deprivace
•
•
•
Potřeby dětí, uspokojování potřeb dětí v ústavní výchově vs. v náhradní rodině.
Psychická a citová deprivace u dětí.
Projevy psychické deprivace v jednotlivých vývojových fázích.
Sociálně právní témata NRP
•
•
Sociálně právní ochrana dětí, úkoly, principy a metody práce.
Rodičovská zodpovědnost.
Proces zprostředkován, soudní jednání
•
•
•
•
Proces zprostředkování NRP, poradní sbor a jeho funkce.
Informace o dítěti.
Seznámení s dítětem.
Soudní řízení o pěstounské péči.
2. setkání – 17 výukových hodin – vícedenní setkání (čtvrtek večer – sobota
dopoledne)
Práce s životní historií žadatelů a historií dítěte
•
Vlastní zdroje pro výchovu přijatého dítěte.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
•
•
•
Význam vrozených vztahů v životě dítěte.
Postoj širší rodiny k přijatému dítěti.
Role pěstouna.
Vlastní děti a přijetí dítěte do NRP
•
•
•
Příprava rodinného systému na přijetí dítěte, s důrazem na děti, které jsou v rodině.
Vývojové fáze dětí a rodiny a přijetí dalšího dítěte.
Zkušenosti stávajících pěstounských rodin.
Pediatrická témata
•
•
•
•
•
•
•
Průběh těhotenství a porodu – vliv na zdravotní stav dítěte – rizikové faktory, alkohol,
drogy.
Předčasně narozené děti.
Dědičné choroby.
Psychická onemocnění rodičů a dítěte.
Chronická onemocnění.
Zdravotní rizika při přechodu dítěte z institucionální péče do péče pěstounů.
Prevence úrazů, první pomoc.
Vývojová psychologie
•
•
•
•
Psychologie dítěte (dítě separované od rodičů, dítě v ústavní výchově).
Vývojová psychologie v kontextu pěstounské péče.
Psychická deprivace, její projevy a důsledky.
Sociálně právní problematika (rodičovská zodpovědnost, poručenství, opatrovnictví
apod.).
3. setkání – 17 výukových hodin – vícedenní setkání (čtvrtek večer – sobota
dopoledne)
Dítě v pěstounské péči, specifické potřeby, péče o sourozenecké skupiny a etnicky
odlišné děti
•
•
•
•
Přechod dítěte do pěstounské péče.
Adaptace dítěte v rodině, přijetí dítěte vlastními dětmi a širší rodinou.
Péče o sourozenecké skupiny.
Péče o etnicky odlišné dítě.
Rodiče, sourozenci a širší rodina dítěte v NRP
•
•
•
Dítě a jeho rodiče - vrozené vztahy, jejich udržování a prohlubování.
Kontakty dítěte s jeho rodiči, sourozenci a širší rodinou .
Spolupráce pěstounů s rodiči dítěte.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
•
•
Aktivní přístup k budování identity dítěte v pěstounské péči.
Zkušenosti stávajících pěstounských rodin.
4. setkání – 7 hodin - jednodenní setkání
Vlastní děti a přijetí dítěte do NRP
•
Společné setkání s dětmi, které v rodině vyrůstají (vlastní, přijaté) - část programu
společná pro celé rodiny, část programu individuální pro děti a pro dospělé.
Závěr skupinové přípravy
• Shrnutí programu a probíraných témat.
• Naplnění očekávání účastníků, zpětná vazba.
• Spolupráce pěstounů s odborným zázemím, práce v multidisciplinárním týmu.
Individuální konzultace s účastníky zaměřená na individuální situaci účastníků a jejich
rodiny, formulování závěrů z přípravy s důrazem na specifikaci podmínek pro přijetí dítěte
do rodiny.
Metody a techniky práce :
●
●
●
●
výklad, předávání informací.
řízená diskuse, včetně diskuse s osvojiteli, kteří již vychovávají přijaté dítě,
interaktivní techniky - práce v malých skupinách,
zážitkové techniky
- zpracování životní historie budoucích osvojitelů,
budování identity přijatého dítěte, životní historie dítěte.
Techniky jsou kombinovány k jednotlivým tématům v souladu s potřebami účastníků
a s jejich nastavením k práci ve skupině, pouze faktografické bloky (zdravotnická tématika)
jsou podávány formou přednášky.
K technikám a metodám a k jednotlivým tematickým blokům viz též přiložená publikace
„Odborná příprava budoucích pěstounů a osvojitelů“ – koncepční a metodické poznámky,
autorky Veronika Hofrová a Eva Rotreklová.
IV.4. Odborná příprava pěstounů na přechodnou dobu
Odborná příprava pěstounů na přechodnou dobu bud probíhat ve dvou částech :
1. část
Odborná příprava pěstounů (podrobně viz IV.3.)
skupinová příprava v rozsahu 58 hodin + 6 hodin individuální práce
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
2. část
Specifické otázky pěstounské péče na přechodnou dobu
skupinová nebo individuální práce v rozsahu 24 hodin
Témata : (2 část)
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Rodina jako systém, vývojové fáze, úkoly, fáze, patologie.
Dítě – vývojová psychologie v kontextu potřeb dítěte a jejich naplňování v různých
podmínkách (rodina, ÚV, rodina v obtížné situaci, apod.).
Speciální pedagogika (následky psychické deprivace, syndrom ADHD, poruchy dys-,
apod.).
Přechodné umístění dítěte v pěstounské péči z pohledu psychosociálních potřeb dítěte
Role pěstouna na přechodnou dobu, rizika, vzdělávání, supervize
Spolupráce s rodiči umístěného dítěte
Spolupráce s multidisciplinárním týmem
Ukončení pobytu dítěte, návrat do rodiny, přechod do osvojení
Sebezkušenostní část – zaměřena na vnímání a prožívání vlastní rodinné situace
v průběhu péče o dítě, po jeho odchodu a v období přípravy na přijetí dalšího dítěte.
Individuální příprava
Rozsah 20 hodin nebo dle rozhodnutí krajského úřadu
Harmonogram dle možností a aktuální situace, zpravidla 6 – 7 setkání vždy po 3 hodinách,
2 – 4 x měsíčně.
Individuální příprava je zaměřena na specifické otázky související nejčastěji s přijímáním
dalšího dítěte do pěstounské rodiny, případně dítěte se specifickými potřebami.
Témata:
•
•
•
•
•
•
Zdroje a kapacita pro přijetí dítěte do pěstounské péče – reflexe aktuální situace dětí
v rodině a příp. celého rodinného systému.
Přijetí dítěte se specifickými potřebami, přijetí sourozenecké skupiny, dítěte etnicky
odlišného, dítěte se zdravotním handicapem atd.
Dítě a jeho rodiče - navázaní kontaktu pěstounů a rodičů.
Udržení vztahů a vazeb dítěte s rodiči, sourozenci a širší rodinou.
Spolupráce pěstounů s odborným pracovištěm.
Případně další, dle zadání krajského úřadu.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
Výstupy a závěry z odborné přípravy
Lektorský tým zpracuje zprávu o průběhu odborné přípravy a zajistí prezenční listiny.
Na základě zadání a požadavků krajského úřadu kraje zpracuje lektorský tým závěry a
výstupy k jednotlivým účastníkům odborné přípravy a to na základě průběhu skupinové
přípravy a individuálních rozhovorů s účastníky.
Veškeré zprávy budou odevzdány nejpozději do 14 dnů po skončení odborné přípravy.
V případě, že krajský úřad projeví zájem, mohou být závěrečné zprávy rozšířeny o
konzultace s lektory přípravy.
Lektoři jsou vázáni mlčenlivostí a v celém průběhu přípravy i po jeho skončení jsou
dodržovány zásady práce s osobními a citlivými údaji účastníků.
ORGANIZAČNÍ ZAJIŠTĚNÍ
Sestavení skupiny
Sestavení skupiny je plně v kompetenci krajského úřadu, při
částečném naplnění skupiny je možné využít doplnění skupiny uchazeči z jiného
kraje.
Krajský úřad rozhoduje o tom, zda se bude skupina vytvořena z uchazečů
o
pěstounskou péči a osvojení nebo bude příprava probíhat zvlášť.
Strukturování skupinové přípravy bude realizováno po dohodě s Krajským úřadem
Olomouckého kraje.
Pozvánky účastníkům rozešle realizátor odborné přípravy po dodání podkladů
z krajského úřadu .
Před zahájením přípravy proběhne konzultace lektorky s pracovníky krajského úřadu
(pracoviště pro náhradní rodinnou péči ), kde bude
dohodnuto složení skupiny a
upřesněny potřebné informace.
Administrativní a organizační činnosti
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]
Na základě informací z pracoviště NRP krajského úřadu o zařazení žadatelů do odborné
přípravy rozešle realizátor pozvánky účastníkům s organizačními informacemi a poskytne
spojení účastníkům na kontaktní osobu k případné další komunikaci. Současně bude
účastníkům nabidnuta možnost individuální konzultace s lektorkou před zahájením
skupinové přípravy.
Pozvánka bude účastníkům zaslána nejpozději 3 týdny před zahájením odborné přípravy.
Po celou dobu odborné přípravy kontaktní osoba i lektorský tým poskytne kontaktním a
pověřeným pracovníkům krajského úřadu informace o průběhu odborné přípravy.
Místo realizace odborné přípravy
Individuální část přípravy bude probíhat na konzultačním pracovišti v Olomouci.
Skupinová část odborné přípravy bude realizována ve školícím zařízení, které poskytuje
dobré zázemí jak po stránce učeben, tak i zajištění stravování a ubytování pro vícedenní
setkání. Podmínkou je dobrá dopravní dostupnost pro účastníky, finanční dostupnost a
dostatečně velká školící místnost, která poskytuje vhodné a komfortní prostředí pro
celodenní práci skupiny. Dle aktuální situace je možné zvolit vhodné školící zařízení
v souladu s požadavky krajského úřadu. Učební pomůcky, nájem učeben, zapůjčení
videotechniky a učební texty zajišťuje lektorský tým.
TRIADA – PORADENSKÉ CENTRUM, O.S.
Orlí 20, 602 00 Brno, IČO: 266 47 486
tel. 542 22 14 99, 542 21 16 19, web: www.triada-centrum.cz,
e-mail: [email protected], [email protected], [email protected]

Podobné dokumenty

1 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2008 ZPRACOVÁNO PODLE

1 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2008 ZPRACOVÁNO PODLE konzultačních dnech, které byly přímo pro tuto službu vyhrazeny. (V prostorách SNRP se uskutečnilo 177 osobních odborných konzultací).  Individuální psychosociální poradenství bylo prováděno i pří...

Více

Pracovník OSPOD – sociální pracovník Kurátor pro děti a mládež

Pracovník OSPOD – sociální pracovník Kurátor pro děti a mládež Ø spolupracuje se zařízeními, v nichž se vykonává ústavní nebo ochranná výchova Ø analyzuje situaci v oblasti sociálně-patologických jevů u mládeže, navrhuje a podílí se na organizování a realizaci...

Více

PDF version

PDF version Nerudová, Z. Homolka, J. 2004: Pavlovice u Přerova (okr. Přerov). Přehled výzkumů 45, 109–111. Brno. Pavelčík, J. 1963: Výšinné sídliště ve Hlinsku u Lipníku. Přehled výzkumů 1962, 25–27. Pavelčík,...

Více

Základní informace o osvojení (adopci)

Základní informace o osvojení (adopci) 3. Období očekávání . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26 4. Výběr osvojitelské rodiny pro konkrétní dítě . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ...

Více

Guide to adoption and foster care

Guide to adoption and foster care zda by dítě mohlo být osvojeno, může být dítě umístěno do péče budoucího osvojitele na náklady budoucího osvojitele nebo do státem garantované pěstounské péče (v tomto případě však musí být osoba, ...

Více

2012 - TRIADA

2012 - TRIADA Tereza Jandová, Soukromý dětský domov Korkyně. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 61

Více

Průvodce náhradní rodinnou péčí

Průvodce náhradní rodinnou péčí a pomocníkem při cestě k vytváření nové rodiny. K přijímání opuštěných dětí do nových (náhradních) rodin docházelo již odedávna. Byla to praxe běžně užívaná mnoha kulturami. Slovo adopce znamenalo ...

Více

průvodce náhradní rodinnou péčí

průvodce náhradní rodinnou péčí připomínáme, ţe § 46 zákona o rodině stanoví: „Před nařízením ústavní výchovy je soud povinen zkoumat, zda výchovu dítěte nelze zajistit náhradní rodinnou péčí nebo rodinnou péčí v zařízení pro dět...

Více