FOOD PYRAMID

Transkript

FOOD PYRAMID
Autor: Mgr. Kateřina Roučková Škola: Základní škola a mateřská škola Vacov
FOOD PYRAMID
Mezipředmětové vztahy: Aj, Prvouka, TV
Časová dotace: 45 minut
Ročník: 4.
Cíle:
Přírodopis :
●• žák se dokáže se orientovat ve zdravém a nezdravém jídle, dokáže sestavit potravinovou pyramidu, získává návyky zdravého stravování
Angličtina:
●•žák si osvojí názvy základních potravin, zopakuje si tvoření jednoduchých vět a tvoření třetí osoby v přítomném čase prostém
Cílová slovní zásoba a fráze:
●• french fries, chocolate, potato chips, ice cream, fish, sweets, eggs, cheese, meat, milk, banana, orange, strawberry, pear, apple, tomato, potatoes, carrot, salad, bread, rice, pasta, butter, cereals
Pomůcky a materiály:
●• příklady (příloha 1)
•kartičky (příloha 2)
•nápověda (příloha 3)
•ukázka pyramidy (příloha 4)
•ukázka myšlenkové mapy (příloha 5)
Odkazy :
• http://cs.wikisource.org/wiki/Ubrousku,_prost%C5%99i_se
• http://www.pohadkyprodeti.cz/ubrousku-prostri-se/
1
Průběh:
1. Jako úvodní motivaci využijeme pohádku „Ubrousku, prostři se“. Pohádku je možné celou
přečíst v předchozích hodinách čtení a na úvod této hodiny na ni navázat. Pohádku můžeme
také ve zkrácené verzi převyprávět (odkaz na různé verze pohádky uveden v odkazech).
Následně necháme žáky, aby sdělili ostatním, co by nechali ubrousek prostřít. Jídla můžeme
psát pro zajímavost na tabuli.
2.Druhá aktivita plynule navazuje na první. Jedná se o brainstorming. Pokládáme otázky: Co
jíme k snídani/svačině/obědu/večeři? Co pijeme v průběhu dne? Jaké je oblíbené jídlo?
Kolik sníme zeleniny/ovoce denně? Jíme a pijeme zdravě? Nyní můžeme i zhodnotit, jaká
jídla zapsaná na tabuli jsou zdravá a jaká nezdravá.
3.Žáky poté rozdělíme do dvou skupin. Obě skupiny vytvoří zástup. Učitel říká příklady (příloha
1), ve kterých ale místo znaménka vyslovuje „ham―. Žáci, kteří jsou na začátku zástupu, mají
odpovědět, jaké znaménko by museli do příkladu doplnit místo ham, aby jim vyšel vyslovený
výsledek. Ten, kdo řekne správné znaménko dřív, dostane pro své družstvo kartičku (příloha 2). Po odpovědi se žák přesune na poslední místo svého zástupu.
4.Díky předchozí aktivitě máme nyní dvě skupiny žáků a každá skupina má své kartičky.
Na kartičkách je vždy anglický název, český popis a příklad. Prvním úkolem pro žáky ve
skupině je projít všechny své kartičky a snažit se přeložit anglické slovíčko. Žáci by z popisu
měli být schopni slovíčko přeložit. Můžeme to zde udělat i formou soutěže a za každé
správně přeložené slovíčko dát družstvu jeden bod. Pokud si žáci nejsou jistí, mohou použít
nápovědu (příloha 3). Pokud vypočítají příklad na kartičce, najdou si v přehledu na příloze
překlad slovíčka.
5.Druhý úkol je společný. Na větší papír nakreslíme pyramidu (ukázka na příloze 4).
Vysvětlíme žákům, co je potravinová pyramida: „Potravinová pyramida nám ukazuje, které
potraviny bychom měli jíst nejvíce (spodní patro) a které nejméně (vrchní patro). Pokud
chceme opravdu zdravě a správně jíst, měli bychom jíst všechny potraviny ze všech pater
potravinové pyramidy, ale v různém množství. “ Následně obě skupiny diskutují a snaží se do
jednotlivých pater pyramidy zařadit potraviny na kartičkách. Diskuze prozatím probíhá česky.
Pro kontrolu nám poslouží příklady na kartičkách. Výsledek značí, v jakém patře má být
kartička/potravina umístěna.
6.Nyní se zaměříme na správnou výslovnost. V pyramidě máme jídla, pro názornost můžeme
použít letáky z obchodních řetězců. Jídlo/potravinu ukážeme na obrázku, ukážeme
v pyramidě napsané a poté vyslovíme, například „This is an orange.“ Necháme žáky
zopakovat.
2
7.Pro upevnění nových slovíček a zapamatování výslovnosti zařadíme jednu konverzační
aktivitu. Zároveň se zaměříme na tvorbu jednoduchých krátkých vět a na třetí osobu
přítomného prostého času. Zopakujeme se žáky použití slovíček mít rád (like), nemít rád
(don’t like) a nenávidět (hate). Učitel může pro každé slovíčko říct (nebo napsat na tabuli)
jednu větu, například: I like strawberry. I don’t like sweets. I hate tomatoes. Je dobré také
připomenout tvorbu třetí osoby jednotného čísla (likes, doesn’t like, hates). Poté učitel
začne, řekne jednu větu a vyvolá jednoho žáka. Tento žák musí říci ostatním, co řekl učitel
(třetí osoba) a navázat jednou svou větou. Opět poté někoho dalšího vyvolá.
Příklad konverzace:
• Učitel: I don’t like chocolate.
• Žák 1: He/she doesn’t like chocolate and I like potato chips.
• Žák 2: He/she likes potato chips and I hate apples.
• Žák 3: He/she hates apple and I don’t like cheese.
• Žák 4: He/she doesn’t like ……..
8. Na závěr vytvoříme společně se žáky myšlenkovou mapu, která jim zároveň pomůže naučit
se slovíčka. Návrh, jak by mohla myšlenková mapa vypadat je v příloze 5. Na větší papír
(balicí nebo alespoň A3) vytvoříme se žáky základní strukturu myšlenkové mapy a poté
necháme žáky vystřihovat a nalepovat jídla z letáků obchodních řetězců. Žáci postupně
zaplňují plochu obrázky a přidávají k nim i anglické názvy. Při lepení obrázku do mapy musí
žák nahlas vyslovit, co do mapy lepí, například: „It is a fish.“ V případě, že žáci zařadí obrázek
jídla, u kterého neznají anglický název, máme připraven slovník a každý si musí nejdříve najít
název ke svému obrázku. Pojmová mapa poté zůstane žákům viset ve třídě a pomáhá jim
zapamatovat si. Žáci na mapě uvidí obrázek, anglické slovíčko a zároveň i vzájemné vztahy
(co kam patří).
3
Příloha 1
PŘÍKLAD
4
ODPOVĚĎ
PŘÍKLAD ODPOVĚĎ
3 ham 12 = 36
x
19 ham 19 = 38
+
17 ham 16 = 1
-
20 ham 3 = 60
x
27 ham 9 = 36
+
22 ham 7 = 15
-
45 ham 5 = 9
/
39 ham 21 = 18
-
6 ham 11 = 66
x
89 ham 52 = 37
-
44 ham 17 = 61
+
11 ham 67 = 78
+
44 ham 17 = 27
-
30 ham 3 = 90
x
12 ham 5 = 60
x
6 ham 13 = 78
x
10 ham 32 = 42
+
14 ham 38 = 52
+
8 ham 7 = 15
+
9 ham 8 = 72
x
9 ham 11 = 99
x
15 ham 3 = 45
x
3 ham 3 = 0
-
15 ham 3 = 5
/
22 ham 2 = 44
x
16 ham 4 = 12
-
35 ham 19 = 16
-
25 ham 22 = 3
-
16 ham 15 = 31
+
37 ham 14 = 51
+
36 ham 6 = 6
/
17 ham 7 = 24
+
36 ham 17 = 53
+
22 ham 4 = 88
x
42 ham 9 = 33
-
10 ham 77 = 87
+
42 ham 7 = 6
/
60 ham 45 = 15
-
13 ham 5 = 65
x
21 ham 7 = 3
/
Příloha 2
5
FRENCH FRIES
CHOCOLATE
FRITOVANÁ PŘÍLOHA Z BRAMBOR
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ SLADKOST NA SVĚTĚ
17 – 9 =
25 / 5 =
POTATO CHIPS
EGGS
SMAŽENÉ PLÁTKY BRAMBOR
OD SLEPIČKY
31 – 25 =
60 / 4 =
ICE CREAM
SWEETS
MRAŽENÝ MLÉČNÝ VÝROBEK
POTRAVINY S CUKREM – NA MLSÁNÍ
19 – 17 =
16 / 4 =
CHEESE
FISH
MYŠKA TAKY RÁDA
VODNÍ OBRATLOVCI
6+5 =
38 - 25 =
6
MEAT
MILK
FRITOVANÁ PŘÍLOHA Z BRAMBOR
OD KRAVIČKY
12 + 7 =
48 - 31 =
BANANA
ORANGE
PROTÁHLÝ A ŽLUTÝ
JAKOU BARVU SLYŠÍŠ?
3X7 =
40 - 18 =
APPLE
STRAWBERRY
NEJROZŠÍŘENĚJŠÍ OVOCE U NÁS
ČERVENÁ A SLADKÁ
73 - 50 =
6X4 =
PEAR
TOMATO
PROTÁHLÉ JABLKO
Z ČEHO JE KEČUP?
50 / 2 =
14 + 12 =
7
POTATOES
CARROT
NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ZEMĚDĚLSKÁ PLODINA
SNĚHULÁKŮV NOS
50 / 2 =
14 + 12 =
SALAD
BREAD
JE TŘEBA PŘEKLÁDAT?
PEČENÉ TĚSTO S KŮRKOU
41 - 12 =
4X8 =
RICE
PASTA
ASIJSKÁ PŘÍLOHA
ITALSKÁ PŘÍLOHA
27 + 6 =
7X5 =
CEREALS
BUTTER
OBILOVINY
BRAMBORY MASTÍME ...
31 + 6 =
36 / 3 =
Příloha 3
8
8
HRANOLKY
5
ČOKOLÁDA
6
BRAMBŮRKY
2
ZMRZLINA
4
SLADKOSTI
13
RYBY
15
VEJCE
11
SÝR
17
MLÉKO
19
MASO
21
BANÁN
22
POMERANČ
23
JABLKO
24
JAHODA
25
HRUŠKA
26
RAJČE
27
BRAMBORY
28
MRKEV
29
SALÁT
32
CHLÉB
33
RÝŽE
35
TĚSTOVINY
37
CEREÁLIE
12
MÁSLO
Příloha 4
9
VÝSLEDEK 1 - 10
VÝSLEDEK 10 - 20
VÝSLEDEK 20 - 30
VÝSLEDEK 30 - 40
10
HRANOLKY
ČOKOLÁDA
SLADKOSTI
ZMRZLINA
BRAMBŮRKY
MASO A RYBY
VEJCE
SÝR
MLÉKO
MÁSLO
BANÁN
POMERANČ
JABLKO
HRUŠKA
JAHODY
CHLÉB
RÝŽE
TĚSTOVINY
CEREÁLIE
RAJČE
BRAMBORY
MRKEV
SALÁT
OVOCE
MASO
ZELENINA
FOOD
MLÉČNÉ
VÝROBKY
PEČIVO
PEČIVO

Podobné dokumenty