kroužek jež dostal jméno po rozpadlém cyklistickém kroužku METEOR. Tento stál také u vzniku Českého svazu fotbalového v roce 1901.
O rok později(1902) se z fotbalového kroužku stal řádný klub, který se
svými aktivitami řadil mezi průkopníky kopané u nás. První hřiště na
kterém METEOR začínal hrát bylo na vojenském cvičišti na Invalidovně. Své stálé hřiště však neměl a tak se poměrně často stěhoval z
místa na místo. Až v roce 1910 se na delší dobu klub usadil na hřišti U Perutzů ve Voctářově ulici v blízkosti loděnic. Zde působí až do roku 1929 kdy se opět musí stěhovat a to na hřiště Střížkova Na Stráži. V
tomto období(r.1925) se METEOR hlásí k profesionalismu a stává se účastníkem prvního ročníku I. Ligy.
Po dvou letech ale sestupuje do druhé ligy odkud se do té nejvyšší ještě jednou na jednu sezonu vrací v
roce 1930. Od roku 1931 pak fotbalisté METEORU po dlouhá léta působili na úrovni třetí a čtvrté soutěže
u nás. Největší úspěch v poválečné historii dosáhli muži Meteoru Praha v letech 1974 – 75, kdy hráli
jedno soutěžní období Národní ligu.
Dalších deset let pak Meteor působil v divizi. Problémy se svým zázemím(hřištěm) se vyřešily v roce
1934, kdy na základě jednání s rodičovským sdružením reálného gymnázia získává Meteor hřiště v Libni
u Sokolovny za kostelem a zde působí dodnes. Druhým sportovním areálem, kterým dnes FK disponuje
je hřiště v Bedřichovské ulici kde se vedle travnaté plochy ve spolupráci s Bohemians 1905 vybudovalo
hřiště s umělým povrchem 3. generace. Důležitým mezníkem v novodobé historii libeňských fotbalistů byl
přelom roku 1993 a 1994 kdy došlo k oddělení fotbalistů od SK METEOR PRAHA a vytvoření občanského sdružení FK METEOR PRAHA VIII.
Po více než stodesetiletou historii je METEOR znám především velmi dobrou prací s mládeží. Už v roce
1923 vyhráli meteorští dorostenecké mistrovství a pohár dorostu. Největším úspěchem v této kategorii
pak byl v roce 1965 postup mužstva do I. Ligy. Ve stejném roce se uskutečnil na Meteoru první ročník
zimního dorosteneckého turnaje, který byl dlouhá léta známý jako turnaj časopisu Gól. Tento největší
turnaj v Praze a okolí je i dnes lákadlem pro pražská i mimopražská dorostenecká mužstva. Letos proběhne už jeho 45. ročník. Svojí kvalitou je znám i zimní turnaj mužů, kterého se pravidelně účastní přeborová, divizní a třetiligová mužstva z Prahy a širokého okolí. Už čtvrtým rokem jsou organizovány(venku) i
zimní turnaje starších přípravek a mladších žáků. Velký zájem je také o jarní a podzimní ligy přípravek.
Vedle těchto dlouhodobých akcí klub každoročně pořádá řadu jednodenních turnajů zejména pro MINI
kategorie.V současné době(2010) má FK Meteor 14 mládežnických mužstev a dvě dospělých. A muži
hrají divizi, A mužstva dorostu(starší i mladší) pak druhou fotbalovou ligu, B mužstva dorostu(starší i
mladší) divizní soutěž a A mužstva starších a mladších žáků rovněž divizi. Ostatní týmy hrají vesměs
nejvyšší pražské soutěže. FK Meteor Praha VIII je dlouhodobě zařazen mezi vybraná Sportovní centra
mládeže ČMFS a MŠMT. Úspěšně pokračuje i činnost sportovních tříd na ZŠ Balabenka.
Stránka 6
Vydřené, ale zasloužené vítězství
Za téměř letního počasí se v pražské Libni hrál sice bojovný ale zejména v prvním poločase
velmi vlažný zápas. O zasloužené vítězství domácích rozhodla nakonec zkušenost, lepší produktivita a spolehlivá práce zejména stoperské dvojice Birhanzl, Daňhel.
FK Meteor Praha VIII - SK Union Čelákovice 3:1
Prvních 20 minut se nebylo po fotbalové stránce na co dívat. Ale hned první vážnější akce byla gólová. Ve 21. minutě našel ve vápně Jiřík Fíčka jehož hlavičku Hlaváček ještě stačil vyrazit na roh. Ten
zahrál Janda takovým způsobem, že si jej dezorientovaný brankář Hlaváček srazil nešťastně do
vlastní sítě. 1:0. I nadále pokračoval sterilní boj obou mužstev uprostřed hřiště. Hosté se o ohrožení
domácí branky pokusili v prvním poločase jen několika centry, které ale bez větších problémů odvraceli libeňští zadáci.
Domácí i do druhého poločasu vstoupili vlažně a tak přišel trest. Ve 48. minutě zahrávali hosté trestný kop, po němž se k odraženému míči na hranici pokutového území dostal nikým neatakovaný
Ondřej Janda a první střelou svého mužstva na branku srovnal skóre utkání na 1:1. Domácí tato
vyrovnávací branka probudila a protože i hosté ucítili šanci na obrácení výsledku nabylo utkání na
zajímavých momentech. V 50. minutě si se třemi protihráči pohrál domácí Stross ale jeho následný
centr na Jiříka v poslední chvíli odvrátila obrana Čelákovic. V 56. minutě se blýskl pohotovou střelou
Hruška. ale ani ta ke vstřelení branky nevedla. Ba naopak se po jednom z rychlých protiútoků mohli
radovat hosté. Nový poslal centrovaný míč od rohového praporku přesně na hlavu Dalekoreje, který
však šanci ke vstřelení branky nevyužil. V 60. minutě se pokusil ze vzdálenosti cca 30 m ohrozit z
trestného kopu Hlaváčka Kadlec ale gólman si s jeho tvrdou střelou poradil. O dvě minuty později po
přesném centru Strosse narazil Kadlec míč Jurčíkovi ale jeho dělovka „jen“ orazítkovala tyč branky
Hlaváčka. V těchto chvílích se hra přelévala z jedné strany hřiště na druhou. V 63. minutě poslal
Dalekorej do brejku Duška, jenž sice vyběhnuvšího Zamazala obstřelil ale míč mířil vedle jeho branky. Zahřmělo však na druhé straně. Obrana hostí sice v 67. minutě odvrátila trestný kop Hrušky ale k
odraženému míči se dostal na hranici pokutového území Daňhel a ten dělovkou z voleje prostřelil
vše co mu stálo v cestě. 2:1. Další branku mohli domácí přidat v 70. minutě ale ani Fíček a ani Hruška své příležitosti nevyužili. O tom, že všechny tři body zůstanou v Libni rozhodla 78. minuta. Zezula
poslal dlouhou přihrávku na Fíčka mezi stopery Veselého a Homolu, kterému míč odskočil a pak už
se všichni jen dívali jak si domácí kapitán poradil i s brankářem a střílí třetí branku svého týmu. 3:1.
Tak také utkání skončilo.
Branky: 21. P. Janda, 67. Daňhel, 78. Fíček – 48. O. Janda ŽK: 2 – 2
HR: D. Hock Diváci: 175
FK Meteor Praha VIII: Zamazal – Jurčík, Birhanzl, Daňhel, Hruška – Zezula – Jiřík (57. Hrubeš),
Kadlec (90. Plecitý), Štefan, P. Janda (46. Stross) – Fíček. Trenér Josef Jarolím.
3.4.2011 – Pavel Stehlík
Stránka 7
Tr.Rožďalovice - SK Viktorie JIRNY B 0 : 2
Po bezbrankovém prvním poločase padly obě branky aţ v samotném závěru utkání. Kdyţ uţ se zdálo, ţe utkání skončí nerozhodně, pohrál si vítr s centrem hostí a
míč zapadl do roţďalovické brány. Zahrála si proti nám příroda, litoval po utkání
kouč Roţďalovic Milan Švábenský. A dvě minuty před koncem jeho tým inkasoval
ještě jednou.
Hosté začali dobře a domácí se dvacet minut jen bránili.
Zaskočili nás svou kvalitní hrou, přiznal Švábenský. A v době, kdy jsme byli pod
tlakem, jsme měli tři velké šance, uvedl kouč Trnavanu. Ale nic platné. Mašinda
mířil do gólmana, Ott nemířil hlavou přesně a opět Mašinda nedal samostatný nájezd. Ve druhém poločase byla naše hra lepší, ale nebylo nám to nic platné. Hosté
neměli také nic, Hampl v bráně nemusel nic řešit," řekl Švábenský. Remízu bych
bral, soupeř byl dobrý. Dozadu jsme hráli lépe neţ dopředu, soupeř nás nepouštěl
do finální fáze, dodal kouč poraţeného muţstva.
Rozhodčí: Kuka. ŢK: 3:2. Diváci: 120. Poločas: 0:0.
Trnavan Roţďalovice: Hampl - Veselý, Pavel, Sporiš, Blaţek - Táborský, Kubín
(46. Chlomek), Valeš, Hojsák - Ott, Mašinda.
Každý návštěvník utkání je povinen:
1. Prokázat se při vstupu na stadion platnou vstupenkou nebo permanentkou.
2. Podrobit se při vstupu na stadion vstupní prohlídce za účelem odebrání věcí (do
úschovy), které je zakázáno vnášet na stadion.
3. Odevzdat pořadatelům při vstupu na stadion do úschovy věci, na které se vztahuje
jejich zákaz vnášení na stadion.
4. Zaujmout místo, pro které má zakoupenu vstupenku (program) nebo permanentku,
případně místo určené pořadatelem. Vyuţití jiného vstupu na stadión je zakázáno!
5. Na poţádání kteréhokoliv pořadatele předloţit kdykoliv po vstupu na stadion vstupenku (program) nebo permanentku ke kontrole.
6. Řídit se pokyny pracovníků pořadatelské sluţby a hlasatele utkání.
Návštěvníkům je zakázáno:
1. Vnášet na stadion jakékoliv předměty jimiţ lze ohrozit ţivot, zdraví, majetek jiných
osob. Jedná se zejména o jakékoliv zbraně, noţe, dělobuchy, rakety, dýmovnice,
lahve, plechovky, tyče, ţerdě apod.
2. Vnášet na stadion alkoholické nápoje. Návštěvníci, u kterých bude patrné, ţe jsou
pod vlivem alkoholu nebo drog, nebudou na stadion vpuštěni.
3. Vhazovat jakékoliv předměty do hřiště, na hrací plochu či mezi diváky.
4. Vyvarovat se jakýchkoli výtrţností nebo verbálních projevů hanobících příslušnost k
rase, národu, etniku či jiných projevů porušování občanského souţití.
5. Neoprávněně vstupovat do hřiště, na hrací plochu a do dalších prostor stadionu kde
to není povoleno, zejména pak násilným překonáváním či odstraňováním plotů, bariér nebo jiným nedovoleným způsobem.
6. Vyvěšovat, nebo jiným obdobným způsobem veřejně uţívat transparenty, nápisy a
obdobné materiály, obsahující vulgární či rasistická hesla a zakázané symboly.
7. Znemoţňovat nebo ztěţovat sledování utkání jiným divákům vyvěšováním transparentů, hesel, praporů a jiných obdobných předmětů.
Následky nedodržení Návštěvního řádu:
Nedodrţení výše uvedených ustanovení Návštěvního řádu stadionu bude mít pro návštěvníka za následek zejména:
1. Nevpuštění na stadion s tím, ţe mu bude navráceno zaplacené vstupné nebo
2. Vykázání nebo vyvedení ze stadionu bez nároku na vrácení vstupného. Postih za
přestupek nebo jiné protiprávní jednání.
Výbor SK Viktorie JIRNY

Podobné dokumenty

RUKU V RUCE - Základní škola a Mateřská škola Libáň

RUKU V RUCE - Základní škola a Mateřská škola Libáň ţáků. Jedním ze zaměření školy je integrace ţáků se speciálními vzdělávacími potřebami, k 30.9.2006 bylo integrováno kolem 30 ţáků, na škole jsou dále čtyři praktické třídy s 32 ţáky s lehkým mentá...

Více

Petr JuNek - Pražský fotbalový svaz

Petr JuNek - Pražský fotbalový svaz Mezi velké střelce, aspoň na úrovni od  třetí ligy níž, patří i  Fíček. Kdy jste ho poprvé zaznamenal? Až když jsem před třemi roky přišel do  chlapů Meteoru. V  dorostu jsem o něm nic nevěděl, to ...