č.j. 13/2016-17
Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (dále jen „DK LFA“) zahajuje disciplinární řízení
s klubem Bohemians Praha 1905, a.s., pro možný disciplinární přečin Porušení povinností pořádajícího
klubu podle § 65 odst. 1 písm. a) a b) a odst. 2 písm. d) Disciplinárního řádu Fotbalové asociace České
republiky (dále jen „DŘ FAČR“), v souvislosti s utkáním ePojisteni.cz ligy mezi Bohemians Praha 1905,
a.s. a AC Sparta Praha fotbal, a.s., hraným dne 13. 8. 2016, spáchaný tím, že klub Bohemians Praha 1905,
a.s., porušil povinnosti pořádajícího klubu nepřijetím dostatečných opatření k zabránění nesportovního
chování skupin osob, dále nezajištěním zamezení vstupu osob vnášejících pyrotechniku, a dále nepřijetím
opatření k zabránění projevům hanobícím příslušnost k rase a barvu pleti, když:
-
-
-
-
před zahájením utkání došlo v prostoru sektoru domácích diváků za brankou k vyvěšení
transparentu o velikosti cca 7x15 m; transparent zobrazoval karikaturu vítězného souboje
fanouška domácích v klubových barvách a s naštvaným výrazem se svalnatým bojovníkem
blízkovýchodního typu s mečem a v jednoduchém brnění, v topánkách a s oblečením v klubových
barvách soupeře,
v průběhu utkání byla na stadionu použita pyrotechnika, a to jak při nástupu aktérů na hrací
plochu, tak i několikrát v průběhu utkání (2., 46. a 89. minutě) s tím, že ve 2. minutě bylo utkání z
důvodu vhození pyrotechniky na hrací plochu ze sektorů hostů na jednu minutu přerušeno,
ve 46. minutě v době, kdy došlo v sektoru domácích diváků k rozvinutí transparentu „Kotel vám
dává křídla“ s vyobrazením lebky a na ní napojených ptačích křídel, došlo zároveň k odpálení 1 ks
petardy za tímto bannerem,
v 68. a 70. minutě se ze sektoru domácích diváků cca po dobu 20 sekund skandovaně ozývalo
„čůrák Lafata“,
-
-
-
ze sektoru domácích diváků (sektor za levou brankou z pohledu hlavní tribuny) hromadně
skandováno v délce cca 15 sekund ve 2., 13, 75. a 85. minutě „Smrt Spartě“ resp. „Sparta zajebaná
je“,
před utkáním před nástupem zpěvačky Tonya Graves se ze sektoru hostů ozýval výrazný
několikasekundový pokřik napodobující opičí zvuky „hu-hu-hu“,
ve 31. minutě, v momentu, kdy naproti hlavní tribuně vhazoval míč do hry hráč tmavé pleti
Nhamoinesu Costa, se ze sektoru domácích fanoušků ozývalo výrazné několikasekundové
skandování napodobující opičí zvuky „huhuhu“,
v 62. minutě v době, kdy byla přerušená hra, došlo ke vhození neznámého předmětu ze sektoru
domácích diváků na hrací plochu.
Účastník disciplinárního řízení má právo podat písemné vyjádření nejpozději do 25. 8. 2016,
10:00 hod., na emailovou adresu sekretáře DK LFA [email protected], případně přednést své vyjádření na
zasedání DK LFA.
Zasedání DK LFA, na kterém má účastník řízení právo přednést své vyjádření, se uskuteční dne
25. 8. 2016 od 14:00 hod., a to v zasedací místnosti v sídle FAČR na adrese Diskařská 2431/4, Praha 6.