VÝCHOZÍ TEXT
...Jágr na Plekance...klička na Jágra...otočka...výborně Jágr, výborně! ...pozor, opět Plekanec,
nebezpečná situace, Rusové útočí, teď, pozor na Ovečkina, teď..., teď to mohlo špatně
dopadnout..., ale výborně...Jágr, znovu Plekanec, Výborný, Jágr, a přátelé, výborně, vynikající
zásah, už tam visí, přátelé, Jágr puk přímo do středu branky a visí tam, přátelé, visí a my
vyhráváme šampionát!!!
(CERMAT)
Zpracování: článek s reportážními prvky zaznamenávající sportovní utkání do časopisu pro
sportovní fanoušky (role výchozího textu inspirativní)
Autor: Jaroslav Kubaň, 2NS
Mistrovství světa v hlavním města Finska, Helsinkách, pokračuje dnes posledním dnem. Dnes se
o všem rozhodne, buď Česká republika, nebo Rusko pozvedne pohár mistrů světa. Je beznadějně
vyprodáno. A já doufám, že po dvou letech opět zvedneme nad hlavu pohár a v Česku se začne
slavit.
Rusku ale před týdnem přijely hvězdy ze zámoří, jako jsou Malkin, Ovečkin a Arťuchin. Trenér
Hadamczik se bude muset opřít o hvězdy jako je nestárnoucí legenda Jágr a Nedvěd. A o mladíčky
jako je Hertl a nejproduktivnější hráč play-off Jan Kovář. Oba týmy už absolvovaly v 20 dnech 11
zápasů. Na stadionu se rozbruslují jak hráči trikolory, tedy Ruska, tak i český nároďák.
Ještě před zápasem jsem měl u mikrofonu zatím našeho nejlepšího střelce Jakuba Voráčka
z Philadelphie. A říkal: „Dnes cítím, že vyhrajeme.“ Tak v to doufejme.
První pětky obou mužstev jsou připraveny se porvat o zisk nejcennější trofeje. Na první
vhazování se staví Petr Koukal a Malkin. Vyhráváme zahajovací buly. Zhruba po deseti minutách se
poprvé musíme sklonit před výkonem soupeřů, když ruský forward Ovečkin zkušeně pošle kotouč
Pavelcovi za záda. Ale nevzdáváme to!
Po přestávce přichází úplně jiné mužstvo Česka a famózním vstupem do 2. třetiny srovnáváme
tečovanou střelou Jakuba Jeřábka od Zbyňdi Irgla na 1:1. Neuvěřitelné, co se děje na ledě. Naši
borci poletují po ledě jako ruské migi! Góóól! Nádhera! Fantazie! Nestárnoucí legenda Jágr nás
poprvé v tomto utkání posílá do vedení 2:1. Skvělé Česko ještě stupňuje tlak. To je nádhera, dámy
a pánové. Nemám co k tomu dodat. A visí tam další banán. Tentokrát to Petr Tenkrát vzal na sebe
a zvyšuje na 3:1. Tak to byla třetina z říše snů.
Rusové do 3. třetiny vstupují frustrovaní. Dohrávají souboje, ale vše, podle rozhodčích, dle
pravidel. A touto tvrdou hrou se jim podařilo dostat se do zápasu. Arťuchin nalezl před brankou
úplně osamoceného Ovečkina a ten snižuje z pohledu Ruska na 2:3. Ale ne, ale ne! Pět minut do
konce a rozhodčí posílá český tým do třech. Rusko si tak zahraje minutu a půl dlouhou přesilovku 5
na 3. To je něco neuvěřitelného, snad poprvé vidím tak skvěle sehrané oslabení. Tleskám, pánové!
Rusové jako by nevěděli, co mají hrát, jako by nevěděli, že jsou 4 minuty do konce. Jsou ohlášeny 2
minuty do závěrečného hvizdu. A je to tu. Rusko drží kotouč za bránou Česka a jde do šesti mužů
na ledě. Petr Čáslava nás osvobozuje zakázaným uvolněním. Aspoň chvíli odpočineme. Medvěděv
bere oddechový čas. Je minuta a čtvrt do konce hrací doby, snad to uhlídáme. Vhazuje se.
Prohráváme buly. Střela. A výtečný zákrok Pavelce. Semafor jak z učebnice Lva Jašina. Paráda. Češi
skandují: „Dobře, Ondro!“ A pořád dokola.
Celý zápas není vidět kapitán týmu Rolinek. Ale teď vyhazuje. Jde tam? Nejde tam? Je tam!!!
Jako správný kapitán potvrzuje trefou do prázdné branky vítězství 4:2 nad nepříjemným Ruskem.
Paráda. Euforie. Je to tam. Teď už jen zvednout pohár nad hlavu a už nám ho nikdo nevezme.
„Hoši, děkujem.“ Pokřik se line celým stadionem.
Paráda hoši. Loučím se s vámi ze státu, který z 30% pokrývají jezera. Někdy zase při dalším